سایت جامع خودرو در ایران


» نگاهی به خودروسازی کره جنوبی از نخست تا امروز ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷


به گزارش آگاهی ها خودرو ، تا جایی که می‌دانیم سرگذشت خودروسازی کره جنوبی عمدتا به شرکت درهم hyundai مربوط می‌شود. hyundai که در زبان کره‌ای به آرش( arash) مدرنیته است، در سال ۱۹۶۷ راه اندازی شد و کار خود را با مونتاژ ford کورتینا در سال ۱۹۶۸ آغاز کرد.

نخستین خودرویی که با طراحی این کمپانی ساخته شد، خودروی پونی بود که از موتور سیکلت mitsubishi کاربرد می‌کرد و در سال ۱۹۷۶ وارد بازار کره شد. ورود hyundai به بازارهای جهانی تا دهه ۱۹۸۰ درازا کشید.

hyundai و kia

hyundai و kia

hyundai در بازار جهانی
در سال‌۱۹۸۶ hyundai اکسل وارد بازار ایالات متحده شد و به‌خاطر بها ارزان ۴هزارو‌۹۹۵‌دلاری‌اش به شمار ۱۵۰هزاردستگاه به فروش رسید.

این کامیابی در سال‌های دوم و سوم حضور hyundai در آمریکا نیز با فروش سالانه ۲۵۰هزار دستگاه پیوسته پیدا کرد ولی پس از دم فروش اکسل در سال ۱۹۸۹ با افت شدیدی همراه شد.

در سال ۱۹۹۸، فینبار اونیل مدیر وقت hyundai در آمریکا، به‌منظور برپایی اطمینان به محصولات hyundai، گارانتی ۱۰ ساله/۱۰۰هزار مایلی را برای پیشرانه این خودروها ارائه داد که مایه افزایش ۸۲درصدی چهار خودروی اکسنت، النترا، سوناتا و تیبورن شد که در ایالات متحده حضور داشتند.

در همین دوران بود که همکار کره‌ای دیگر hyundai، یعنی kia نیز به پیروی از این شرکت وارد بازار آمریکا شد و خودروی سفیا را در برخی از نمایندگی‌های فروش غرب آمریکا با بها ۸هزارو۴۹۵دلار به خریداران آمریکایی عرضه کرد.

چند سالی درازا کشید تا kia توانست محصولات خود، یعنی سفیا و شاسی بلند جمع و جور اسپورتیج را در سراسر آمریکا پخش کند.

hyundai و kia
در سال‌۱۹۹۸ hyundai، kia را خریداری کرد، ولی از دم زمان تاکنون تکاپو‌های فروش و بازاریابی این دو برند به‌طور مستقل و جدا مانده است.

hyundai به تأسی از toyota و honda، در سال ۲۰۰۵ کارخانه تولیدی خود را در فرمانروایی آلاباما راه اندازی کرد؛ kia هم پنج سال پس در ایالات جورجیا کارخانه‌اش را راه‌اندازی کرد.

اگرچه این دو برند از پیشرانه‌ها و پلت‌فرم‌های مشابهی کاربرد می‌کردند، ولی راهبرد‌های جایگاه‌یابی هریک از دم‌ها مستقل و برای برند دیگر ناشناخته بود.

hyundai برای برطرف کردن این دشوار در سال‌۲۰۰۶ پیتر شرایر ، طراح فولکس واگن‌واگن/audi را به‌سرنویس طراح بزرگتر خود استخدام کرد. شرایر ظاهری جدا به خودروهای kia بخشید و طراحی محصولات دم را به کلیدی در کامیابی این برند بدل کرد.

درحال‌آماده او بر طراحی هر دو برند کره‌ای بازبینی دارد. تلاش ۱۰‌ساله hyundai برای بهبود وضعیتش در بازار جهانی به ویژه آمریکا که از دهه ۱۹۹۰ آغاز شده بود، به این غول کره‌ای کمک کرد تا نقایص کیفی خود را برطرف کند.

در سال‌۲۰۰۶ بنیاد پژوهشی جی‌دی‌پاور و شرکا در گزارش کیفی خود این برند را به‌سرنویس برترین برند غیرلوکس اعلام کرد.

بازارهای جدید
عملکرد درست و بخردانه hyundai کمک کرده است این کمپانی در بازار جهانی از جایگاه بسیار خوب و تزلزل‌ناپذیری برخوردار شود. این خودروساز در سال ۲۰۰۱ با شناسایی XG300 ورود خود را به بازار خودروهای لوکس رقم زد و پنج سال پس با عرضه آزرا کوشش کرد جایگاه خود را در این بازار مستحکم‌تر کند.

در سال ۲۰۰۸ hyundai با ساخت سدان جنسیس که روی نخستین پلت‌فرم امروزین دیفرانسیل عقب این برند سوار بود و از یک موتور سیکلت V8 جدید بهره می‌برد، قدم دیگری را برای ساخت خودروهای لوکس برداشت و پس از دم نیز یک مدل کوپه از جنسیس را به بازار فرستاد.

پس‌از دم مدل بزرگ‌تر و حتی گران‌تر اکوئوس را شناسایی کرد که با بها ۵۸هزارو‌۹۰۰‌دلاری خود رقیبی جدی برای lexus LS به‌شمار می‌رفت. درحال‌آماده جنسیس به یک برند مستقل بدل شده و سدان کنونی‌اش با نام G80 عرضه می‌شود.

در پیوسته نیز دو مدل G90 و G70 به گستره محصولات این برند لوکس کره‌ای اضافه خواهند شد. در این میان hyundai به گسترش خود در مسیرها و بازارهای گوناگون پیوسته می‌دهد.

مدل جدید آیونیک، که به‌چهره مدل‌های هیبرید، پلاگین هیبرید و تمام الکتریکی عرضه می‌شود، یکراست toyota پریوس را هدف پیمان داده است و گفته hyundai همچنین از راه اندازی برند فرعی N آگاهی ها داده و گفته است به فرآوری محصولات عملکرد بالا خواهد پرداخت.

در سال گذشته فروش hyundai از ۷۵۰هزاردستگاه خودرو گذشت و kia هم نزدیک ۶۵۰هزاردستگاه از خودروهایش را در این بازار به فروش رساند. به‌نظر می‌رسد تنها با گذشت ۳۱سال از ورود hyundai به آمریکا، این خودروساز کره‌ای توانسته است در این بازار به جایگاهی استوار و هم‌تراز(همانند ترازو) با خودروسازان مهم جهانی دست پیدا کند.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام