سایت جامع خودرو در ایران


» سامانه ثبت سفارش خودرو تا پایان آذرماه باز خواهد شد ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷


به گزارش آگاهی ها خودرو ، یکی از موضوعاتی که طی چند ماه پسین به شدت بازار خودرو کشور تحت شعاع پیمان داد، بستن سامانه ثبت سفارش خودرو است. هرچند که این اقدام به بهانه ساماندهی بازار خودروهای وارداتی و جلوگیری از برونرفت بی رویه ارز از کشور اتخاذ شد، ولی به علت اجرای بسیار غیرکارشناسانه و تنش زا لطمات زیادی را به بازار خودرو و فعالان این صنعت وارد کرد.

 براساس همین تصمیم غالب شرکت های واردکننده خودرو در انجام تعهدات خود به مشتریان دچار دشوار شدند که همین فرمایش سبب شد برخی از واردکنندگان نیروهای خود را تعدیل و نزدیک ۳۰ درصد از قراردادها فسخ گردید. برپایی اشفتگی در بازار، افزایش بها خودروهای وارداتی و همچنین افزایش ملایم برخی از خودروهای درونی از دیگر تاثیرات این تصیم در چند ماه پسین بوده است.

پیامدها این تصمیم در سطح کلان هم بر صنعت  خودرو کارایی گذار بوده است. به طور اگزمپل برای مقال یکی از این اثرات تعلیق شدن فرآوری خودرو بدست شرکت mitsubishi در ایران است. شرکت mitsubishi در بهار امسال پیش از بستن سامانه گزین کردن خط اعتباری ویژه برای ایران و فرآوری خودرو در ایران را در دستور کار پیمان می دهد که با بسته شدن سامانه همگی این برنامه تحت شعاع پیمان گرفته است. حواشی و پیامدها بستن سامانه ثبت سفارش قابل درنگ و پند آمیز است. چرا که از دولت راهکار و امید چشمداشت تدابیر سنجیده تر و پخته تر است.

این در حالی است که با عنایت ویژه وزیر ارجمند صنعت بر حل این جستار روند بررسی آیئن نامه و دستورکار واردات خودرو در دستور کار وزارت صنعت و هیئت دولت است. با تصویب تعرفه واردات خودرو و تعیین مکانیسم و شرایط واردات خودرو سامانه ثبت سفارش باز خواهد شد. این مهم در نشست دو هفته گذشته هیئت دولت در دستور پیمان گرفته و کمیسیون اقتصادی هیئت دولت نیز به بررسی نظرات موافقان و مخالفان طرح پیشنهادی وزارت صنعت در فرمایش واردات پرداخته است.

خوشبختانه آرا و نظرات موافق و مخالف هم از طرف تولیدکنندگان خودرو، هم مسئولان خودرویی و هم برخی از واردکنندگان از دسته اقای شافعی به سرنویس نماینده اتاق بازرگانی به گوش اعضای ارجمند کمیسیون اقتصادی دولت رسیده است به طوری که افزایش تعرفه پلکانی محور اصلی بحث و بررسی ها است. بر همین بنیاد وزارت صنعت برای کاهش پیامدها توقف سامانه ثبت سفارش خودرو به دنبال دم است که جمع بندی پایانی خود را هر چه تندتر مجددا در کمیسیون اقتصادی سنا مطرح و پایانی نماید تا انشاله در مرحله سرانجام هیئت دولت مصوبه پایانی را صادر نماید. با پروا به کوشش وزارت صنعت و دولت و اظهارنظر برخی از اعضای کمیسیون اقتصادی دولت، مسئله واردات خودرو در فاصله زمانی نمایشگاه خودرو تا پایان آذرماه  حل و فصل و سامانه ثبت سفارش خودرو باز شود که این جستار آگاهی ها خوشی برای واردکنندگان خودرو و فعالان این پهنه می باشد.

منبع: پردیس خودرو
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 4.00
[ 1 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام