سایت جامع خودرو در ایران


» خودروسازان گروه‌های طراحی را به کار گیرند ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶


لزوم طراحی خودروهای تازه برای چشم وهمچشمی در بازار

به گزارش« آگاهی ها خودرو » ، طراحی چشم‌گیر با مدل‌های تازه در بازار خودرو ازجمله عواملی است که توان چشم وهمچشمی را بالا می‌برد، زیرا خودرو کالایی است که معمولا طراحی دم هم به اندازه کیفیت در گزینش مشتری کارساز است.

با این هستی خودروهای فرآوری درونی چندان در این زمینه کامیاب کنش نکرده‌اند، به‌طوری که به گفته برخی کارشناسان، طراحی درونی‌ها تنها به جا چراغ یا بخش‌های کوچکی از خودرو چکیده می‌شود.

آنها البته پایین‌بودن تیراژ و نبود سرمایه‌گذاری کافی و مدیریت درست را به‌سرنویس عوامل ناتوانی در طراحی سرنویس می‌کنند. به‌هر روی، عدم پیشرفت در زمینه طراحی خودروهای درونی توان چشم وهمچشمی را از این کالا می‌گیرد و گام‌های خودروسازان درونی را درجهت رشد صادرات و رسیدن به استانداردهای جهانی کند می‌کند.

طراحی خودرو

طراحی خودرو

طراحی خودرو بدون سرپرست و پشتیبان

یک طراح و کارشناس خودرو در این زمینه به «دنیای خودرو» گفت: «چگونگی طراحی خودرو در کشور اصلا پسندیده نیست و هیچ برنامه‌ریزی، پشتیبانی و سرپرست خاصی ندارد.»

علیرضا محمدزاده بخشی از این دشوار را ازسوی دانشگاه دانست و گفت: «برخی اساتید در این زمینه اطلاعات درستی ندارند و نمی‌توانند دانشجو را به‌درستی راهنمایی کنند. آموزش‌های ما کاربرد شده است و اطلاعات به‌روز و امروزین امروزی مطابق با آنچه در صنعت خودروی گیتی هستی دارد، منتقل نمی‌شود. انگیزه برخی از دانشجویان این رشته هم پایین است.»

وی اضافه کرد: «بخش دیگر مربوط‌به صنایع است که طراحی خودرو را به‌سرنویس یک بخش راهبردی و جدی که برای کارشان مهم است، درنظر نمی‌گیرند. در درستی طراحی خودرو پوششی است برای اینکه خودروسازان به‌خصوص بخش دولتی بگویند چنین کاری هم انجام شده است.»

محمدزاده با بیان اینکه اصلا از طراحی‌های انجام‌شده در کشور پیشباز نمی‌شود، اظهار کرد: «درواقع طراحی به این منظور انجام نمی‌شود که خودروی جدید با مدلی تازه روانه بازار شود، کارهایی که در خودروسازی‌های ما انجام شده و به بازار وارد می‌شود، هنوز خیلی برای تغییر جا دارد.»

از طراحی‌های نو پیشباز نمی‌شود

وی با اشاره به اینکه خودروسازان ما نیازی به طراحی جدید نمی‌بینند، شرح داد: «طراحی نتیجه نیازی است که ازطریق چشم وهمچشمی در بازار دریافتن می‌شود، وقتی در بازار انحصار هستی دارد و چشم وهمچشمی نیست، شرکت خودروسازی نیازی به تغییر طراحی نمی‌بیند.»

این طراح خودرو پیوسته داد: «شرکت‌های خودروسازی ما نمی‌توانند با هیچ شرکت بیگانه حتی بسیاری از شرکت‌های چینی‌ها چشم وهمچشمی کنند. خودروهای درونی در بهترین حالت ۳ ستاره ایمنی دریافت می‌کنند. هیچ کدام از طراحی‌های کشور مطابق با استانداردهای روز انجام نمی‌شود. این در حالی است که شرکت‌های چینی بهترین طراحان اروپایی را استخدام می‌کنند.»

محمدزاده افزود: «این جستار فرصت چشم وهمچشمی را از خودروساران ما گرفته است، البته پافشاری می‌کنم معدود افرادی در تیم‌های خودروسازی داریم که کارشان خوب است، ولی روش‌های مدیریتی دستور خلاقیت به دم‌ها نمی‌دهد. بازار هم از آنها طرح تازه نمی‌خواهد. مثلا وقتی در رنج بها بیست تا سی‌میلیون‌تومان، خودروهای پرفروش هستی دارد، دلیلی ندارد که در این بخش خودروی جدید بیاید.»

محمدزاده در پاسخ به این سوال که آیا باتوجه‌به سطح کیفی خودروهای درونی، ارتقای طراحی می‌تواند در پیشباز از آنها در جهان کارایی داشته باشد، گفت: «امروزه درواقع طراحی است که می‌فروشد. در تولیدات بیگانه خیلی وقت‌ها می‌بینیم محصولات با دودمان پس خود تنها در نما تفاوت دارند. سازندگان با تفاوت‌هایی که در نما برپایی می‌کنند، کاری می‌کنند مشتری حتی اگر فناوری تفاوتی نکرده باشد، به خرید دودمان جدید ترغیب شود.»

وی به‌سرنویس راهکار برای رفع این دشوار گفت: «باید دستور داده شود کسانی که به راستی در بحث طراحی قابلیت دارند و نمونه کارهایی داشته‌اند، وارد جستار طراحی برای خودروسازان درونی شوند. به‌طوری که اندکی از هزینه‌های خودروسازان یک بار هم برای یک تیم طراحی درنظر گرفته شود و مثلا به دم‌ها یک سال زمان بدهند تا روی پروژه کار کنند.»

محمدزاده بیان کرد: «این حمایتی است که دولت باید انجام دهد. لازم است شرکت‌های دانش‌بنیاد در این گستره پرکار شوند و به‌معنای راستین از دم‌ها پشتیبانی شود. به‌نظرم خیلی دشوار نیست که بخشی از هزینه سالانه شرکت‌های خودروساز، صرف گروه طراحی شود. در این چهره بازار و افکار همگانی متوجه می‌شوند چنین قابلیتی هستی دارد.»
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام