سایت جامع خودرو در ایران


» حباب قیمتی خودروها چه زمانی خالی می‌شود؟ ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶

حباب قیمتی خودروها چه زمانی خالی می‌شود؟

دسته بندی : خودرو تاریخ : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶


حباب قیمتی خودروها چه زمانی خالی می‌شود؟

بازار خودرو پایتخت روزهای متفاوتی از سال را پشت‌سر می‌گذارد به‌طوری ‌که با هستی عرضه پسندیده خودرو به بازار باز هم گواه روند افزاینده بها‌ها طی یک‌ماه گذشته بودیم.

در این میان خودروهای کاربرد شده خودروسازان درونی با هستی فرآوری و عرضه پسندیده به بازار بازهم با افزایش بها روبرو شدند این در شرایطی است که تا پایان سال تنها دو ماه و اندی دیگر باقی است و سال آینده تولیدکنندگان بار دیگر بها‌های جدید خود را به شورای چشم وهمچشمی ارائه خواهند کرد. با این هستی در شرایط کنونی، بها خودروهای درونی در بازار با پروا به روند افزاینده بها ارز و همچنین شکیبیدن دگرگونی ها تعرفه‌ای قطعات با افزایش بها روبرو شده است.

از سوی دیگر خودروسازان کشور با پروانه شهربانی راهور کامیاب به گرفتن پلاک ۹۷ شدند که همین فرمایش نیز بها درونی‌ها را بالا کشیده است.بررسی بازار خودروهای درونی نشان می‌دهد بها خودروهای مدل ۹۷ که در روزهای ابتدایی عرضه در اوایل ماه جاری نسبت به مدل‌های ۹۶ افزایش یافته بود، حالا روندی کاهشی به خود گرفته است.

به گزارش دنیای اقتصاد، در این راستا بها peugeot ۴۰۵ مدل ۹۷ که در روزهای گذشته در بازار به ۳۳ میلیون تومان رسیده بود، حالا با کاهش ۴۰۰ هزار تومانی روبه‌رو شده و در بازار به بها ۳۲میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین برخی از محصولات سایپا با پلاک ۹۷ نیز در روزهای اولیه تحویل با افزایش بها روبرو بود که با عرضه پسندیده از سوی این شرکت، بها‌ها تاحدودی ترازمند شد. در این میان به‌نظر می‌رسد که با نزدیک شدن به روزهای سرانجام سال گواه افزایش درخواست برای مسافرت‌های نوروزی باشیم که این فرمایش باز هم افزایش بها‌ها را به‌دنبال دارد.

بدین سان بسیاری از دست‌اندرکاران و فعالان بازار پیشنهاد می‌کنند مشتریانی که قصد خرید خودرو دارند برای تهیه فرآورده باره نظر خود با بها پسندیده، هرچه زودتر اقدام کنند و خرید را به روزهای انتهایی سال محول نکنند. ولی شکیبیدن افزایش بها خودروهای مونتاژی نیز دور از ذهن نیست. درحال آماده خودروهای چینی مونتاژی به انگیزه تنوع فرآورده و آپشن، با تقاضای زیادی از سوی مشتریان ایرانی روبه‌رو شده است این در شرایطی است که به‌نظر می‌رسد با افزایش احتمالی تعرفه واردات قطعات خودرو دیر یا زود این خودروها نیز روند افزاینده در بها‌ها داشته باشند. از دو هفته پیش تاکنون با بازگشایی سایت ثبت‌سفارش، واردات خودرو با دستورکار جدید هیات دولت چهره می‌گیرد به‌طوری‌که تعرفه واردات میان ۷۵ تا ۹۵درصد افزایش یافته است. در این میان مسوولان صنعتی کشور از افزایش تعرفه واردات قطعات خودرو نیز آگاهی ها دادند این در شرایطی است که بر پایه روال معمول تعرفه واردات خودرو و تکه با فاصله‌ای مشخص در جنبش بوده و هیچ‌گاه فاصله زیادی میان آنها نبوده است.

در این میان هرچند برخی مقامات صنعتی کشور به‌دنبال افزایش تعرفه واردات از دگرگونی ها در تعرفه قطعات نیز آگاهی ها داده‌اند ولی شکیبیدن دارد که دولت برای دلگرمی واردکنندگان به درونی‌سازی، از افزایش تعرفه تکه چشم‌پوشی کند. بر این پای بست با به دیده داشتن این احتمالات، امکان ثبات یا روند افزاینده بها چینی‌ها هستی دارد. ولی خودروهای وارداتی نیز در بازار چگونگی آشفته‌ای دارند، در این میان هرچند واردکنندگان با بهانه توقف سایت ثبت‌سفارش، اقدام به افزایش بها خودروهای وارداتی خود کرده‌اند، ولی سکوت سازمان پشتیبانی از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در برابر این اقدام واردکنندگان جای سوال دارد؛ چراکه واردات در این مدت متوقف نبوده و حتی در ۸ ماهه امسال نسبت به مدت همانند سال گذشته ۱۳درصد نیز رشد داشته است. بر پایه آمارهای باژگاه طی ۸ ماهه امسال ۵۵ هزار دستگاه خودرو وارد کشور شده است. با این حال ولی واردکنندگان به بهانه‌هایی همچون توقف ثبت‌سفارش و حتی افزایش نرخ ارز که ربطی به ورود خودروهای بیگانه نداشته نسبت به افزایش بها‌ها اقدام کرده‌اند. در این میان گفته شده که بها‌ها در خودروهای بنزینی ۵/۳۸ درصد و در خودروهای هیبریدی ۴۲ درصد افزایش داشته است.

ولی این بها‌ها هنوز مشمول افزایش تعرفه‌ها نشده‌اند و خودروهای ۲۰۱۸ با تعرفه جدید وارد کشور خواهند شد که به‌طور حتم با بها‌های بالایی عرضه می‌شوند. در این میان برخی واردکنندگان بها‌های کنونی وارداتی‌ها را به فعالان بازار نسبت می‌دهند، حال آنکه نمایشگاهداران، شرکت‌های رسمی واردکننده خودرو را عامل اصلی گرانی خودروهای بیگانه در بازار می‌دانند. نمایشگاهداران معتقدند که بازار شمار محدودی خودرو را از نمایندگی‌ها برای فروش، خریداری می‌کند و در برابر هم فرصت کمی برای فروش و شماره‌گذاری آنها دارند. حال آنکه ورودی خودروها به کشور مشخص است و وقتی گفته می‌شود ۵۲ هزار خودرو وارد کشور شده باید بررسی شود، از سوی چه کسانی وارد شده و چه شمار از آنها شماره‌گذاری شده‌اند.

در هر چهره آنچه هم‌اکنون در بازار وارداتی‌ها رویداد افتاده، آشفتگی در بها و عرضه این گونه خودروها به بازار است. به گفته یک کارشناس خودرویی درحال آماده با پروا به افزایش بها و حتی عرضه اندک وارداتی‌ها به بازار، این محصولات باز هم به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده و بسیاری برای خرید هنگام هجوم آورده‌اند و هنگام را در انبارها اندوخته می‌کنند تا در فرصت پسندیده به فروش برسانند. در هر چهره آنچه که کارشناسان پیشنهاد می‌کنند این است که با پروا به واردات قابل‌پروا خودروهای بیگانه به کشور به‌نظر می‌رسد که خودروهای سال ۲۰۱۷ با دخالت سازمان پشتیبانی از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با بها ترازمند تری عرضه شوند.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام