سایت جامع خودرو در ایران


» بررسی و سنجش فراگیر hyundai سوناتا YF و kia اپتیما TF در بازار دست دوم؛ کره‌ای‌های خوش‌خط‌و‌خال ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶


به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو»،‌ هرچند پیشرفت کره‌ای‌ها در مباحث مهندسی و فنی خودرو، از چند سال پیش از دم آغاز شده بود ولی در طراحی اکثر محصولات آنها، چیزی جز سادگی و محافظه‌کاری دیده نمی‌شد‌. ازاین‌رو، مدیران کره‌ای که متوجه نقطه سستی اصلی محصولات خود شده بودند، با استخدام طراحان مطرح جهانی، یک انقلاب به تمام معنا را در طراحی خودروهای خود به هستی آوردند که کاملا کامیابی‌آمیز بوده و منجر به افزایش بخت خریداران به خودروهای کره‌ای شد‌. در طی سال‌های تازه، با اهمیت بیش از پیش خریداران ایرانی به دو زمینه طراحی ظاهری و آپشن، بازار ایران تبدیل به بهشت خودروسازان کره‌ای شده و کمتر رقیبی توان چشم وهمچشمی با کره‌ای‌های خوش‌خط‌و‌خال را دارد. با این پیشگفتار، در صفحه گزینش این هفته، به سراغ بررسی و سنجش ۲ سدان بسیار دوست داشتنی کره‌ای در بازار دست دوم رفته‌ایم که در هنگام شناسایی و ورود به بازار، به لطف طراحی انقلابی نسبت به دودمان‌های پیشین خود، پروا‌های بسیاری را به خود جلب کردند. پس با ما همراه باشید با بررسی hyundai سوناتا دودمان ششم (YF) و kia اپتیما دودمان سوم (TF).

شناسایی اجمالی و مشخصات فنی
hyundai سوناتا YF از سال ۲۰۱۱ تا اوایل ۲۰۱۵ فرآوری شد‌. نیمه دوم سال ۲۰۱۳‌، گواه یک فیس‌لیفت ناچیز روی این دودمان بودیم که منجر به تغییر در گرافیک چراغ‌های عقب، طرح رینگ‌ها، اضافه‌شدن دی‌لایت در قسمت بالایی مه‌شکن‌های جلو و یکسری دگرگونی ها جزئی در کابین خودرو شد‌. فرآوری kia اپتیما TF از سال ۲۰۱۲ آغاز شد و تا اوایل سال ۲۰۱۶ پیوستگی یافت‌. TF نیز در سال ۲۰۱۴ فیس‌لیفت شد که دامنه این فیس‌لیفت، وسیع‌تر از سوناتا بود و منجر به تغییر در فرم چراغ‌های عقب، گرافیک چراغ‌های جلو، چراغ‌های مه‌شکن، غربیلک فرمان و‌… شد. سوناتا YF و اپتیما TF‌، هر دو با پیشرانه یکسان ۲٫۴ لیتری تنفس طبیعی به بازار کشورمان وارد‌شده و از نظر عملکردی کم وبیش همانند هستند که در جدول زیر می‌توانید جزئیات مشخصات فنی هر یک را تماشا کنید‌.

امکانات رفاهی و ایمنی
همانطور که اشاره شد، خودروهای کره‌ای در سال‌های تازه علاوه بر پیشرفت قابل پروا در طراحی ظاهری، از نظر سطح امکانات رفاهی و ایمنی نیز گامی بلند رو به جلو برداشته و رقبای با پیشینه خود را به چالش کشیده‌اند‌. سوناتا YF و اپتیما TF نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با هستی گذر چند سال از زندگی و یک دودمان کهنه‌شدن، همچنان در زمینه آپشن از بسیاری از خودروهای به‌روز نیز غنی‌تر هستند‌. در جدول زیر می‌توانید لیست کامل آپشن‌های دو خودرو یادشده را تماشا کنید‌. لازم به ذکر است که چندی نمونه نیمه‌فول‌آپشن سوناتا و اپتیما نیز در بازار موجود است ولی چون اکثر نمونه‌های وارد‌شده به کشور از گونه فول‌آپشن هستند، تنها آپشن‌های نمونه‌های فول را در اینجا ذکر کرده‌‌ایم‌.

بها قطعات یدکی
خودروهای کره‌ای همیشه هزینه‌های نگهداری نسبتا پایین‌تری از همکلاسان اروپایی خود داشته‌اند‌. در این میان، hyundai سوناتا و kia اپتیما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با نگاهی به بها برخی قطعات یدکی و مصرفی آنها، بها پذیرفتنی این قطعات، نظر شما را به خود جلب خواهد کرد‌. علی‌الخصوص بها قطعات مصرفی خودرو‌های یادشده بسیار پذیرفتنی بوده و حتی قابل چشم وهمچشمی با خودرو‌های ارزان‌بها درونی است‌. این مسئله بدین معناست که تا زمانی که دچار برخورد نشوید، سواری کم‌هزینه‌ای را تجربه خواهید کرد‌. البته نکته قابل ذکر دیگر در باره بازار قطعات یدکی hyundai سوناتا و kia اپتیما این است که به انگیزه مواردی همچون تفاوت در خاستگاه واردات خودروها، سال ساخت و شمار بسیار عرضه‌کنندگان قطعات، برای یک تکه با بها‌های بسیار متفاوتی روبه‌رو بوده و گاهی برای گرفتن بها ریزبین، بایستی شماره شاسی خودرو خود را به فروشنده اعلام کنید‌.

جمع‌بندی و بررسی چگونگی بازار
هم‌اکنون می‌توان یک hyundai سوناتا YF را بسته به سال ساخت، سطح آپشن، میزان سلامت و کارکرد، با مبلغی میان ۱۰۵ تا ۱۵۰ میلیون تومان خریداری کرد‌. در باره kia اپتیما TF نیز با پروا به اینکه این خودرو، یک‌سال دیرتر از سوناتا YF به بازار کشور ما راه یافت، بها کمی بالاتر بوده و نمونه‌های گوناگون دم در رنج قیمتی ۱۲۰ تا ۱۶۵ میلیون تومان پیمان می‌گیرند‌. در پایان، باید گفت که با پروا به همانندی بسیار بسیار hyundai سوناتا و kia اپتیما، هیچ کدام برتری خاصی بر دیگری نداشته و هر دو خودرو، گزینه‌های قابل قبولی برای افرادی هستند که به دنبال یک خودرو امروزین، با بیشینه امکانات رفاهی و هزینه‌های نگهداری پذیرفتنی هستند‌. در این میان، سوناتا ذات خانوادگی‌تر و بها کمی پایین‌تری داشته ولی اپتیما بیشتر باره پسند جوان‌ترها پیمان می‌گیرد‌. در پایان مطلب و در جدول زیر نگاهی خواهیم داشت به بها چند نمونه گوناگون از hyundai سوناتا YF و kia اپتیما TF با پروا به سال ساخت، میزان کارکرد و چگونگی بدنه‌.

 

kia اپتیما

hyundai سوناتا

 

نویسنده:‌ امیر خادمی پورلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]


آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام