سایت جامع خودرو در ایران


» تجربه رانندگی با پروتوتایپ lamborghini اوروس ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷


به واسطه میراث مشروعی که lamborghini از سوی مدل LM002 به مرده ریگ برده است، این خودروساز نسبت به هر شرکتی دیگری که در زمینه فرآوری سوپرکارها کار و جنبش دارد، شایستگی بیشتری در ساخت یک مدل SUV خواهد داشت. برخلاف مدل سه تنی LM002 که بر روی شاسی خودروی نظامی چیتا سوار شده بود، اوروس یک غیرنظامی است که بر روی معماری MLBevo volkswagen واگن بنیاد نهاده شده است. خودروهایی همانند audi Q7، بنتلی بنتایگا و porsche کاین، بر روی ساختار یادشده رشد و نمو یافته‌اند.

پروتوتایپ lamborghini اوروس
خودروی LM002 از پیشرانه ۵٫۲ لیتری V-12 lamborghini کانتاش نیرو می‌گرفت، بنابراین آیا اوروس هم به پیشرانه ۱۲ سیلندر اونتادور مجهز شده است؟ بدبختانه شوربختانه باید بگوییم که اینطور نیست و با پروا به اصول معماری MLBevo، اوروس نیروی خود را به پیشرانه V-8 تویین توربو ۴ لیتری از خانواده audi‌ها، مدیون خواهد بود. توان خروجی این موتور سیکلت برابر ۶۵۰ اسب بخار و گشتاور حاصل نیز برابر ۸۵۰ نیوتن-متر خواهد بود.

پروتوتایپ lamborghini اوروس
سؤالی که شاید در ذهن تداعی شود این است که حالا چرا از پیشرانه ۱۲ سیلندر کاربرد نشده است؟ همان گونه که بیان نمودیم، بنتلی بنتایگا دارای پلتفرمی مشترک با اوروس است و از موتور سیکلت W-12 تویین توربو به نیرو ۶۰۰ اسب بخار و گشتاور ۹۰۰ نیوتن-متر، بهره می‌برد.
«چین» جوابی است که آقای مائوریزیو ریجیانی، مسئول بخش پژوهش و گسترش شرکت lamborghini به این سوال می‌دهد. در آنجا هر خودرویی دارای حجم پیشرانه بالاتر از چهار لیتر، با مالیات بسیار سنگین و فلج‌کننده روبرو خواهد شد.

پروتوتایپ lamborghini اوروس
وظیفه انتقال نیرو این پیشرانه به گیربکس هشت سرعته خودکار ساخت ZF محول شده است که از مبدل گشتاور بهره می‌برد، تا نه ضربات کشنده گیربکس تک کلاچه اونتادور را داشته باشد و نه به اندازه جعبه دنده دوکلاچه اوراکان، خشونت و شتابزدگی در هنگام تماشا شود. این گیربکس، دنده‌ها را با شتاب و مقتدرانه جایگزینی می‌نماید ولی نسخه تقویت شده هنگام که در audi S8 به خدمت گرفته شده، عملکرد بهتری دارد. همچنین به خاطر تصویب قانون جدید پیرامون آلودگی صوتی در آمریکا، صدای اگزوز حتی در حالت اسپرت و کورسا نیز هنگام‌گونه که باید و شاید گیرا و دلربا نیست.

پروتوتایپ lamborghini اوروس
lamborghini ادعا می‌کند که شتاب ۰ تا ۱۰۰km/h اوروس برابر ۳٫۷ ثانیه است. در آزمایش میدانی که انجام دادیم، توانستیم رکورد ۳٫۵۹ ثانیه را به ثبت برسانیم. آقای ریجیانی رکورد، ۳٫۴۳ثانیه را به نام خودش ثبت کرد و یکی دیگر از دوستان رقم ۳٫۳۴ ثانیه را در کارنامه خود نگاشت.

پروتوتایپ lamborghini اوروس
تیم آزمایش ما کامیاب شد تا رکورد ۳٫۲ ثانیه را در آزمایش شتاب ۰-۹۶ کسب نماید و در پهنا ۱۱٫۵ ثانیه با شتاب ۱۹۳ کیلومتربرساعت دست یابد.
شگفت ترمزهایی!! lamborghini اوروس به بزرگترین ترمزهای جهان مسلح شده است، دیسکهای ۱۷٫۳ اینچی کربن سرامیکی به همراه کالیپر ده پیستون که در جلو پیمان داده شده‌اند و در بخش عقب نیز با دیسکهای ۱۴٫۶ اینچی به همراه چهار پیستون، روبرو هستیم. البته lamborghini گرایش داشت تا از ترمزهای بزرگتری کاربرد کند ولی با محدودیت از سوی رینگ‌های ۲۱ اینچی روبرو شد و از این کار صرف نظر نمود. البته اوروس با رینگ های ۲۲ و ۲۳ اینچی نیز عرضه خواهد شد.

پروتوتایپ lamborghini اوروس
بر پایه ادعای آقای ریجیانی، وزن این خودرو برابر ۲۱۵۵ کیلوگرم است که البته برای یک همچین قدوقواره‌ای طبیعی به نظر نمی‌رسد. به نظر ما با پروا به اوزان ۲۵۶۴ و ۲۳۵۳ کیلوگرمی بنتایگا و ب‌ام‌و ایکس۶، وزن اوروس نیز بایستی در نزدیک ۲۲۶۰ کیلوگرم باشد.

پروتوتایپ lamborghini اوروس
علاوه بر حالات رانندگی استرادا(استریت)، اسپرت و کورسا(پیست)، اوروس دارای سه چگونگی ویژه آفرود است که با نام‌های ترا(dirt)، اسنو و سابیا(sand) شناخته می‌شوند که از راه یک اهرم کوچک تعبیه شده در کنار اهرم جایگزینی دنده، قابل گزینش هستند. در حالت dirt، با هستی سیستم چهارچرخ جنباننده، در قسمت عقب با مقدار زیادی هرزگردی همانند چگونگی دریفت زدن، روبرو بودیم و عملکرد سیستم فرمان به اندازه کافی تند بود تا این چگونگی را تحت مهار درآوریم. سپس اوروس مانند تیری که از چله کمان در رفته باشد، به سمت گذرگاه تازش ور شد، به راستی شگفت جانوریست!

پروتوتایپ lamborghini اوروس

پروتوتایپ lamborghini اوروس
ولی آیا به راستی کسانی هستند که این ابرخودروی گرانقیمت خود را به مسیرهای ناهموار و آفرود ببرند؟ lamborghini معتقد است که پاسخ این سوال مثبت است و به همین جهت، دو گونه بدنه را برای اوروس عرضه نموده است؛ یکی نمونه اسپرت عادی و دیگری نسخه Dune نام دارد که برای دستیابی به زوایای departure و approach بیشتر، دستخوش اصلاحات شده است. به راستی lamborghini در حال گرفتن این تصمیم است که هر سه حالت رانندگی ویژه آفرود را در نسخه Dune پیمان داده و تنها حالت Neve یا همان اسنو(برف) را برای بدنه اسپرت نگاه دارد. آنها هنوز درحال تفکر حول این جستار هستند.

ولی اصلاحاتی که از نظر ما، پیش از عرضه اوروس به بازار بایستی روی هنگام انجام بگیرد، دربرگیرنده موارد پایین است:
نخست، طنین اگزوز را برای بازارهایی که پروانه این کار را می‌دهند، بلندتر کنند. دوم، در حالت کورسا نیاز یه یک بوق هشدار جایگزینی دنده هست. سوم، سیستم فرمان در حالت کورسا سفت‌تر شود و چهارم، برپایی یک حالت رانندگی اسپرت/آفرود.

سخن پایانی

زمانی که porsche، مدل شاسی بلند کاین را فرآوری کرد، عده‌ای آغاز به هو کردن نمودند و طوری برخورد کردند که گویا آسمان به زمین دوخته شده است، ولی porsche بر کامیابی این خودرو پافشاری نمود و البته همین طور هم شد. به نظر ما برای اوروس نیز همین هیاهو برپا می‌شود ولی ما مطمئن هستیم که اوروس کامیاب خواهد شد. اگر شما به lamborghini دلبستگی دارید، مطمئن باشید که اوروس را نیز دوست خواهید داشت.

منبع: motortrendلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام