سایت جامع خودرو در ایران


» گسترش حمل‌ و‌ نقل همگانی در گرو برداشت از صندوق گسترش ملی ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶


یک نماینده انجمن با اشاره به لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۷

چگونگی حمل‌‌و‌‌نقل همگانی درد بی‌درمانی شده است که با هستی گسترش دم، باز هم کفاف نیاز مردم به‌خصوص در کلان‌شهرها را نمی‌دهد. امسال هم چشم‌امید مردم به بودجه سال آینده است، بلکه کاستی ها حمل‌و‌نقلی تا اندازه ای کاهش یابند.

به‌گفته یک نماینده انجمن در چند تبصره از بودجه پیشنهادی سال آینده به جستار حمل‌و‌نقل همگانی پروا شده که مهم‌ترین دم گزین کردن بودجه برای گسترش حمل‌ و‌ نقل ریلی از محل صندوق گسترش ملی است. البته تا زمان دستور پایانی، این جستار بدست کمیسیون تلفیق بودجه ملغی شده است.

به گزارش« تازه ها خودرو » ، بیش‌از یک‌ماه است که لایحه پیشنهادی بودجه سال۹۷ از سوی رئیس‌جمهور به انجمن تحویل داده شده و هنوز چگونگی بودجه حمل‌و‌نقل همگانی مشخص نیست. البته بارها شهردار تهران و مسئولان شهری از دولت درخواست کرده بودند در بودجه سال آینده پروا ویژه‌ای به گسترش حمل‌و‌نقل همگانی شود.

چندی پیش مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه هم از نمایندگان انجمن خواست در فصل بودجه‌ریزی، پروا «ملی» به مترو تهران داشته باشند. البته مساله بودجه مترو تهران یکی دیگر از دشواری ها کهنه حمل‌و‌نقل همگانی تهران است و سال‌ها میان دولت‌ها و شهرداری برای تامین اعتبار، محل مناقشه بوده است.

همچنین چند روز پیش استاندار تهران گفت پیمان است با پیگیری‌های چهره گرفته از سوی دولت، در بودجه سال آینده رده مشخصی برای نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل همگانی و خودروهای فرسوده در نظر گرفته شود.

ردپای حمل‌و‌نقل در بودجه سال آینده

سیدهادی بهادری، عضو کمیسیون آبادانی‌انجمن درباره چگونگی بودجه حمل‌و‌نقل همگانی در سال آینده به «دنیای‌خودرو» می‌گوید: «بودجه حمل‌و‌نقل پایتخت و تمام شهرها به شورا و شهرداری پیوستگی دارد و درنهایت آنها تصمیم‌گیرنده هستند.

البته در بخش‌هایی هم کمک دولت به شهرداری‌هاست که در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده در جداول و تبصره‌ها گنجانده شده، مهم‌ترین دم در جدول تبصره ۴ است و ۳۵۰میلیون‌دلار نیز به حمل‌ونقل ریلی از صندوق گسترش ملی گزین کردن دارد که ۱۰۰میلیون‌دلار دم برای حمل‌ونقل ریلی کلان‌شهرهاست.

ضمن اینکه این جستار نیاز به دستور و دستور دارد و فعلا بدست کمیسیون تلفیق بودجه ملغی شده و پیمان است در جداول بودجه گنجانده نشود. البته اگر چنین اتفاقی بیفتد، میزان بودجه قابل‌پروا است و نقش مهمی در گسترش حمل‌و‌نقل و به‌خصوص مترو خواهد داشت.»

این نماینده انجمن با اشاره شیوه تخصیص بودجه دولت به شهرداری‌ها روشنگری می‌دهد: «بودجه‌ای که بدست دولت در برگزیدن شهرداری‌ها پیمان می‌گیرد، بخش قابل‌توجهی از محل مالیات‌ بر ارزش افزوده و به‌نوعی از مجرای گنجینه کشور تامین می‌شود و رقم بالایی است.»

بهادری با پافشاری بر اینکه گسترش حمل‌و‌نقل همگانی تهران و به‌خصوص مترو بسیار مهم است، می‌گوید: «آنگونه که شهرداری تهران گفته است، بی‌انضباطی مالی در شهرداری تهران هستی دارد و باید به این چگونگی سروسامان داده شده و بودجه شهرداری نخستینگی‌بندی شود. یکی از مهم‌ترین نیازهای شهر تهران گسترش مترو و تکمیل خطوط دم است تا بلکه از دشواری ها ترافیکی و آلودگی هوا کاسته شود.»
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام