سایت جامع خودرو در ایران


» ناکارآمدی مجازات اجتماعی برای بزه‏های رانندگی ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷


یک حقوقدان در گفت‏وگو با «دنیای‌خودرو» مطرح کرد

برای برخی رانندگان خاطی که مرتکب بزه رانندگی شده ‏اند و پای آنها به دادگاه باز شده است، برخی داوران مجازات اجتماعی را به‏ سرنویس دستور و تنبیه صادر می‏کنند. به‏ گفته یک حقوقدان این گونه مجازات برای کاهش تخلفات مجرمانه رانندگی ناکارآمد است و باید برای اصلاح فرهنگ رانندگی و عدم رعایت قوانین بدست رانندگان راهکاری پیدا شود.

جایگزینی مجازات اجتماعی

به گزارش « آگاهی ها خودرو » ، در سال‏های تازه حوادث ترافیکی تبدیل به کاستی بزرگی در جامعه شده‌اند و بیشتر مردم را درگیر خود کرده است. برخی هنگام رانندگی و به کارگیری وسایل نقلیه از قانون لغزش می‏کنند و این فرمایش منجر به برخورد و زیان مالی و جانی می‏شود.

به‌گفته مقام‏های مسئول، خطای انسانی نقش پررنگی در وقوع و افزایش حوادث ترافیکی دارد. فارغ از این جستار که تا چه اندازه مردم به‌جنبه بزه بودن تخلفات رانندگی پروا می‏کنند، حکمی که برای متخلفان حوادث رانندگی هم صادر می‏شود، اهمیت فراوانی دارد.

در همین چند ماه گذشته برای برخی رانندگان متخلف مجازات‏های اجتماعی در نظر گرفته شده که در گونه خود دلنشین پروا هستند. به‌سرنویس اگزمپل برای مقال یک داور در بندرعباس یک راننده بی ‏سنجیدگی را به انجام ۲۷۰ ساعت خدمات همگانی رایگان برای خط‌کشی گذرگاه‏های عابرپیاده محکوم کرد.

باره دیگر هم دستور یک داور گنبدکاووسی برای رانندگی بدون گواهینامه بود که راننده خاطی را به انجام خدمات همگانی محکوم کرد و او باید به مدت ۵۴۰ ساعت خدمات همگانی رایگان در شهرداری گنبدکاووس برای پاکسازی خیابان‏ها انجام دهد.

نکته مهم این است چنین مجازات‏های اجتماعی تا چه حد به کاهش تخلفات رانندگی کمک می‏کنند و کارایی آنها در جامعه چگونه است؟

در این‌باره عبدالصمد خرمشاهی، وکیل و حقوقدان به «دنیای خودرو» می‏گوید: «مجازات اجتماعی برای تخلفات مجرمانه رانندگی زمانی تاثیرگذار است که مردم به قوانین و آیین نامه ارج بگذارند و فرهنگ رانندگی در میان مردم جا افتاده باشد.»

در چنین شرایطی راننده‏ای که مرتکب تخلف مجرمانه رانندگی شده است و دستور مجازات‏ اجتماعی برای او صادر می‌شود، به‌طور قطع بر روش رانندگی او کارایی می‎گذارد. ولی این جستار در کشور ما با پروا به فرهنگ رانندگی مردم تاثیرگذار نیست و اگر هم تاثیری داشته باشد، به‌چهره دوره ای و کوتاه‌مدت است، باید فرهنگ رانندگی مردم اصلاح شود.»

این حقوقدان درباره جایگزینی مجازات اجتماعی به جای دستور پرداخت تاوان و زندان روشنگری می‏دهد: «برای داوران این امکان هستی دارد دستور مجازات‏های اجتماعی را برای برخی جرائم صادر کنند. بر بنیاد قانون مجازات اسلامی این جستار کمابیش در میان داوران جا افتاده است و آنها می‏توانند به جای پرداخت تاوان و زندان، آموزش به دیگران و ارائه خدمات همگانی را به سرنویس دستور صادر کنند.»

بایستگی اصلاح فرهنگ رانندگی

خرمشاهی با پافشاری بر اینکه اصلاح منش ها رانندگی مردم بسیار مهم است، روشنگری می‏دهد: «فرهنگ رانندگی در میان مردم ما باید اصلاح شود و هنوز این فرمایش به درستی جا نیفتاده است و بیشتر رانندگان مقید به رعایت قوانین و آیین نامه نیستند. در حالی که در بیشتر کشورها رعایت قوانین و آیین نامه رانندگی در میان رانندگان جا افتاده است و به ندرت پیش می‏آید قوانین را زیرپا بگذارند، به راستی چنین کاری را نوعی بی‌اخلاقی می‏دانند. ضمن این‌که در کشور، روزانه هزاران تخلف رانندگی روی می‏دهد و به نظر من نباید به روشنی از محل همین تخلفات رانندگی، مبلغی به‌سرنویس درآمد در بودجه در نظر گرفته شود و با این اقدام تخلف رانندگی را امری عادی نشان دهند.»
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام