سایت جامع خودرو در ایران


» افزون بر ۱۳ هزار خودرو در آزادگاه چابهار شماره گذاری شده است ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶


مدیر گسترش بازرگانی آزادگاه بازرگانی صنعتی چابهار در نیمروز سیستان وبلوچستان گفت: ۱۳ هزار و ۳۵ دستگاه خودرو از سال ۱۳۷۶ تاکنون در آزادگاه چابهار شماره گذاری وترخیص شده است که می توانند تا شعاع ۳۰ کیلومتری این منطقه آمدوشد کنند.

به گزارش« تازه ها خودرو » ، محمد میری روز چهارشنبه در گفت وگو با گزارشگر ایرنا بازگو کرد: از مجموع خودروهای یاد شده هشت هزار و ۵۴۶ دستگاه سواری، ۲ هزار و ۸۸۹ دستگاه وانت، ۳۹۰ دستگاه کامیونت، ۳۸۳ دستگاه van، ۴۶۹ دستگاه کامیون، ۲۵۴ دستگاه تاکسی سواری، ۸۹ دستگاه مینی بوس و سه دستگاه اتوبوس بوده است.
وی بیان کرد: هم اینک با گذشت نزدیک ۲۰ سال ۳۵ درصد یعنی برابر چهار هزار و ۵۶۰ دستگاه خودرو به علت نقص فنی وفرسودگی از رده بیرون و نیاز است برای کارگماری و رونق این منطقه قوانین واردات خودرو آسانتر شود.
وی تصریح کرد: هم اینک خودروهای سواری مدل سال و یک مدل پاینتر و خودروی سنگین مدل سال و ۶ مدل پایین تر امکان واردات به آزادگاه ها را پس از پرداخت عوارض دارند.
وی افزود: ۷۵ دستگاه خودرو در نیمه دوم امسال وارد آزادگاه چابهار شده که در چشمداشت ترخیص و پلاک گذاری شهربانی هستند و با هستی پیگیری های آزادگاه و صاحبان خودرو ها هنوز به نتیجه مثبت نرسیده است.
وی پیوسته داد: خودروهای یاد شده برای شماره گذاری و ترخیص از نیمه دوم شهریورماه سالجاری در چشمداشت ترخیص و پلاک گذاری شهربانی راهنمایی رانندگی و همکاری بیشتر فرماندهی انتظامی این شهرستان هستند.
وی گفت: آیین ها خرید و انتقال ۷۵ دستگاه خودرو به انبار آزادگاه چابهار پیش از صدور بخشنامه هیات وزیران انجام شده است و مشمول قانون جدید نمی شوند.
مدیر گسترش بازرگانی سازمان آزادگاه چابهار گفت: بخشنامه ای با جستار بازداری شماره گذاری خودروهای وارده در مردادماه سالجاری از سوی هیات وزیران به هفت آزادگاه کشور ابلاغ شده و شرط ورود هر خودرو را اسقاط هشت دستگاه خودرو سرنویس کرده است.
میری با بیان اینکه در قبال واردات هر خودرویی که در هر ۱۰۰ کیلومتر هشت لیتر سوخت مصرف می کند باید خریدار هشت دستگاه خودرو را اسقاط کنند، خاطرنشان کرد: این شرایط به زیان وارد کننده خودرو است چون علاوه بر پرداخت عوارض گمرکی باید ۴۰۰ میلیون ریال هزینه اسقاط هشت خودرو را نیز متحمل شود.
وی افزود: بخشنامه یاد شده هیات وزیران به انگیزه اشکالات و داشتن گنگی با قوانین صادرات و واردات در هیچ یک از آزادگاه ها کشور بجز چابهار اجرایی نشده است و در دستور رسیدگی از نو پیمان دارد.
وی تصریح کرد: مسئولان باید پیش از اجرای هر قانون آگاهی رسانی لازم را انجام دهند تا مردم متضرر نشوند و ناخشنودی بوجود نیاید.
رئیس شهربانی راهنمایی رانندگی چابهار نیز به گزارشگر ایرنا بازگو کرد: شهربانی براساس بخشنامه ابلاغی هیات وزیران که در تاریخ چهارم شهریورماه سالجاری در روزنامه رسمی منتشر شده و پس از گذشت ۱۵ روز یعنی در بیستم شهریورماه قابلیت اجرایی پیدا کرده است، کنش می کند.
مجید دهنوخلجی افزود: باید سازمان آزادگاه و باژگاه به هنگام و پس از صدور این بخشنامه ومصوبه هیات وزیران به مردم آگاهی رسانی می کردند تا کسی در این زمینه متضرر نمی شد.
وی پیوسته داد: با این حال پیگیری های لازم از سوی فرماندهی انتظامی و شهربانی راهنمایی رانندگی انجام شده است تا دشوار ترخیص و شماره گذاری خودروها مرتفع شود.
وی گفت: شهربانی همیشه قانون را سرلوحه کار پیمان داده و در کنار مردم است و از هیچ کوششی برای کمک به شهروندان دریغ نمی کند.

بر پای بست بخشنامه مرکز واردات و امور آزادگاه ها باژگاه که در آذر سال ۹۵ در رسانه ها منتشر شده است، ورود گذرا خودروهای پلاک آزادگاه به تو یا درون کشور بازداشته شد.
مرکز واردات و امور آزادگاه ها باژگاه جمهوری اسلامی ایران، از گمرکات آزادگاه ها خواسته ضمن لغو دستورالعملهای پیشین در زمینه آمدوشد این خودروها، از پذیرش هرگونه درخواست ورود گذرا خودروهای مزبور به سرزمین اصلی خودداری کنند.
این بخشنامه به گمرکات آزادگاه ها ارس، اروند، انزلی، چابهار، قشم و کیش ابلاغ شده است و بر پای بست دم دستور العملهای پیشین که ورود گذرا خودروهای پلاک آزادگاه به سرزمین اصلی را مجاز می‌دانست، ملغی شد.
خودروهای با پلاک آزادگاه خودروهایی هستند که نمی‌توانند از نقاط تعیین شده بیرون شوند و در چهره برونرفت از محدوده تعیین شده، ضمن تعیین جرائم سنگین، خودروی مربوط بدست شهربانی بازداشت و بر پایه قانون قاچاق با دم برخورد می‌شود.
به طور کلی آزادگاه ها ایران در حال آماده ۷ منطقه هستند که بر این پایه اند: کیش، قشم، چابهار، انزلی، ارس، اروند و ماکو.
آنچه درباره خودروهای پلاک آزادگاه قابل پروا است این که امکان خرید و پلاک گذاری برای هر شخص حقیقی و حقوقی تنها یک دستگاه خودرو در سال است، ولی برای شرکت‌های وارد کننده خودرو محدودیتی هستی ندارد.
در همین راستا و براساس تبصره ماده ۱۶ آیین نامه راهنمایی و رانندگی آزادگاه ها، مقرر شده خودروهای پلاک آزادگاه تا شعاع تعیین شده در این مناطق آمدوشد کنند، این محدوده در آزادگاه ها گوناگون بوده و به شرح زیر است:

آزادگاه اروند تا مرکز استان (نزدیک ۱۲۰ کیلومتر)
آزادگاه انزلی تا شعاع ۵۰ کیلومتر
آزادگاه ارس تا مرکز استان (نزدیک ۱۳۰ کیلومتر)
آزادگاه ماکو تا شعاع ۳۰ کیلومتر
خودروهای پلاک آزادگاه چابهار تا شعاع ۳۰ کیلومتری




لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.



آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام