سایت جامع خودرو در ایران


» مردم در چشمداشت اقدام مسئولان و کاهش بها خودرو ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶

مردم در چشمداشت اقدام مسئولان و کاهش بها خودرو

دسته بندی : خودرو تاریخ : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶


مردم در چشمداشت اقدام مسئولان و کاهش بها خودرو

با دستور بازپسین به تازگی دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف اجرای مصوبه دولت در افزایش تعرفه واردات خودرو، مصرف کنندگان در چشمداشت کاهش بها این محصولات هستند.
در این میان نایب رییس انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید مسئولان دولتی مربوطه باید اجرای مصوبه دیوان عدالت اداری را آغاز و اعلام کنند تا بها‌ها در بازار خودرو کاهش یابد. به گزارش ایسنا، دی‌ماه امسال دولت مصوبه جدید خود در زمینه‌ی ساماندهی و مدیریت واردات خودرو را ابلاغ کرد. بر پایه این مصوبه تعرفه واردات خودروهای بنزینی از ۴۰ و ۵۵ درصد به ۵۵، ۷۵ و ۹۵ درصد افزایش یافت و متناسب با هنگام تعرفه خودروهای هیبریدی نیز با افزایش همراه شد.

افزایش تعرفه واردات خودرو در کنار رشد نرخ ارز در یکی دو ماه بازپسین به تازگی و همچنین کاهش عرضه خودروهای وارداتی از سوی برخی واردکنندگان، افزایش شدید بها خودروهای وارداتی در چند ماه بازپسین به تازگی را به دنبال داشته است. افزایش بها‌ها تا جایی پیش رفت که شرکت‌های واردکننده خودرو حتی خودروهایی که در گذشته و با نرخ تعرفه و ارز پیشین وارد کرده بودند را بر پایه تعرفه و ارز جدید بها‌گذاری و در بازار عرضه کرده‌اند که این جستار تضییع حقوق مصرف کنندگان و اعتراض کارشناسان را به دنبال داشت.

در چنین اوضاع و احوالی اواخر هفته گذشته اعلام شد که با گلایه یک شاکی خصوصی، دیوان عدالت اداری دستور اولیه‌ای مبنی بر توقف اجرای مصوبه بازپسین به تازگی دولت در افزایش تعرفه واردات خودرو صادر کرده است. بر پایه این دستور اجرای مصوبه جدید دولت در زمینه‌ی واردات خودرو باید متوقف شده و تعرفه‌های واردات این فرآورده به نرخ‌های پیشین باز گردد تا دستور پایانی دیوان عدالت اداری دراین باره صادر شود.

اعلام این جستار واکنش کارشناسان را به دنبال داشت؛ نایب رییس انجمن واردکنندگان خودرو در یکی از نخستین واکنش‌ها اظهار کرد که با بازگشتن تعرفه‌های واردات خودرو به نرخ‌های پیشین بها خودروهای وارداتی باید میان ۲۵ تا ۵۰ درصد کاهش یابد.

به گفته فرهاد بزرگی‌زاد، بها خودروهای وارداتی با ارزش گمرکی کمتر از ۴۰ هزار دلار باید میان ۱۵ تا ۲۵ درصد کاهش یابد. بها خودروهای وارداتی با ارزش گمرکی بیش از ۴۰ هزار دلار نیز که با مصوبه بازپسین به تازگی دولت واردات هنگام بازداشته شده بود و افزایش نرخ شدیدی در بازار داشت نیز باید تا ۵۰ درصد کاهش یابد. در این شرایط مصرف کنندگان چشمداشت دارند با توقف اجرای مصوبه بازپسین به تازگی دولت مبنی بر افزایش تعرفه واردات خودرو، بها این محصولات به نرخ‌های پیشین بازگشته و گواه کاهش بها‌ها در بازار خودروهای وارداتی باشند.

در این رابطه رییس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران نیز پافشاری می‌کند که شرکت‌های واردکننده خودرو باید نرخ‌ها را کاهش داده و به بها‌های پیش از مصوبه بازپسین به تازگی دولت در زمینه‌ی افزایش تعرفه واردات خودرو، باز گردند.

سعید موتمنی در این رابطه می‌گوید با پروا به آنکه اجرای مصوبه دولت در افزایش تعرفه واردات خودرو متوقف شده است شرکت‌های واردکننده خودرو باید افزایش نرخ برآمده از رشد تعرفه واردات را از بها کنونی محصولات خود کسب کرده و عرضه خودرو با بها‌های کاهش یافته را آغاز کنند تا بها‌ها در بازار خودروهای وارداتی کاهش یابد.

در چنین شرایطی که مردم در چشمداشت کاهش بها خودروهای وارداتی هستند، نایب رییس انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید که پژوهنده یا پژوهشگر شدن این هدف در گرو اعلام موضع مسئولان دولتی مربوطه و اعلام رسمی توقف افزایش تعرفه واردات خودرو است تا شرکت‌های واردکننده خودرو بر پایه اقدام مسئولان دولتی بها عرضه محصولات خود را کاهش دهند.

فرهاد بزرگی‌زاد در این رابطه می‌گوید وزارت صنعت، معدن و بازرگانی و وزارت امور اقتصاد و دارایی باید هرچه زودتر نسبت به اجرایی شدن دستور دیوان عدالت اداری اقدام کند. مطمئنا با بازگشت عملی تعرفه‌های واردات خودرو به نرخ‌های پیشین شرکت‌های واردکننده خودرو نیز بها عرضه خودروها را با متناسب با کاهش تعرفه‌ها، کاهش خواهند داد.

وی همچنین در پاسخ به این‌که در یک ماه بازپسین به تازگی برخی خریداران با نرخ‌های جدید و افزایش یافته اقدام به خرید خودرو کرده‌اند تکلیف آنها در چهره کاهش تعرفه‌ها چه خواهد بود یادآوری می‌کند که در این زمینه چنانچه دولت مابه‌التفاوت تعرفه‌های پرداختی از سوی شرکت‌های واردکننده خودرو را به آنها بپردازند این شرکت‌ها نیز اضافه وجوه دریافتی را به مشتریان خود بازخواهند گرداند.

در این شرایط به نظر می‌رسد تنها نقطه تاریکی موجود برای کاهش عملی بها‌ خودروها روشن شدن مواضع دولت در زمینه دستور بازپسین به تازگی دیوان عدالت اداری و اعلام موضع رسمی در این رابطه است. بنابراین در چهره اعلام مسئولان دولت مربوطه در زمینه کاهش تعرفه‌های واردات خودرو گواه کاهش قابل پروا بها این محصولات در بازار خواهیم بود.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام