سایت جامع خودرو در ایران


» افزایش فرآوری مدل‌های پرتقاضا و کنار گذاشتن مدل‌های دیگر ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷


پیشنهاد دبیر انجمن خودروسازان به شرکای درونی خودروسازان چینی

به گزارش آگاهی ها خودرو ، خودروهای چینی امسال در نمایشگاه خودروی تهران فراوان دید‌ه می‌شدند، خودروهایی با شکل و طراحی متفاوت که نسبت‌به طراحی خودروهای درونی یک سر و گردن بالاتر هستند. در روزهایی که ثبت سفارش بسته است و زمینه برای حضور مدل‌های جدید خودروسازان مطرح بیگانه در کشورمان آماده نیست، این خودروهای چینی هستند که بازار کشورمان را با محصولات جدید پر خواهند کرد.

درحال آماده بیش از ۱۰۰مدل خودرو در بازار کشورمان هستی دارد که فرآوری برخی از این مدل‌ها اصلا صرفه‌ اقتصادی ندارد. رسیدن به محصولاتی باکیفیت و پرتقاضا در این بخش می‌تواند بازار را سامان بخشد و فرآوری تکه را برای تکه‌سازان دارای توجیه اقتصادی کند.

پیشنهاد دبیر انجمن خودروسازان به شرکای درونی خودروسازان چینی

پیشنهاد دبیر انجمن خودروسازان به شرکای درونی خودروسازان چینی

در سال‌های تازه شمار شرکت‌های چینی که اقدام به سرمایه‌گذاری با خودروسازان درونی و همچنین واردات خودرو به کشورمان کرده‌اند، افزایش پیدا کرده و بسیاری از خودروسازان چینی یا در ایران حضور داشته‌اند یا در آینده‌ای نه‌چندان دور گواه حضور هنگام‌ها در کشورمان خواهیم بود.

در چین بیش‌از ۴۰شرکت و برند خودروسازی دیده می‌شود که بسیاری از هنگام‌ها در کشور ما نیزحضور دارند. از این شمار شرکت خودروسازی در چین، شمار بسیار زیادی برند و مدل خودرو هستی دارد.

خودروسازی‌های چین عموما در همکاری با خودروسازان بزرگ بیگانه پیمان دارند و البته با به کارگیری پلت‌فرم و کپی‌برداری از مدل خودروهای بیگانه، توانسته‌اند خودروهای خودشان را به بازار عرضه کنند. خودروهایی که باره پیشباز ایرانی‌ها پیمان گرفته‌اند و اگر شرکت‌های خودروساز درونی با برنامه به همکاری با چینی‌ها بپردازند، چشمداشت می‌رود هر مدل خودروی چینی در کشورمان به فروش برسد.

خودروهای چینی عموما با قیمتی بالاتر از بها اصلی و پایه خود، در ایران به فروش می‌رسند. خودروهایی که در بحث درونی‌سازی آمار متناقضی از هنگام‌ها منتشر می‌شود و همچنان مشخص نیست با چند درصد ساخت تو یا درون به فروش می‌رسند.

چیزی که در این میان بسیار اهمیت دارد حضور ثابت و بی‌دغدغه چینی‌ها در بازار کشورمان، با هستی تلاطم‌‌های بسیار در هنگام است. چینی‌ها زمان تحریم‌ها به‌راحتی جای پای خود را تثبیت کردند و فارغ از دغدغه و نگرانی نسبت‌به تاوان از سوی آمریکا در ایران کار و جنبش کردند و کشور ما را بزرگ‌ترین مقصد صادراتی خود دیدند.

درحال‌آماده با هستی اتفاقاتی که در بحث واردات خودروهای بیگانه و افزایش تعرفه‌ها هستی دارد، بازهم این خودروسازان به‌راحتی کار خود را پیگیری می‌کنند و هر سال گواه حضور و افزایش مدل‌ها و برندهای گوناگون چینی در بازارمان هستیم.

همین افزایش و تعدد حضور چینی‌ها در بازار، ازسویی سبب برپایی تنوع بسیار در بازار یخ‌زده خودروی کشورمان شده و به خیابان‌ها رنگ و لعاب بخشیده است و ازسویی دیگر مایه شده است برخی از مدل‌ها و شرکت‌های خودروساز چینی نتوانند هنگام‌طور که باید حضور موفقی داشته باشند و همین مایه لطمه دیدن مشتریان شده است.

تیراژ‌های زیر ۵هزارخودرو برای برخی مدل‌ها و کنارگذاشته شدن پس از یک دوره یک ساله، مایه شده است اعتماد برخی از شرکت‌های خودروسازی سلب شود. در این میان البته مدل‌های بسیاری هم هستی دارند که از پیش درآمد با برنامه وارد بازار شده‌اند و اتفاقا از کیفیت بالاتری نسبت‌به دیگر چینی‌های بازار برخوردار هستند.

در این زمینه دبیرانجمن خودروسازان با اشاره به تنوع و شمار بالای خودروهای چینی در کشورمان به «دنیای خودرو »می‌گوید: «دشوار این‌جاست که تنوع این مدل‌ها بسیار است و هیچ‌کدام فرآوری انبوه ندارند و تولیدشان به ۱۰۰هزار خودرو هم نمی‌رسد.»

احمدنعمت بخش با بیان اینکه پایین بودن شمار فرآوری خودروهای چینی برای تکه‌سازان هم دشوار برپایی می‌کند، اظهار کرد: «تکه‌ساز برای اینکه تکه‌ای را فرآوری کند و قالب‌سازی داشته باشد، باید تیراژ انبوه یعنی فرآوری اقتصادی داشته باشد. چراکه خودروهای چینی تیراژی زیر ۲۰هزار یا ۱۵ هزار دستگاه دارند و از این روی فرآوری تکه از واردات هنگام گران‌تر تمام می‌شود و باید فکری به حال این جستار کرد.»

وی می‌افزاید: «به‌هرحال تکه‌ساز باید بها پایین‌تری نسبت‌به بها قطعات وارداتی ارائه دهد تا خودروساز به خرید رغبت پیدا کند.»

روزگاری در صنعت خودروی کشورمان تنوع محصولات آنقدر پایین بود که کم وبیش همه از هنگام وضع آشکارکردن ناخشنودی می‌کردند. هرچند در هنگام چگونگی به‌انگیزه فرآوری بسیار بالای برخی مدل‌ها، تکه‌سازان برای فرآوری صرفه اقتصادی بیشتری داشتند ولی درحال آماده به‌انگیزه تنوع بسیار بسیار در بازار گواه چگونگی نامناسب برای تکه‌سازان هستیم. این زیاده روی و تفریط مایه شده است در کشورمان خودروهایی با تیراژ حتی کمتر از ۵هزار دستگاه نیز هستی داشته باشند و در این باره هنوز ازسوی وزارت صنعت اقدام قابل توجهی برای سامان دادن به چگونگی فرآوری خودروهای غیراقتصادی نشده است.

نعمت‌بخش درخصوص تنوع مدل‌های بازار می‌گوید: «زمانی مردم حق گزینش نداشتند ولی درحال آماده گواه برپایی حق گزینش برای هنگام‌ها هستیم.»

دبیر انجمن خودروسازان با پیشنهاد فرآوری انبوه به شرکت‌های همکار خودروسازان چینی می‌گوید: «این شرکت‌ها باید بازارسنجی کنند و ببینند کدام محصولشان در بازار، تقاضای بیشتری دارد. لازم است آنها تمرکز خود را روی گسترش و افزایش تیراژ هنگام فرآورده بگذارند و کم‌کم از فرآوری محصولات دیگر صرف‌نظر کنند. با این کار ساخت تو یا درون محصولات هم برای تکه‌ساز صرفه اقتصادی پیدا می‌کند.»
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام