سایت جامع خودرو در ایران


» برپایی بازار سیاه خودروهای وارداتی ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶

برپایی بازار سیاه خودروهای وارداتی

دسته بندی : خودرو تاریخ : دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶


برپایی بازار سیاه خودروهای وارداتی

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو از برپایی بازار سیاه خودروهای وارداتی و و افزایش ۵۰۰ میلیون تومانی میانه بها آنها آگاهی ها داد و اعلام کرد: بها خودروهای وارداتی بنزینی ۳۸.۵ درصد و بها خودروهای هیبریدی ۴۲ درصد افزایش یافته است، این درحالی است که بهره بخش خصوصی از بازار واردات خودرو تنها پنج درصد است.

به گزارش ایسنا، فرهاد شکوهیدن‌زاد در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درباره چگونگی واردات خودرو در ماه های پسین اظهار کرد: در مرداد و اسفند ماه سال گذشته درخواست برای خودرو هستی داشت ولی میزان درخواست در خرداد ماه سال ۱۳۹۶ با افزایش همراه شد و به بیشینه میزان خود رسید.

وی پیوسته داد: در دی ماه سال گذشته به از غیر نمایندگی ها، دیگر مراکز فرمان واردات خودرو را نداشتند و این فرمایش مایه نابسامانی در جستار واردات و نیز افزایش دم شد، پس از دم ثبت سفارش برای نمایندگی ها در تیرماه بازداشته شد و ۱۳ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو در انبارها ماند و دشواری ها بسیاری را برای واردکنندگان برپایی کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: در دی‌ماه پارسال ابلاغیه ساماندهی ارز بدست دستیار نخست رئیس جمهور مطرح شد و در آنجا تصمیم‌گیری در باره واردات خودرو به وزارت صنعت تنفیذ شد و وزارت صنعت تصمیم گرفت تا فرمان واردات خودرو را از نمایندگان غیررسمی سلب کند.

شکوهیدن زاد اظهار کرد: پس از این اقدام بسیاری از شرکت های واردکننده خودرو تعطیل شدند و پیگیری های بسیاری از طرف ما به سرنویس بخش خصوصی چهره گرفت. در پایان در ۹ دی ماه امسال به جایگاه سال گذشته رسیدیم، با این شرایط که ضوابط واردات خودرو دگرگون شد و قفلی بر واردات زده شد. بنابراین نمایندگان غیررسمی واردکننده‌های خودرو به‌ سرنویس پسینیان فرصت از ۱۰۰ درصد توان خود برای ثبت سفارش خودرو کاربرد کردند. پس‌ از دم وزارت صنعت با آمار افزایش ثبت سفارش واردات خودرو روبرو شد و پس از دم اعلام کرد که ثبت سفارش حتی برای نمایندگان رسمی هم بازداشته است.

رییس انجمن واردکنندگان درباره واردات هشت ماهه روشنگری داد: ۵۵ هزار دستگاه خودرو در این مدت به کشور وارد شد که بیش از ۶۰۰۰ دستگاه مربوط به خودرو سازان و مجوزهای ویژه بوده است. در این میان بهره بخش خصوصی از بازار خودروهای وارداتی تنها پنج درصد از بازار است. این تصمیمات مایه شد که در خودروهای بنزینی ۳۸.۵ و در خودروهای هیبریدی ۴۲ درصد افزایش بها و بازار سیاه برپایی شود.

به گفته وی، به طور میانه ۵۰۰ میلیون تومان بها خودروهای وارداتی افزایش یافت.
شکوهیدن زاد با اشاره به رانت برپایی شده به انگیزه بسته شدن سایت ثبت سفارش گفت: در این مدت ۴۷۰۰ دستگاه خودرو بدون رعایت ضوابط از باژگاه ترخیص شد. واردات خودرو های هیبریدی پیشتر بخشودگی واردات داشتند ولی در حال آماده گران‌تر شده اند و گیرایش خود را در بازار از دست داده است. سرمایه گذاران بیگانه که در بخش خودرو در حال رایزنی با آنها بودیم اعلام ناخشنودی کردند و گفتند در کشور شما شبانه قوانین تغییر می کند، از این روی از پیوسته همکاری منصرف شدند.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام