سایت جامع خودرو در ایران


» خودروهای گران‌تر بیمه بدنه بیشتری بپردازند ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶


به گزارش «تازه ها خودرو» ، بسته بودن ۶‌ماهه سایت ثبت‌سفارش و پس از هنگام افزایش تعرفه واردات خودرو و ممنوعیت ورود برخی خودروها، بها بسیاری از هنگام‌ها را افزایش داد و حتی بسیاری از خودروهایی را که تا پیش‌از این جزو خودروهای عادی بودند، به گروه خودروهای نامتعارف وارد کرد. این دگرگونی ها در مبلغ بیمه‌نامه بدنه خودروها بی‌کارایی نبوده است.

در چند روز تازه نمایندگان شرکت بیمه با بیمه‌گذارانی که بها خودروهای آنها افزایش داشته است، تماس گرفتند و از آنها خواسته ‏اند پول بیشتری به‌سرنویس الحاقیه ترمیم سرمایه به بها روز پرداخت کنند تا در چهره بروز پیشامد، میزان زیان، بر پایه بها روز خودرو و نه بها پیشین هنگام محاسبه شود. هرچند بسیاری از کسان به این جستار اعتراض کردند ولی هیچ اجباری برای انجام این کار ندارند.

موج افزایش بها خودرو به بیمه‌نامه ها رسید

موج افزایش بها خودرو به بیمه‌نامه ها رسید

بایستگی افزایش سقف بیمه‌نامه

براساس مصوبه جدید هیات وزیران واردات خودروهایی که قیمتی بیشتر از ۴۰هزاردلار دارند، بازداشته است و به‌همین انگیزه گواه افزایش بها ۵۰درصدی و بیشتر این دسته از خودروها هستیم.

خودروهایی که هنگام بیمه ۸۰۰‌میلیون بها داشتند و بیمه شدند، حالا نزدیک یک‌میلیاردو۳۰۰میلیون‌تومان بها دارند و اگر الحاقیه ترمیم سرمایه به بها روز را انجام ندهند، درصورت پیشامد مثل دزدی و برخورد، زیان را تا سقف بها پیشین دریافت خواهند کرد.

وحیدرضا باختری، مدیر بیمه ‏های ماشین بیمه دانا در گفت‏ وگو با «دنیای‌خودرو» در باره بایستگی دریافت الحاقیه ترمیم سرمایه به بها روز که مختص بیمه بدنه است، روشنگری داد: «تعهد بیمه‌گر بر پایه سرمایه یا بها خودرو است که در بیمه‌نامه قید شده و زیان براساس همان بها و میزان محاسبه می‏شود. به‌سرنویس نمونه حق‌بیمه یک خودروی ۳۰‌میلیون‌تومانی نیم یا نیمه حق‌بیمه خودروی ۶۰میلیون‌تومانی است. شرکت‏های بیمه برابر سرمایه خودرو را ضربدر نرخ بیمه می‏کنند و حق بیمه همان خودرو باتوجه به سرمایه هنگام، به دست می‏آید و از بیمه‌گذار دریافت می‏شود.

در شرایط بیمه‌نامه که بدست شورای عالی بیمه به تصویب رسیده و بدست بیمه‌مرکزی به شرکت‏های بیمه ابلاغ شده، آمده است: «تعهد بیمه‌گر در زیان کلی و ملاک محاسبه و پالایش زیان ارزش معاملاتی جستار بیمه در روز پیشامد و بیشینه تا مبلغ بیمه‌شده خواهد بود»

یعنی بیمه‌گر در هیچ شرایطی بیشتر از بها قیدشده در بیمه‌نامه تعهد ندارد، بنابراین درصورتی‌که در روز پیشامد بها خودرو از بها قیدشده در بیمه‌نامه بیشتر شده باشد، بیمه‌گر زیان را بر پای بست بها ثبت‌شده خودرو در بیمه‌نامه پرداخت خواهد کرد. در این شرایط بیمه‌گذار زیان می‏کند.»

بیمه بدنه، برای بیمه‌گذار اختیاری است و الزامی به دریافت و افزایش سقف هنگام ندارد. باختری درباره الزام بیمه‌گذاران به دریافت الحاقیه ترمیم سرمایه به بها روز گفت:‏ «آگاهی‌رسانی بدست نمایندگان انجام می‏شود، هرچند الزامی برای آگاهی‌رسانی ندارند. همچنین بیمه‌گذاران یا صاحبان خودرو هم اجباری برای انجام هنگام ندارند، ولی درصورت بروز پیشامد زیان را به اندازه مبلغ پیشین دریافت خواهند کرد.»

هرچند کم و غیرمحتمل ولی امکان دارد بها و ارزش خودروها کاهش یابد. در این چهره چشمداشت می‏رود شرکت‏های بیمه مبلغ اضافه‏ تر را به بیمه‌گذاران بازگردانند. باختری در این راستا سرنویس کرد:‏ «عمدتا بها خودرو در چند سال گذشته با افزایش همراه بوده و نه کاهش ولی درصورتی‌که بها خودرو با کاهش روبه‏رو شود، بیمه‌گذار می‏تواند مابه‌التفاوت را از بیمه‌گر دریافت کند.»

افزایش خودروهای غیرمتعارف

افزایش بها خودرو در بازار بیشتر دربرگیرنده خودروهایی است که ارزش بیشتر از ۱۰۰میلیون تومان دارند یا حجم موتور سیکلت بیشتر از ۲۵۰۰ سی‌سی است. به‌تبع این افزایش بها خودرو، حالا بسیاری از خودروها در دسته خودروهای غیرمتعارف پیمان می‏گیرند.

بر پای بست بیمه‌نامه شخص ثالث سال ۱۳۹۵ اگر شخص گناهکار با خودرویی برخورد کند که بها هنگام بیشتر از نیم یا نیمه خونبها ماه ناروا یعنی ۱۴۰میلیون‌تومان بیشتر باشد، گناهکار پیشامد پایبند به پرداخت زیان نسبت‌به ۱۴۰میلیون‌تومان است.

باختری در این راستا اظهار کرد:‏ «به‌انگیزه هنگام‌که براساس قانون خودروهایی که قیمتی بیش‌از ۱۴۰‌میلیون‌تومان دارند، جزو خودروهای غیرمتعارف محسوب می‏شوند و نمی‏توانند بخشی از زیان خود را دریافت کنند و حالا خودروهای بیشتری در زمره خودروهای غیرمتعارف پیمان گرفته‌اند، به‌همین انگیزه پیشنهاد می‏شود تمام افرادی که بها کنونی خودروی آنها بیشتر ۱۴۰میلیون‌تومان است، حتما بیمه‌نامه بدنه خریداری کرده تا بتوانند از بیمه زیان دریافت کنند.»
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.مطالب محبوب
اینستاگرام