سایت جامع خودرو در ایران


» چینی ها، برنده بازی افزایش تعرفه ها ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷

چینی ها، برنده بازی افزایش تعرفه ها

دسته بندی : خودرو تاریخ : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶


چینی ها، برنده بازی افزایش تعرفه ها

زمزمه‌‌های افزایش تعرفه واردات خودرو چند روزی ست که به گوش می‌رسد، ولی هنوز هنوز هیأت دولت فرصت بررسی این جستار را پیدا نکرده ولی در همان سان بی گمان تعرفه واردات خودرو افزایش پیدا خواهد کرد. اکنون بسیاری این جستار را فرصتی درخشان برای بازار خودروهای چینی در ایران می دانند.
چند سالی می‌شود که خودروهای چینی به خوبی جای خود را در ایران باز کرده اند. خودروهایی که توانسته اند با آپشن های انبوه و بها پسندیده بازار خوبی برای خود فراهم کرده و خریداران ایرانی را به سمت خودروهای با رنگ و لعاب بیشتر جذب کنند.
حالا این پرسش مطرح است که با افزایش تعرفه واردات خودرو، بازار خودروهای چینی درمیان دیگر رقبا چگونه می شود؟ آیا چینی ها با اشاره به هستی محصولات گوناگون و با امکانات متعددشان کامیاب به جذب بیشتر مشتری های ایرانی می شوند و بیش از پیش از بازار خودرو ایران سود می برند؟
گرچه بخش اعظمی از پاسخ این پرسش ها به اقدامات دولت مبنی بر افزایش تعرفه واردات خودرو و میزان افزایش این تعرفه ها بستگی دارد، ولی برخی کارشناسان بر این باورند که اگر افزایش تعرفه اجرایی شود، مختص همه وارد کنندگان است و همه به یک اندازه از بازارشان سود می‌برند.
به گزارش گزارشگر خودرو کار، با این حال،‌ طی هفته گذشته که هم بودجه پیشنهادی سال ۹۷ به سنا تقدیم شد و هم گفتگو از افزایش تعرفه واردات خودرو داغ شد، علی علی آبادی- مدیرکل آیین نامه صادرات و واردات سازمان گسترش در این باره به خودروکار می گوید: « سناریوهای مختلفی در باره ساماندهی واردات خودرو پیشنهاد شده که هنوز هیچکدام پایانی نشده است». او درباره توافق وزرای اقتصادی برای افزایش تعرفه واردات خودرو می‌افزاید که هنوز چیزی مشخص نیست و بنده اطلاعی در این باره ندارم و نمی توانم دم را تایید کنم.
ولی این پرسش مطرح است که افزایش تعرفه واردات خودرو تا چه میزان بر بازار خودروهای چینی اثرگذار است. در این باره نیز حسن کریمی سنجری- کارشناس خودرو به خودرکار می گوید: « تعرفه واردات خودرو جستار جامعی است که در آغاز باید از سوی دولت شفاف سازی شود. از این رو باید مشخص شود که منظور دولت از افزایش تعرفه واردات خودرو چیست و سامانه تعرفه ای که در این میان تعریف می‌شود، دارای چه شرایطی است و چه هدفی را دنبال می‌کند».
به گفته او، اگر این تعرفه وضع شود، هم برای خودروهای چینی و هم خودروهای غیر چینی خواهد بود، از این رو نمی توان گفت که افزایش تعرفه تنها به سود چینی‌ها خواهد بود.
سنجری می افزاید: «نخستین کارایی افزایش تعرفه خودروهای وارداتی، افزایش بها این خودروها است. همچنین افزایش خودروهای وارداتی، منجر به تاثیرپذیری خودروهای درونی می‌شود. تا زمانی که سیاست ها، اهداف و ساز و کار مشخص برای افزایش تعرفه واردات خودرو تعریف نشود، نمی توان به چهره ریزبین نتیجه و اثرگذاری افزایش تعرفه واردات را پیش بینی کرد.»کریمی سنجری با بیان اینکه تنها جستار تعرفه واردات خودروهای کامل مطرح نیست، اظهار می کند: « بلکه باید تکلیف CBU، CKD ، قطعات و هر آنچه درباره خودرو وارد کشور می شود، با پروتکل مشخص و سامانه مندی بررسی شود. چرا که وقتی به خودروسازی فرصت سامانه تعرفه ای داده می شود، باید توانایی ها نیز بر بنیاد شاخص ها، با پیشرفت همراه شود تا امکان پایش نیز فراهم شود.» به گفته او، باید همه خودروهای وارداتی به اندازه مشخصی افزایش بها داشته باشند. همچنین فروش کلی خودروهای وارداتی بدین گونه است که با افزایش بها، شمار و میزان فروش کاهش می یابد و اگر سامانه تعرفه ای فراگیر و کامل نیز اجرایی شود، بی گمان چینی ها هم در این بازار متضرر خواهند شد ولی به انگیزه بها پایین تر آنها نسبت به دیگر برندها و امکانات این خودروها، آنها می توانند از این فضا به سرنویس فرصتی خفته کاربرد کنند.کریمی سنجری پافشاری می‌کند: «در این میان تنها خودروسازانی زیان نمی کنند که از پیش برای بازار ایران برنامه ریزی کرده باشند. خودروسازانی که فروش خود را از راه مونتاژ انجام می دهند و می توانند با افزایش تعرفه واردات خودرو با سود بیشتری همراه شوند.»لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام