سایت جامع خودرو در ایران


» شروط رشد پایدار خودرویی‌ها در بورس ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶

شروط رشد پایدار خودرویی‌ها در بورس

دسته بندی : اخبار ویژه ، خودرو ، گروه خودرویی تاریخ : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶


به گزارش « آگاهی ها خودرو » ، پس از کاهش نرخ سودهای بانکی، بورس تهران تکانی به خود داد و در گذرگاه رشد پیمان گرفت. در این میان برخی کارشناسان معتقد بودند باید به این رشد خوشبین بود و دم را حباب ندانست، به‌همین انگیزه بازار سرمایه در هفته‌های بازپسین به تازگی گواه ثبت رکوردهای جدید و تاریخی بوده است.

شروط رشد پایدار خودرویی‌ها در بورس

شروط رشد پایدار خودرویی‌ها در بورس

کارشناسان بر این باورند رونق بورس؛ پایدار و پیوسته‌دار بوده و بازار وارد سیکل افزاینده بلند‌مدتی شده است. به‌دنبال رشد پرسرعت بازار سرمایه در این مدت کوتاه، سرمایه‌گذاران این بازار گواه افزایش بازدهی بازار سرمایه به محدوده‌های ۲۲درصد شده‌اند.

در حالی که گروه خودرویی به‌سرنویس گروهی که در این مدت توانسته است در گذرگاه رشد پیمان بگیرد، می‌تواند امید را به سهام‌داران خود برگرداند، از سویی می‌توان عللی را برای این رشد گروه برشمرد که در پیوسته کارشناسان بازار سرمایه این جستار را بررسی کرده‌اند.

ولید هلالات – کارشناس بازار سرمایه :

پیوسته روند مثبت خودرویی‌ها، نیازمند ارائه گزارش‌های نیرومند و بنیادین است

ولید هلالات - کارشناس بازار سرمایه

ولید هلالات – کارشناس بازار سرمایه

گروه‌هایی که در امسال با داشتن پتانسیل، مانند خودرویی‌ها و تکه‌سازها، اصلاح قیمتی خوردند، هم‌اکنون بازار را متوجه خود کردند.

بخشی از این بخت بابت اصلاحات بسیار است و بخشی‌از دم به رونمایی و شناسایی محصولات جدید گروه‌های خودروسازی در نمایشگاه خودرو تهران برمی‌گردد.

در نمایشگاه خودروتهران از برخی محصولات جدید خودروسازان آماده در بازار سرمایه رونمایی شد و طبیعتا تکه‌سازها در این فرآیند می‌توانند تکاپو‌های جدیدی داشته باشند ولی آنکه این روند چقدر تدوام داشته باشد، به میزان سودآوری شرکت‌ها بازمی‌گردد.

در مقطع کنونی، بازار تنها به سودآوری شرکت‌ها چشم دوخته است بنابراین اگر پیمان باشد خودروسازها روند رونق خود را پیوسته دهند، نیازمند ارائه گزارش‌های نیرومند و بنیادی هستند که حاکی از دگرگونی در این صنعت است در غیر این چهره نوسان‌های مثبت در‌حد معمول خواهد بود.

در این میان سهامداران گروه خودرویی باید به چهره بخردانه به دگرگونی ها بازار نگاه کرده و براساس تحلیل‌های بخردانه اقدام به خرید و فروش سهام‌های خود کنند.

 

مصطفی احمدلو – کارشناس بازار سرمایه :

عملکرد ترازمند خودرویی‌ها در نیمه نخست سال

صنعت خودرو از صنایع مهم بورس است و در سال‌های بازپسین به تازگی همواره راهبرد حضور سهامداران در نمادهای این صنعت موردتوجه همگان پیمان می‌گیرد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که درباره گروه خودرویی باید به دم اشاره کرد، صنعت بورسی در بلندمدت روند مثبتی را در پیش خواهد گرفت، در‌حالی‌که در گروه خودرویی باوجود انتشار آگاهی ها مثبت در گروه، چشمداشت داریم گواه یک روند ترازمند باشیم، هرچند روز شنبه گواه گشایش خط فرآوری دو خودروی جدید در شرکت ایران‌خودرو بودیم، اخباری مبنی‌بر برونرفت کامل دولت از ازآنش دو شرکت خودروسازی شنیده می‌شود که درصورت تحقق می‌تواند شرایط خاصی را برای این گروه پرطرفدار رقم بزند هرچند شدنی است تحقق این وعده تا پایان زندگی دولت دوازدهم زمان‌بر باشد.

ذکر این نکته بایسته است شرکت‌های خودرویی در نیمه‌نخست سال عملکرد متعادلی داشتند. در این میان ایران‌خودرو نسبت‌به دیگر شرکت‌ها عملکرد بهتری را به ثبت رساند و از ابتدای امسال تا پایان دوره ۶ماهه، دو بار بودجه را تعدیل کرد و سود ۱۰۴ریالی به ۱۰۹ و سپس به ۱۱۱ریال افزایش داد.

از سویی با پروا به اینکه کامودیتی ها در یک سال بازپسین به تازگی با رشد چشمگیری روبرو بوده‌اند، نمی‌توان از نشان این رشد بر صنعت خودرو چشم پوشید. البته این گمان کردن نیز متصور است رشد بها کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی زیر سایه رشد فرسایشی نرخ ارز و همچنین رشد طبیعی دستمزد و سربار که با پروا به تورم متغیر است، عملا حاشیه سود خودروسازان را به سمت کاهش محدوده سود پیش ببرد.

با این‌حال باید خودروسازان در گذرگاه اصلاح گام بردارند، در‌صورتی‌که اقدام به کاهش هزینه‌های فرآوری خود کرده و از سوی دیگر بتوانند روش‌های مالی نوینی برای خود برپایی کنند، بی گمان می‌توانند سودآورتر شوند.

در همین زمینه گروه کرمان‌خودرو چندی پیش یک‌صد‌میلیاردتومان اوراق صکوک مرابحه را جهت تامین نقدینگی موردنیاز برای خرید مواد و قطعات باره نیاز پذیره‌نویسی کرد، انتشار این اوراق علاوه‌بر کمک به تامین مالی باره نیاز صنایعی همچون خودروسازی می‌تواند زمینه رونق و بهبود چگونگی اقتصاد کشور را فراهم کند، همچنین فرصت قابل‌پروا و مطمئنی برای سرمایه‌گذاران خواهد بود.

از سویی تامین مالی فرآوری از راه بازار سرمایه در شرایطی که بانک‌ها با دشواری ها پرشمار‌ای روبه‌رو هستند، می‌تواند تنوع تکاپو سرمایه‌گذاران و بهبود فضای کسب‌و‌کار را به‌همراه داشته باشد.

همچنین این اوراق جایگزین مطلوبی برای سرمایه‌گذارانی است که در پی گزینه‌های امن و بدون‌ریسک هستند، به‌بیان‌دیگر این قبیل اوراق می‌توانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدیدی برای سپرده‌های بیرون‌شده از سامانه بانکی باشد.

 

محمود احترامی – کارشناس بازار سرمایه :

محمود احترامی - کارشناس بازار سرمایه

محمود احترامی – کارشناس بازار سرمایه

شاخص بورس در هفته گذشته رالی افزاینده جدیدی را آغاز کرد و به‌نظر می‌رسد هدف دستیابی به چکاد ( Chekad) ۱۰۰‌هزار واحدی را در سر می‌پروراند. در حالی‌که شاخص بورس توانا است به این هدف برسد.

خوشبختانه به‌نظر می‌رسد بازار سرمایه نسبت به خبرهای بد سیاسی واکسینه شده و احساسی کنش نمی‌کند.

این رفتار بدین‌معناست بازار سرمایه کشور به بلوغ نسبتا قابل‌قبولی دست یافته است و این بلوغ را می‌توان در رفتار بازار و فعالان دم دید.

درخصوص انگیزه ها رشد و رونق بازار سرمایه می‌توان گفت نکات مثبت بازار بیش‌از نکات منفی دم بود. افزایش نرخ دلار، رشد بها جهانی نفت، رشد بها جهانی کامودیتی‌ها و کاهش ریسک‌های سیاسی ازجمله مهم‌ترین انگیزه ها رونق بازار هستند.

از سویی در هفته پایانی فصل پاییز شاخص بورس می‌تواند در مدار افزاینده به‌کار خود پیوسته دهد.

نمادهای متوقف‌شده در هفته گذشته که گاهی بودجه خود را با تعدیل‌های مثبتی نیز همراه کردند، می‌توانند جنباننده خوبی برای جنبش بازار باشند و روند افزاینده بازار را تضمین کنند.

همچنین باید به رشد چشمگیر حجم و ارزش داد و ستدها روزانه اشاره کرد. این روند نشان از ورود نقدینگی به بازار دارد. به‌نظر می‌رسد بخشی از پول‌هایی که به‌انگیزه کاهش نرخ سود بانکی از بانک‌ها بیرون شدند، وارد بازار سرمایه شده و زمینه صعود تند‌تر شاخص را فراهم کرد‌ه‌اند.

در باره نکات مثبت بودجه۹۷ برای بازار سرمایه نیز باید گفت اعلام نرخ پایه ۳۵۰۰تومانی و نفت ۵۵دلاری به‌سرنویس نکات مهم بودجه به شمار می‌آید، از سوی دیگر افزایش نرخ حامل‌های انرژی و حذف یارانه‌بگیرها و تاکیدبر افزایش کارگماری نشان می‌دهند براساس منحنی فیلیپس این موارد می‌توانند به افزایش تورم و رشد دم نسبت به امسال منجر شوند، از این‌رو نشانه‌هایی از بودجه انبساطی دولت مشهود است.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام