سایت جامع خودرو در ایران


» پیش‌نیازهای فرآوری صادرات‌محور ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶


به گزارش« آگاهی ها خودرو » ، دولت دوازدهم پافشاری ویژه‌ای بر صادرات خودرو دارد. این ویژگی از آنجا بیشتر آشکار می‌شود که رئیس‌جمهوری نیز در بخشی از سخنانش در روز رای اعتماد به کابینه، به خودرو و فرآوری صادرات‌محور پرداخت.

امابا‌پروا به زیرساخت‌های موجود به‌نظرمی‌رسد فرآوری خودروی صادراتی چندان هم آسان نخواهد بود و نیازمند اتخاذ رویکردی جدید با محوریت تقویت بنیه‌های فرآوری است.

این جستار را با جعفر خیرخواهان اقتصاددان در میان گذاشتیم:

راه حرکتی گروه خودرو تا پایان سال در بورس

پیش‌نیازهای فرآوری صادرات‌محور

محصولات همکاری مشترک با شرکای بیگانه درحال ورود به بازار کشور هستند.آیا این روند منجربه دست یافتن محصولات رقابتی برای صادرات خواهد شد؟

گویه جدیدی در صنعت خودرو مطرح شده و دم این است؛ در عین اکنون روند همکاری با شرکت‌های خودروسازی گیتی باید پیوستگی پیدا کند، لازم است با شرکت‌های رایزن و طراح برتر هم بستگی برپا کنیم. البته همکاری با خودروسازان بیگانه برای ما بسیار سودمند بوده و ما در این زمینه تجارب بسیاری هم به دست آورده‌ایم و در بخش‌های بسیاری از صنعت خودرو مانند تیراژ انبوه و فرآوری خودروهای باکیفیت پیشرفت کرده‌ایم.

پس چرا همچنان در زمینه فرآوری صادرات‌محور دشوار داریم؟

به‌رغم تمام کارهایی که در این زمینه انجام شده است، هنوز در برخی زمینه‌ها دچار دشوار هستیم. این دشواری ها در زمینه صادرات، انتقال دانش فنی و همچنین درونی‌سازی نمود بیشتری پیدا می‌کند. برای رفع این دشوار شرکت‌های خودروسازی جنبش‌ خود را آغاز کرده‌اند و دولت هم باید از دم‌ها پشتیبانی کند تا به‌تدریج به سمتی جنبش‌ کنیم که بتوانیم طراحی خودرو انجام دهیم.

همکاری با شرکت‌های بیگانه باید به چه شکل باشد؟

چون در زمینه طراحی خودرو به تنهایی امکان طراحی نداشته و یا زیرساخت‌های لازم برای این کار را نداریم، بهتر است از شرکت‌های بزرگ گیتی که خودروساز نیستند ولی کار طراحی خودرو، پلت‌فرم، طراحی موتور سیکلت، گیربکس و ساخت دم را انجام می‌دهند، کاربرد کنیم.

به نظر شما تا به امروز همکاری با شرکای بیگانه چه دستاوردی برای صنعت خودروی کشور داشته است؟

بیش از چند دهه است که با خودروسازان بزرگ و مطرح گیتی همکاری می‌کنیم. دم چیزی که ما از دم‌ها یاد گرفته‌ایم فرآوری خوب، برپایی تاسیسات باکیفیت و امکانات تولیدی، خطوط رنگ و خطوط مونتاژ و مواردی از این دست بوده است.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.مطالب محبوب
اینستاگرام