سایت جامع خودرو در ایران


» استانداردهای ۸۵گانه خودرو پلکانی اجرا شود ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

استانداردهای ۸۵گانه خودرو پلکانی اجرا شود

دسته بندی : آخرین اخبار ، خودرو تاریخ : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶


به گزارش « آگاهی ها خودرو » به نقل از اقتصادآنلاین ،  فربد زاوه   با اشاره به این‌که مدت زمان در نظر گرفته شده برای اجرای این استاندارد‌ها کوتاه است، تصریح کرد: اتفاقی که در حال آماده افتاده این است که جهش از استاندارد‌های استوک به استانداردهای روز، افزایش هزینه را به دنبال خواهد داشت بنابراین این برنامه نیاز به تعدیل دارد.

این کارشناس خودرو پیوستگی داد: بخشی از این استاندارد ها باید برای مدتی حالت اختیاری پیدا کند تا خودروساز‌ها بتوانند خودشان را به دم سطح از استاندارد‌ها برسانند و بازار هم شرایطی برپایی کند تا مردم نیرو خرید داشته باشند .

زاوه با بیان این‌که می توانیم خوروی ۵ ستاره وارد کشور کنیم ولی به انگیزه پایین بودن نیرو خرید مردم وارد کردن چنین خودرویی عملا بی‌سود است، خاطرنشان کرد: تطابق میان استاندارد‌های ۸۵ گانه نیز رعایت نشده است.

او با انتقاد از اجرای استاندارد‌ها و کارایی دم بر کمیاب شدن خودرو متناسب با توان مالی مردم، اظهار کرد: خودروهایی که استاندارد‌های روز جهان را پاس می‌کنند، استاندارد آلایندگی بالایی دارند برآیند اینکه هم افزایش بها را در پی خواهند داشت و هم سوخت مناسبی که برای این خودرو‌ها لازم است در کشور موجود نمی‌باشد.

این کارشناس خودرو با بیان این‌که طرح استاندارد‌ها با بدپسندی مطرح شده است، افزود: احتمالا اجرای این طرح برای دو الی سه سال آینده به تعویق بیفتد زیرا خودرو‌های جدیدی که وارد بازار می‌شوند قیمتی دست کم چند هزار یورو بالاتر از بها کنونی خواهند داشت و بازار به شدت از این جستار کارایی می‌گیرد.

زاوه با اشاره به این جستار که استاندارد های ۸۵ گانه در بسیاری از کشورهای اروپایی به یکباره اعمال نشده است، روشنگری داد: این طرح در اروپا با گذر زمان اجرا شد ضمن اینکه  این استاندارد‌ها هم‌زمان در مورده چگونگی جاده‌ها و سوخت نیز اعمال شده است.

او به یکی از استاندارد‌های جدید و عدم تطابق دم با استاندارد‌های ایران اشاره کرد و گفت: به طور اگزمپل برای مقال استاندارد خط نگه دار از دسته استاندارد های جدیدی است که اگر از خط بیرون شویم هشدار می‌دهد ولی این طرح به انگیزه استاندارد نبودن خط کشی های کشور و عدم آموزش برای رانندگی میان خطوط، در کشور ما قابلیت اجرا ندارد.

این کارشناس خودرو با پافشاری بر این‌که استاندارد های اروپایی در همه کشور ها اجرا نمی‌شود، تصریح کرد: در بسیاری از کشور‌های اروپایی از دسته رومانی، اسپانیا و پرتغال خودروهایی با استاندارد پایین‌تر نیز فرمان آمدوشد دارند.

زاوه با بیان اینکه نگاه مهندسی به اعمال استاندارد‌ها درست نیست، گفت: روند اجرای این طرح باید یک فرایند مهندسی اقتصادی داشته باشد ولی گردانیدن استاندارد چه در واردات و چه در فرآوری خودرو‌های درونی از گستره مهندسی به این جستار نگاه می‌کند.

او با اشاره به این‌که با اجرای استاندارد‌های ۸۵ گانه بخش بزرگی از طبقه میانه از بازار حذف خواهند شد، افزود: این طرح یا باید به تعویق بیفتد و یا بخش بندی شود، چرا که اجرای برخی استانداردها پیچیده است و کم وبیش همه طبقه میانه به پایین جامعه را از این بازار حذف خواهد کرد و عملا نتیجه‌ای نخواهد داشت.

زاوه در پایان خاطرنشان کرد: بهتر است دم دسته از استانداردهایی که بار مالی کمتر و اهمیت بیشتری دارند اجرا شده و کم‌کم در سال‌های آینده همه استاندارد‌ها مطابق با شرایط اقتصادی کشور اعمال شود.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام