سایت جامع خودرو در ایران


» شش پیشنهاد به رانندگان در پی زمین‌لرزه چهارشنبه شب ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷


به گزارش « تازه ها خودرو » ،  زمین لرزه چهارشنبه‌شب گذشته در تهران ۲٫ ۵ ریشتر نیرو داشت و دو کشته برجای گذاشت. محمدحسین مقیمی، استاندار تهران گفته است «اگر زمین لرزه پسین آسیب دیده داشت، با پروا به شدامد شدید دشوار امدادرسانی جدی بود.»

از سوی دیگر عطش مردم برای مصرف بنزین به‌شکل چشمگیری بالا رفت. سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفته است میانگین مصرف روزانه بنزین در تهران در شرایط عادی ۱۵‌میلیون‌لیتر است، ولی تهرانی‌ها در ۱۲‌ساعت برابر با یک‌روز کامل بنزین مصرف کردند.

زمین لرزه خودروها در تهران

زمین لرزه خودروها در تهران

زمین لرزه خودرو‌ها
در کنار زمین لرزه اصلی، زمین لرزه دیگری هم در تهران رخ داد و دم زمین لرزه خودرویی بود. برخی نقاط پایتخت گوش‌تا‌گوش خودرو ایستاده بود و راهبندان برپایی شد تا نگرانی‌هایی که از پیش درباره این مساله و هنگام وقوع زمین لرزه احتمالی هستی داشت، علنی شوند.

تهران در شب زمین لرزه، شهری بود با آلودگی کشنده هوا و آسمان دودی که همین جستار پریشانی و نگرانی در میان مردم برپایی کرده بود. شدامد کلافه‌کننده آخرشب زمین لرزه هم مردم را بیشتر از پیش عصبی می‌کرد، مردمی که با خودروهای شخصی به بزرگراه‌ها و خیابان‌ها ریخته بودند و مقصد مشخصی نداشتند، با هم دعوا می‌کردند و به‌راحتی از هم نمی‌گذشتند.

همین کشمکش‌ها مایه شد شدامد در خیابان‌های اصلی و فرعی بیشتر شده و لحظه‌های دلهره‌آور بیشتری بر مردم حاکم شود. مدت‌هاست کار‌شناسان می‌گویند در روزهای عادی مناطق مرکزی و حواشی این مناطق در تهران با دشوار جدی شدامد روبه‌رو هستند و هنگام زمین لرزه بسیاری از مردم کوشش در برونرفت از تهران و گروهی دیگر نیز برای کمک به فامیل و آشنایان خود کوشش در ورود به شهر را خواهند داشت.

بنابراین مبادی شهر با جنجال بسیار بالای جمعیتی و شدامد قفل‌شده روبه‌رو خواهد شد. به‌گفته آنها در این مناطق با کیفیت نازل سازه‌ای، عملیات حمل مجروحان، کمک به زیرآوار‌ماندگان و… با وقفه‌های بسیار جدی روبرو خواهند شد. مدیریت چالش در چنین لحظاتی بسیار سنگین و وظیفه مسئولان سنگین‌تر از همیشه خواهد بود.

شش پیشنهاد خودرویی هنگام زمین لرزه
شدنی است زمین لرزه هنگام رانندگی رویداد بیفتد. بنابراین پروا به چند پیشنهاد بسیاری بایسته است.

نخست اینکه: خودروی‌تان را با دوراندیشیدن متوقف کنید و تا می‌توانید از شدامد فاصله بگیرید. اگرچه در شب زمین لرزه تهران بسیاری خلاف این کنش کردند و به دل شدامد هجوم بردند.

دوم اینکه: اگر در خودرو هستید، دم را سمت راست خیابان متوقف کنید تا سمت چپ راه برای عبور خودروهای امدادی باز باشد. سپس خودرو را خاموش کنید ولی کلید را از جایش بیرون نیاورید. تو یا درون خودرو بمانید و از رادیو برای گرفتن اطلاعات بیشتر کاربرد بگیرید. این پیشنهاد در شب زمین لرزه چندان رعایت نشد و رانندگان در سمت چپ و راست معابر توقف کرده بودند.

سوم اینکه: پیشنهاد جدی می‌شود زیر یا روی پل‌ها و گذرگاه‌ها رانندگی یا توقف نکنید و اصراری به عبور از این مکان‌ها نداشته باشید. در‌حالی‌که در شب زمین لرزه این‌گونه نبود و خودروها همه جای پل‌ها بودند.

چهارم اینکه: خودروی خود را در مجاورت ساختمان‌های بلند، تیرهای برق، پل‌ها و… متوقف نکنید. البته بسیاری از شهروندان این پیشنهاد مهم را هم رعایت نکردند.

پنجم اینکه: تا حد امکان از خودرو بیرون نشوید، مگر اینکه خطر جدی شما را ترسانیدن کند.

ششم اینکه: تا زمانی که لرزش متوقف نشده است، از خودرو بیرون نشوید و هنگام راه افتادن از نو، مراقب آجرهای شکسته و سنگ‌ها در خیابان باشید.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام