سایت جامع خودرو در ایران


» طراحی خودرو در ایران امکان‌پذیر است! ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷

طراحی خودرو در ایران امکان‌پذیر است!

دسته بندی : اخبار ، خودرو تاریخ : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶


به گزارش پایگاه خبری «پسین (امروزه ساکنان استان کرمان خودرو»، از هنگام جهت که این مسئله به یک شاخه تخصصی در مهندسی مکانیک به نام مهندسی خودرو پیوسته می‌شود، لذا لازم است یک کارآزموده دراین‌باره گفتگو کند. دانشکده خودرو دانشگاه دانش‌وصنعت که یکی از قطب‌های بزرگ پرورش نیروهای کارآزموده صنعتی در کشور است، چندسالی است که پژوهشگاه طراحی خودرو را راه‌اندازی کرده‌ و در این مرکز با بهره‌گیری از نیروهای کارآزموده به سراغ طراحی صفر تا صد بدنه خودرو در راستای فرآوری یک پلت‌فرم ملی رفته است. در این راستا با دکتر ابوالفضل خلخالی، مسئول آزمایشگاه پژوهشی مانند‌سازی و طرحی بهینه خودرو در دانشگاه دانش و صنعت گفت‌و‌گو کردیم تا از زبان یک کارآزموده، اطلاعاتی در باره چگونگی علمی و فنی طراحی و فرآوری خودرو در ایران به دست آوریم.

از کجا باید آغاز کنیم؟
محوریت بحث این مصاحبه در مرحله نخست در باره بایستگی انجام این کار در ایران است و در مراحل بعدی به تبیین مفهوم طراحی خودرو و موارد ریز و درشت هنگام به زبان ساده پرداخته می‌شود.

بایستگی توانایی طراحی بومی چیست؟
اصلی‌ترین هدف برای آغاز یک صنعت را می‌توان بازدهی مالی دانست، بنابراین همگی اهداف و راهبرد‌های ‌تنظیم‌شده در این راه باید به‌گونه‌ای باشد تا از نظر اقتصادی قابل توجیه باشد. دانش فنی درواقع اصلی‌ترین قسمت در آغاز یک کار است و به راستی می‌توان هنگام را عامل اصلی برای توجیه اقتصادی هر طرح صنعتی دانست. فرآوری فرآورده با برند ملی و با کیفیت استاندارد در راستی بر پایه دانش نظری و عملی بنانهاده می‌شود و لذا برای اطمینان از اینکه این فرآوری به سود‌دهی منجر می‌شود باید در نخست ‌روی بحث دانش تئوری و فنی پافشاری کرد.

طراحی خودرو چیست؟
طراحی در هر شاخه صنعتی نخست از تحلیل بازار آغاز می‌شود، سپس براساس نتایج به‌دست آمده در تحلیل هدف‌گذاری چهره می‌گیرد. برآیند اینکه این هدف‌گذاری فرآیند طراحی آغاز می‌شود تا در پایان به فرآوری یک پروتوتایپ منتهی شود. پس از هنگام مرحله ارزیابی فرآورده آغاز می‌شود تا براساس هنگام ملزومات فرآوری انبوه فراهم شود. در این راه می‌توان بر‌بنیاد بودجه تخصیص داده شده، برخی‌ قسمت‌ها مانند فرآوری پروتوتایپ و نمونه آزمایشی را از روند کار بیرون کرد و ساخت نمونه پایانی را به انجام آزمایش ها عملی و آزمایش‌های کیفیت کامپیوتری اندک کرد.

نمونه راستین
در پایان پس از انجام همگی آزمایش ها به چهره تئوری و برمبنای نرم‌افزارهای کامپیوتری، باید نمونه پایانی به‌چهره فیزیکی فرآوری شود تا برای تحلیل‌هایی مانند تحلیل آیرودینامیک، برخورد، محافظت از رهگذر، دینامیک خودرو و مواردی از این دست باره بررسی‌های عملی و فیزیکی آماده شود.

جمع‌بندی
نتیجه این فرآیندها در کنار تحلیل اقتصادی می‌تواند به یک فرآوری انبوه منتهی شود. همگی موارد گفته شده در ایران به‌چهره کامل شدنی است و دانش تئوری و فنی لازم برای هنگام، کاملا در کشور هستی دارد ولی شاید بتوان تنها گیر بر سر این راه را نبود مدیریت درست و هدفمند در صنعت کشور دانست.

به‌سرنویس سوال نخست، اگر قبول کنیم که ما توانایی لازم برای طراحی درست و درست بدنه خودرو را داریم، آیا توانایی‌های فنی‌مان هم به همان اندازه هست که بتواند این دانش را به کالا تبدیل کند؟
در صنعت، طرح را برای فرآوری آماده نمی‌کنند، این حرف به این چم(cham ) است که تولیدکننده باید در تمام مراحل طراحی در کنار طراح باشد تا طراحی با درنظرگرفتن توانایی‌های فنی انجام شود. به راستی این تولیدکننده است که سفارش ساخت یک تکه را به طراح می‌دهد و طراح براساس هنگام درخواست و با درنظر داشتن توانایی‌ها و محدودیت‌های فرآوری، طراحی را انجام می‌دهد. در ایران دانش بومی برای طراحی بدنه، موتور سیکلت و دیگر قسمت‌های یک خودرو هستی دارد ولی دشوار اینجاست که چون واردات به‌مراتب منبع درآمد آسان‌تری نسبت‌به فرآوری است، تولیدکنندگان و تکه‌سازان تمایلی به سرمایه‌گذاری ‌روی بخش طراحی ندارند.
اگر به‌چهره علمی به قضیه نگاه کنیم، این کار سامانه ویژه خودش را دارد. در طراحی هر فرآورده (چه خودرو و چه هر وسیله دیگر)، بخش طراحی از مطالعه بازار آغاز می‌شود، سپس در راستای مطالعه انجام‌شده هدف‌هایی تنظیم می‌شود و براساس این هدف‌ها طراحی چهره می‌گیرد. پس از طراحی نوبت به ساخت پروتوتایپ یا نمونه راستین می‌رسد تا با ارزیابی هنگام بتوان عیوب تکه ساخته‌شده را برای یک فرآوری انبوه به کمینه رساند.
در طراحی هر خودرو اصلی‌ترین قسمت، بدنه است زیرا بخش‌های دیگر را می‌توان به چهره کامل از تامین‌کننده‌های درونی یا بیگانه تهیه کرد. طراحی بدنه اصولا ‌روی نرم‌افزار CAD انجام می‌شود و در همان نرم‌افزار می‌توان تحلیل‌های سفتی بدنه، پیچش، خمش، راحتی سرنشین، اثرات صدا، ایمنی در برخورد، ایمنی رهگذر پیاده و مواردی از این دست را تماما مانند‌سازی و ارزیابی کرد. ما در باره صحت دیتاهای دریافت‌شده از رایانه اطمینان کامل داریم چون نتیجه آزمایش ها‌ را با اطلاعات و دیتاهای به‌روز جهان تطبیق می‌دهیم و همچنین صحت و سقم هنگام را با نتایج تجربی هم می‌سنجیم.
آیا می‌توان بحث مونتاژ و درونی‌سازی محصولات بیگانه را در ایران به‌صلاح صنعت طراحی و خودروسازی دانست؟
در راستی ما باید به اندیشه دانش فنی باشیم، زیرا مونتاژ یک فرآیند غیراقتصادی است و درونی‌سازی از مونتاژ هم غیراقتصادی‌تر. نمونه روشن هنگام را می‌توان سراتو مونتاژ تو یا درون دانست که به راستی خودرو دودمان پیش از نمونه حال آماده موجود در بازار جهان است. بها این خودرو که نزدیک ۱۰۰ میلیون تومان است، به برابر پول میان‌المللی چیزی در نزدیک ۲۵هزار دلار خواهد بود، این در حالی است که سراتو جدید‌ با بها نزدیک ۲۳ هزار دلار در جهان به‌فروش می‌رسد. این اعداد و ارقام به ما نشان می‌دهند که مونتاژ و درونی‌سازی یک فرآورده بیگانه در ایران نمی‌تواند به‌چهره سر راست به اقتصاد کشور کمک کند. برای به‌دست آوردن سود اقتصادی باید وارد بحث دانش فنی بشویم که بیچارگی به سرمایه‌گذاری درست و بنیادین دارد و این راهی است که تمام خودروسازان مطرح جهان برای رسیدن به این درجه از دانش فنی پیموده‌اند. در ایران خودروسازی درواقع یک صنعت ورشکسته به‌شمار می‌رود و مسئولان هنگام نمی‌توانند یا شاید نمی‌خواهند که این حجم از سرمایه‌گذاری را برای انجام کاری که شدنی است تا چندسال نخست هیچ‌گونه سود اقتصادی نداشته باشند، هزینه کنند. این درحالی است که سرمایه‌گذاری در این شاخه بسیار سودآور است. نمونه روشن این جسارت در سرمایه‌گذاری را می‌توان در کشور چین یافت ‌که درحال‌آماده پس از گذشت کمتر از ۲ دهه از ورودش به صنعت خودروسازی، نزدیک ۲۰ میلیون دستگاه خودرو در سال فرآوری می‌کند. از هنگام جهت که چین به انگیزه شمار بسیار جمعیت کشورش، عموما در قسمت‌های پر‌‌خطر سرمایه‌گذاری نمی‌کند، می‌توان نتیجه گرفت که ورود به این پهنه که برای چینی‌ها سودآور بوده، می‌تواند برای هر جای دیگر هم سود‌آور باشد.

اندیشه می‌کنید شوکی که توانست مسائل هسته‌ای ما را تا این حد پیشرفته کند، آیا می‌تواند برای خودرو هم کارساز باشد؟
انحصار بازار بشکند بخش زیادی از دشواری ها حل خواهد شد. درحال‌آماده چگونگی اقتصادی کشور ما به گونه‌ای است که حتی ورود بیگانه‌ها هم نمی‌تواند یکراست به‌سود اقتصاد ما باشد. renault یا peugeot با سرمایه‌گذاری در بازار ایران در‌واقع از هزینه چندبرابری که مردم ما در قبال خودرو پرداخت می‌کنند، بهره می‌برند و درواقع از آشفته‌بازار به سود خود کاربرد می‌کنند. این انحصار در بازار پیمان بود به پشتیبانی از فرآوری درونی منتهی شود تا این سود حاصله صرف انجام تحقیقات و آزمایش ها برای فرآوری صفر تا صد درونی شود ولی نه‌تنها نتوانسته به این روند کمک کند، بلکه مایه برپایی رخوت در خودروسازی کشور هم شده است!
شاید بتوان تنها برتری ورود این خودروسازان را به بازار کشور این دانست که کمینه مردم می‌توانند برخی خودروهای بسیار عادی در بازار جهان را در بازار ایران تهیه کنند. اگر بخش مهندسی کشور ما هوشمندی لازم را داشته باشد، از این حضور مهندسان بیگانه در ایران به سود خود برای بهره‌گیری از فنون و تکنیک‌های جدید کاربرد خواهد کرد.
همچنین تکه‌سازان هم می‌توانند در این شرایط کوشش خود را برای بیرون‌شدن از روخوت بکنند.

 

تصویر : روزبه نوروزیانلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام