سایت جامع خودرو در ایران


» dodge رم ۱۵۰۰ در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شد ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶

dodge رم ۱۵۰۰ در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شد

دسته بندی : خودرو تاریخ : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶


dodge رم 1500 در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شد

dodge از فرآورده پیکاپ جدید خود با نام رم ۱۵۰۰ مدل ۲۰۱۹ در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی کرد.
dodge رم ۱۵۰۰ برای سال ۲۰۱۹ با ظاهری جدیدتر و هوشمندانه در سنجش با پیش، به بازار عرضه خواهد شد. ولی این دگرگونی ها ظاهری که در کابین و نمای بیگانه این خودرو اعمال شده‌اند تنها دگرگونی ها مدل ۲۰۱۹ رم ۱۵۰۰ نیستند. اگر نگاهی ریزبین‌تر به این خودرو داشته باشید متوجه خواهید شد که مهندسان dodge کم وبیش همگی اجزای رم ۱۵۰۰ جدید را بهینه‌سازی کرده‌اند تا خودرویی سبک‌تر، نیرومند‌تر، ایمن‌تر و کاربردی‌تر از پیش فرآوری کنند.
به گزارش زومیت در نخست باید به بحث کاهش وزن رم ۱۵۰۰ مدل ۲۰۱۹ پرداخت؛ جایی که نسخه‌ی Crew Cab این خودرو کاهش وزن ۱۰۲ کیلوگرمی در سنجش با دودمان پیشین خود تجربه کرده است. درب قسمت بار این خودرو به‌طور کامل از آلومینیوم ساخته شده که مایه کاهش وزن کم وبیش ۷ کیلوگرمی در این بخش شده است. با به کارگیری فولاد پایداری بالا در کنار اندکی آلومینیوم، در ساختار شاسی خودرو نیز ۴۵ کیلوگرم در وزن صرفه‌جویی شده؛ شاسی مدل جدید رم حالا ۹۸ درصد از فولاد پایداری بالا است.
۴۵ کیلوگرم دیگر نیز در بخش اتاق و بدنه صرفه‌جویی شده است. البته بیشتر بدنه‌ی این خودرو همچنان از فلزات گوناگون ساخته شده و کاملا آلومینیومی نیست. بنابراین باید گفت که رم هنوز نتوانسته به اندازه‌ی اصلی‌ترین رقیب خود یعنی ford سری F، از بدنه‌ی تمام آلومینیومی کاربرد کند.

dodge رم 1500 در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شد

در این باره جیم موریسون، مدیر برند رم گفته است: «ما هرجا که پایداری و دوام بالا در طولانی‌مدت لازم بوده، اقدام به به کارگیری فولاد کرده‌ایم.»
دیگر تغییر بزرگ رم ۲۰۱۹ مربوط به بخش آیرودینامیک این پیکاپ است و مهندسان کامیاب شده‌اند ضریب پایداری در برابر هوای این ماشین را با ۹ درصد کاهش به شماره ۰.۳۵۷ برسانند. انگیزه کاهش ضریب درگ رم ۱۵۰۰ را باید در عواملی همچون جلوپنجره‌ی پرکار، طراحی ونتوری مانند بخش عقبی کابین، ریل‌های پهلویی بلندتر و کاهش بلندی ۲.۵ سانتی‌متری این خودرو در سنجش با دودمان پیشین دانست.
این پیکاپ به اسپویلر پرکار برقی در سپر جلو مجهز است که در سرعت‌های بالای ۵۰ کیلومتر بر ساعت باز می‌شود و به بهبود ضریب آیرودینامیک خودرو کمک می‌کند. این اسپویلر متحرک با کاهش سرعت خودرو به کم‌تر از ۲۴ کیلومتر بر ساعت، دوباره در جای خود بسته می‌شود. همچنین چنانچه دنده‌ی کمکی خودرو (ترنسفر کیس) در چگونگی چهارچرخ سنگین یا همان ۴L باشد، به هیچ روی پرکار نمی‌شود. همچنین مهندسان گفته‌اند که به لطف هستی کلاچ یک‎طرفه در این اسپویلر، چنانچه اسپویلر به جایی برخورد کند تندرست خواهد ماند.

dodge رم 1500 در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شد

در مدل‌های مجهز به سیستم تعلیق بادی، بلندی سیستم تعلیق این پیکاپ در سرعت‌های جاده‌ای ۱.۵ سانتی‌متر کاهش پیدا می‌کند تا تأثیری هرچند کوچک روی کاهش ضریب درگ خودرو داشته باشد.
در کنار همگی دگرگونی ها برای کاهش وزن و بهبود آیرودینامیک این خودرو، رم ۱۵۰۰ جدید به سیستم مولد قوت هیبریدی نیز مجهز شده است. این خودرو به‌چهره استاندارد به پیشرانه‌ی V6 به حجم ۳.۵ لیتر مجهز است و در چهره نیاز می‌توان پیشرانه‌ی V8 به حجم ۵.۷ لیتر را برای هنگام سفارش داد. در کنار پیشرانه‌ی بنزینی این خودرو سیستم استارتر ۴۸ ولتی با نام E-Torque نیز نصب شده است که می‌تواند در سرعت‌های پایین نیروی خود را به چرخ‌ها انتقال بدهد و به شتاب‌گیری بهتر خودرو کمک کند. این سیستم هیبریدی درست همانند هنگام است که پیشتر در jeep رانگلر دیده بودیم. برای تأمین نیروی باره نیاز سیستم هیبریدی، از پک باتری لیتیوم-یون با گنجایش ۰.۴۳ کیلووات ساعت بهره‌گیری شده که در پشت صندلی‌های عقب جاسازی شده است و با به کارگیری هوای تو یا درون کابین خنک می‌شود.
به گفته‌ی سازنده، این سیستم می‌تواند در مدل‌های شش سیلندر تا ۱۲۲ نیوتن‌متر گشتاور اضافه و در مدل‌های هشت سیلندر تا ۱۷۶ نیوتن‌متر گشتاور اضافه به چرخ‌ها منتقل کند. همچنین این سامانه این توانایی را دارد که پیشرانه‌ی احتراقی خودرو را در زمان تنها ۰.۳ ثانیه روشن کند و به‌سرنویس بخش اصلی سیستم استاپ/استارت کنش کند و در پشت چراغ قرمزُموتور سیکلت خودرو را خاموش کند. همچنین سیستم کمکی مدیریت گشتاور کمک می‌کند تا پیشرانه در هنگام درجا کار کردن عملکردی نرم داشته باشد. مدل V8 رم ۱۵۰۰ به سیستم غیر پرکار‌سازی سیلندرها مجهز است و در مواقعی که نیازی به قوت بالا هستی ندارد، نیمی از سیلندرهای خودرو غیر پرکار می‌شوند. هستی این استارتر کمک کرده است که عملکرد پیشرانه در حالت ۴ سیلندر همچنان نرم و بالانس باشد.

dodge رم 1500 در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شد

پیشرانه‌ی V6 رم ۱۵۰۰ می‌تواند ۳۰۵ اسب بخار قوت و ۳۶۴ نیوتن‌متر گشتاور فرآوری کند و مدل V8 نیز توانایی فرآوری ۳۹۵ اسب بخار قوت و ۵۵۵ نیوتن‌متر گشتاور دارد. برای رم ۱۵۰۰ مدل ۲۰۱۹ تنها یک جعبه‌دنده عرضه می‌شود که از گونه ۸ سرعته‌ی خودکار است. ولی این جعبه‌دنده نیز باره بهینه‌سازی پیمان گرفته است و دارای ۴۰ گونه الگوریتم جا دنده‌ی گوناگون است تا بهره وری خودرو را در بالاترین حالت حفظ کند. در آینده پیمان است نسخه‌ی اکودیزلی رم ۱۵۰۰ نیز با پیشرانه‌ی ۳ لیتری V6 به بازار عرضه شود.
پیشرانه‌های هشت سیلندری که به سیستم غیر پرکار‌سازی سیلندرها مجهز هستند در هنگام کار کردن با ۴ سیلندر لرزش زیادی دارند؛ ولی در رم مدل ۲۰۱۹ مهندسان با به کارگیری ۲ شماره دسته موتور سیکلت پرکار که روی شاسی خودرو نصب شده است، اقدام به دست کم رساندن این لرزش‌ها کرده‌اند و بدین سان بسیار سخت است که تشخیص دهید چه زمانی خودرو ۴ سیلندر و چه زمانی به‌چهره ۸ سیلندر کار می‌کند.
درباره توانایی‌های رم ۱۵۰۰ نیز باید به توانایی یدک‌کشی ۵۷۶۰ کیلوگرمی و قابلیت بارگیری ۱۰۴۳ کیلوگرمی این خودرو اشاره کرد. این در حالی است که دودمان پیشین رم ۱۵۰۰ توانایی یدک کشی ۴۸۱۷ کیلوگرمی و قابلیت بارگیری ۸۵۲ کیلوگرمی داشت.

dodge رم 1500 در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شد

یکی دیگر از دگرگونی ها رم این است که شمار مهره‌های چرخ از ۵ شماره به ۶ شماره افزایش پیدا کرده است، همچنین سایز دیسک‌های ترمز افزایش پیدا کرده و قطر هنگام‌ها به ۱۴.۹ اینچ در جلو و ۱۴.۸ اینچ در عقب رسیده است. موریسون وعده داده است که رم ۱۵۰۰ مدل ۲۰۱۹ دارای بهترین توان ترمزگیری در کلاس خود خواهد بود. همچنین ترمز پارک برقی روی این خودرو به‌چهره استاندارد هستی دارد و حذف شدن سیستم مکانیکی کاربرد شده و کابل‌های هنگام به کاهش وزن ۹ کیلوگرمی خودرو انجامیده است. در نسخه‌های دیفرانسیل عقب یک لوله‌کشی اختصاصی به دیفرانسیل عقب تعبیه شده است تا روِن دیفرانسیل را زودتر گرم کند و بدین سان کارایی و زندگی دیفرانسیل افزایش پیدا کند و بهره وری کلی خودرو بهبود یابد.
به جز تمام این امکانات نما رم ۱۵۰۰ نیز دگرگون شده و نما هنگام در عین اینکه سرسختی و خشونت یک رم را حفظ کرده است؛ ولی در سنجش با پیش امروزین‌تر نیز شده است. این دگرگونی ها آنقدر گسترده هستند که حتی لوگوی رم در جلوی خودرو نیز فرق کرده است. لوگوی پیشین رم که از سال ۱۹۸۱ در این خودرو پیمان گرفته بود امسال تغییر کرده و طرح هنگام متفاوت‌تر از گذشته است.
در بخش جلوی خودرو باید به جلوپنجره‌ی جدید اشاره کرد ضمن اینکه چراغ ها نیز ۱.۵ اینچ بلندی بیشتری نسبت به پیش دارند. ویژگی‌های اصلی رم همانند کاپوت پف‌کرده و برآمده همچنان در این مدل حفظ شده‌اند. در مدل جدید چراغ‌های اصلی خودرو از گونه LED هستند.

dodge رم 1500 در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شد

گونه پیشرانه‌ی خودرو که پیش از این روی درهای جلویی نوشته می‌شد حالا به روی در کاپوت نقل مکان کرده است و روی کاپوت پلاکی به چشم می‌خورد که گونه موتور سیکلت خودرو روی هنگام ذکر شده است. درب باک خودرو نیز از انواعی است که تنها با یک فشار باز می‌شوند و درپوش کرومی بزرگ مدل پیشین حذف شده است.

dodge رم 1500 در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شد

قطر خروجی‌های اگزوز از ۴ اینچ به ۴.۵ اینچ رسیده و رکاب پهلویی جدیدی برای این پیکاپ طراحی شده است تا راننده بتواند آسان‌تر سوار و پیاده شود. امکان سفارش این رکاب پهلویی با آرم موپار نیز هستی دارد. بلندی ریل‌های قسمت با ۱.۵ اینچ افزایش پیدا کرده که نه‌تنها در مصرف سوخت خودرو تأثیر گذاشته است بلکه به افزایش فضای قسمت بار نیز کمک کرده است، ضمن اینکه همانطور که در ابتدای نوشتار اشاره کردیم درب قسمت بار کاملا از کالا آلومینیوم است و وزن کمی دارد.
برای رم ۱۵۰۰ مدل ۲۰۱۹ ۱۵ گونه رینگ چرخ گوناگون، شش تیپ گوناگون و ۱۲ رنگ برای بدنه هستی دارند تا مشتریان با هر بودجه و سلیقه‌ای بتوانند خودروی خود را خریداری کنند. سایز رینگ‌های نیز به ۲۲ اینچ رسیده و حاشیه‌ای چراغ‌های رمتماما کرومی است؛ درحالی‌که رقبا تنها در بخش‌های از کروم کاربرد می‌کنند.

dodge رم 1500 در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شد

کابین رم ۱۵۰۰ نیز کاملا جدید است و آنگونه که رایان نیگود مدیر طراحی درونی رم گفته، ۹۹ درصد این کابین جدید است. برای آغاز باید به فضای بیشتر برای سرنشینان و وسایلشان اشاره کرد. در مدل Crew Cab سایز درهای خودرو ۱ اینچ بزرگ‌تر شده و ستون C نیز ۲ اینچ بلندتر از پیش است که گردآور این دگرگونی ها سبب افزایش فضای عقب خورو به میزان ۴ اینچ شده است.
در مدل جدید رم حتی فضای باری که در زیر صندلی‌های عقبی پیمان دارد نیز بزرگ‌تر شده است. فضای کنسول مرکزی از ۲۳ لیتر به ۳۸ لیتر افزایش پیدا کرده است و به راحتی می‌توان یک لب تاپ ۱۵ اینچی را درون هنگام پیمان داد. جالیوانی‌ها دارای ۳ گونه چیدمان گوناگون و بسیار کاربردی هستند. رم ادعا کرده است که فضای وسایل در تو یا درون کابین رم جدید کم وبیش دو برابر رقبایی همچون chevrolet و ford است.
طراحی کلی کابین را باید بسیار امروزین‌تر از پیش دانست؛ به‌طوری که نشان‌دهنده‌ها نیز دارای طرح جدیدی هستند و حتی اهرم جا دنده با یک شیفتر چرخان الکترونیکی جایگزین شده است که در کنار زانوی راست راننده پیمان دارد. در بالای داشبورد، صفحه نمایش سیستم مالتی مدیا نصب شده و در بالای هنگام داشبورد دوم خودرو که دارای ابعاد کوچکتری از داشبورد اصلی است پیمان دارد. این داشبورد دوم حالا دارای یک در کشویی است و نسبت به پیش فرق کرده است.

dodge رم 1500 در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شد

صفحه نمایش لمسی رم را با ابعاد ۵، ۸.۴ و ۱۲ اینچی می توان سفارش داد و کار کردن با هنگام بسیار آسان است؛ ضمن اینکه این قابلیت را دارد تا با دستکش نیز بتوان با هنگام کار کرد. رایانه سفری خودرو که در نشان‌دهنده‌ها و در برابر راننده پیمان دارد، از یک نمایشگر رنگی ۷ اینچی تشکیل شده است و در هر یک از تیپ‌های رم، رنگ‌پردازی هنگام متفاوت است. تیپ‌های گوناگون رم همچنین دارای ویژگی‌های لوکس جدیدی شده‌اند که از میان هنگام‌ها می‌توان به تزئینات طرح چوب، تزئینات فلزی و یا تودوزی چرمی اشاره کرد. صندلی‌های خودرو نیز جدید هستند و امکان گوشه دادن به هنگام‌ها به میزان ۸ درجه هستی دارد؛ ضمن اینکه در این مدل جدید صندلی‌های عقب را می‌توان به همراه گرمکن و تهویه‌ی صندلی سفارش داد. حتی سوئیچ رم کاملاً جدید است.
دلچسب است که بدانید به گفته نیگود طرح چوب به‌کاررفته در کابین این پیکاپ از چوب طبیعی است. در تو یا درون کابین ۵ شماره پورت USB 3 پیمان دارد و دو خروجی برق ۱۱۵ ولتی درون کابین تعبیه شده است که این خروجی‌ها در تو یا درون کنسول مرکزی پیمان دارند. از دیگر امکانات رم ۱۵۰۰ باید به شارژر بدون سیم تلفن همراه، سی‌دی پلیر و سیستم صوتی هارمن کاردون که البته به‌چهره سفارشی نصب می‌شود اشاره کرد.
صفحه نمایش نصب‌شده در کابین رم ۱۵۰۰ از واپسین ورژن سیستم Uconnect گروه fiat chrysler است. تازه ترین آپشن‌ها در این بخش را باید صفحه نمایش ستونی ۱۲ اینچی دانست. همچنین سیستم رهیاب ماهواره‌ای در این صفحه نمایش هستی دارد و نقشه‌ی هنگام تنها با یک لمس قابلیت زوم دارد. این صفحه نمایش همچنین با اندروید اتو و opel کار پلی نیز سازگار است و حتی می توان تنظیمات سیستم تهویه دلپذیر را از درون هنگام انجام داد. از دیگر آپشن‌های رم ۱۵۰۰ مدل ۲۰۱۹ باید به قابلیت هات اسپات وای‌فای اشاره کرد. سیستم مهار از راه دور SiriusXM نیز روی این خودرو نصب است که راننده با این سیستم می‌تواند خودرو را با به کارگیری یک اپلیکیشن در تلفن همراه هوشمند خود از راه دور باز و بسته کند و حتی موتور سیکلت خودرو را روشن کند.

dodge رم 1500 در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شد

درباره ساز و برگ ایمنی پرکار رم ۱۵۰۰ مدل ۲۰۱۹ هم باید به امکاناتی همچون دوربین ۳۶۰ درجه، سیستم هشدار نقطه کور با برد ۱۲۰ متر، سیستم ترمز پیشگیری از برخورد، کروز مهار هوشمند و رادار میان خطوط اشاره کرد. دوربین جلویی این خودرو در بالای شیشه جلو نصب شده است؛ درحالی‌که در مدل پیشین این دوربین در جلو پنجره نصب بود. این اقدام در کارایی این دوربین تأثیر مثبتی گذاشته است چون عواملی که در کار سیستم پریشانی برپایی می‌کردند دیگر تأثیر کمتری روی دوربین جلویی دارند.
برای سال ۲۰۱۹ ایمنی خودرو در برخورد بسیار افزایش پیدا کرده است؛ به‌طوری که شاسی جدید می‌تواند به‌خوبی ضربات را درون خود جذب و از آسیب دیدن سرنشینان جلوگیری کند. میله‌های مهارکننده چرخ در پشت چرخ های جلو نصب شده‌اند تا در برخورد ها از ورود چرخ‌های جلویی به تو یا درون کابین جلوگیری کنند. برای مشتریانی که اهل آفرود هستند رم تیپ Rebel را پیشنهاد می کند. این مدل دارای سیستم تعلیق با بلندی یک اینچ بیشتر است و روی هنگام رینگ‌های ۱۸ اینچی با تایرهای ۳۳ اینچی نصب شده است. از دیگر امکانات این مدل باید به قلاب وینچ و قفل دیفرانسیل عقب اشاره کرد. مدل پیشین Rebel تنها با سیستم تعلیق بادی قابل سفارش بود؛ ولی برای سال ۲۰۱۹ می‌توان این خودرو را با فنرهای فولادی خریداری کرد که این باره باره برای کسانی که می‌خواهند خودروی خود را پیشروی کردن دهند و تیونینگ کنند یک آگاهی ها خوب است.

dodge رم 1500 در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی شد

فعلاً اطلاعاتی درباره بها رم ۱۵۰۰ مدل ۲۰۰۹ منتشر نشده است؛ ضمن اینکه اطلاعات دقیقی از میزان مصرف سوخت این خودرو هستی ندارد و باید تا زمان به بازار آمدن این خودرو صبر کرد. ولی اعلام شده است که این خودرو در سه‌ماهه نخست امسال وارد بازار خواهد شد.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام