سایت جامع خودرو در ایران


» دشواری ها قانونی و فرهنگی ادغام تکه‌ سازان ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷


رئیس هیات‌مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و تکه‌سازان کشور در گفت‌وگو با «دنیای خودرو»

به گزارش « تازه ها خودرو » ،صنعت تکه‌سازی به‌سرنویس یکی از صنایعی که می‌تواند ارزآوری بسیار مناسبی برای کشور به همراه داشته باشد، همواره مطرح بوده است. از سویی دوران زرین این صنعت در اوایل دهه ۷۰ که تکه‌سازان ایرانی توانستند به بازار های جهانی ورود کنند و صادرات بسیار پسندیده و خوبی را پشت سر بگذارند، موید این جستار است.

در صورتی‌که اگر شرایط برای فعالان این صنعت فراهم باشد، می‌توان دوران زرین گذشته را تکرار کرد. ولی در‌حال‌آماده به‌رغم شور‌وذوق‌هایی که پس از برجام در این زمینه به هستی آمد، فعلا اثری به چشم نمی‌خورد، همچنین باتوجه به مسائلی که در اقتصاد کلان کشور حاکم شده است فعالان این بخش بیش‌از آنکه به اندیشه ورود از نو به بازارهای جهانی باشند، بیشتر به دنبال این هستند که بتوانند گردآور‌های تحت‌نظر خود را از این گذر به سلامت عبور دهند.

درواقع این یک روی سکه و روی دیگر دم تحقق اهداف دستک چشم‌انداز ۱۴۰۴ است. بر بنیاد دستک چشم‌انداز گسترش ۲۰ساله کشور، پیش‌بینی شده است تا سال ۱۴۰۴ سالانه ۶میلیارد صادرات تکه از سوی کشور اجرایی شود. حال پژوهنده یا پژوهشگر کردن چنین امری مستلزم رعایت الزامات و پیش‌شرط‌هایی است.

در همین زمینه محمدرضا نجفی‌ منش ، رئیس هیات‌ مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و تکه‌سازان کشور در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو» در این زمینه به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداخته است.

بی برنامگی تکه‌سازان در گسترش خودروسازی

تکه‌ سازان

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در صنعت تکه‌سازی همواره مطرح بوده، بحث صادرات است. پس از اجرایی شدن برجام و انجام گشایش‌های میان‌المللی آیا این جستار می‌تواند مانند اوایل دهه ۷۰ که ایران به‌سرنویس صادرکننده نمونه تکه خودرو در جهان بود، دوباره رخ دهد؟

در سال ۹۰ بیش‌از یک‌میلیون‌و‌ششصد‌و‌پنجاه‌هزار خودرو در کشور به فرآوری رسید که ۵۵‌درصد از قطعات این خودروها را تولیدکنندگان درونی تامین کردند.

اگر این روند فرآوری پیوستگی پیدا می‌کرد، بی گمان تکه‌سازان می‌توانستند تکاپو خود را گسترش دهند ولی پس از دم طی سال‌های پس، آمار فرآوری خودرو به‌شدت کاهش یافت و تکه‌سازان ناچار شدند برخی نیروی انسانی خود را تعدیل کنند ولی در‌حال‌آماده شرایط تغییر کرده و با اجرایی شدن توافق هسته‌ای و قراردادهایی که امضا شده‌اند، می‌توان به‌ روزهای پیش رو امیدوار بود.

به توافق هسته‌ای و اجرای برجام اشاره کردید. این تفاهم‌نامه چگونه می‌تواند زمینه رشد صنعت تکه‌سازی کشور را به‌دنبال داشته باشد؟

با پروا به قراردادهایی که خودروسازان کشور با شرکای بیگانه خود در پسابرجام امضا کردند، دو شرط مهم در این قراردادها گنجانده شد که می‌توانند زمینه‌ساز رشد، صنعت تکه‌سازی کشور را فراهم کنند، نخست اینکه در ابتدای کار پیمان است شرکت‌ها فرآوری خودرو را با درونی‌سازی ۳۰‌درصد آغاز کنند و به بازبینی و طی سال‌های اجرای پیمان نامه این میزان به ۸۰درصد برسد.

در دومین شرط مقرر شده است ۳۰درصد محصولات تولیدشده صادر شوند که این جستار می‌تواند برگ برنده خودروسازی و تکه‌سازی کشور در این قراردادها قلمداد شود.

با پروا به اینکه در دستک چشم‌انداز گسترش ۲۰ساله کشور در سال ۱۴۰۴ در صنعت خودرو، این صنعت وادار شده است یک‌میلیون دستگاه خودرو و ۶میلیارددلار تکه صادر کند. پیش‌شرط و راه‌های تحقق صادرات ۶ میلیارددلار قطعات چیست؟

باتوجه به فضایی که در پسابرجام به هستی آمده است، زمینه انتقال دانش و فناوری روز تکه‌سازی به کشور فراهم شده و علاوه‌بر قراردادهایی که خودروسازان با شرکای بیگانه خود برای فرآوری در ایران بسته‌اند و از طرفی باتوجه به شرایطی که در بالا روشنگری داده شد، تکه‌سازان درونی نیز با تکه‌سازان اروپایی قراردادهای مشترکی را امضا کرده‌اند که می‌توانند زمینه‌ساز انتقال دانش و فناوری باشند و از سوی دیگر بازارهای صادراتی را نیز پیش روی تکه‌سازان ایرانی پیمان دهند.

برای آنکه بتوانیم به صادرات پایدار قطعات دست پیدا کنیم، تولیدکنندگان تکه در کشور باید چه الزاماتی را را رعایت کنند؟

نخستین جستار در این زمینه برپایی یک یکتا مهار کیفی نیرومند در واحدهای تکه‌سازی است که به‌چهره همیشگی کیفیت قطعات را باره بررسی پیمان دهد تا همیشه کیفیت محصولات در یک سطح باقی بماند.

دومین جستار این است تکه‌سازان به چهره جدی مباحث پژوهش و گسترش را دنبال کنند و به‌چهره عملی وارد این جستار شوند، چراکه برای گسترش زنجیره فرآوری قطعات بحث R&D یا همان پژوهش‌و‌گسترش به‌شدت باره نیاز است.

جستار سوم که شاید از دو باره نخست نیز مهم‌تر باشد، همکاری تکه‌ساز و خودروساز است. امروزه شیوه کار در گیتی بر این بنیاد است که تکه‌ساز پیش از فرآوری خودرو با خودروساز به همکاری می‌پردازد، بدین‌شکل که تکه‌ساز، تکه موردنیاز را طراحی و به خودروساز ارائه می‌کند و به این‌ترتیب فرآیند فرآوری آغاز می‌شود.

از سوی دیگر تکه‌ساز از زمان طراحی خودرو تا مرحله خدمات پس‌از فروش در کنار خودروساز حضور دارد و از دم پشتیبانی می‌کند. به‌بیان‌دیگر هر خودروساز برای فرآوری یک فرآورده و مدل به‌چهره تک‌سورس کنش می‌کند و از مرحله طراحی تا خدمات پس‌از فروش تنها با یک تکه‌ساز به تکاپو می‌پردازد.

محمدرضا نجفی‌ منش

محمدرضا نجفی‌ منش

با پروا به اینکه پژوهنده یا پژوهشگر کردن صادرات سالانه ۶میلیارددلار تکه نیازمند برپایی زیرساخت‌ها و انجام سرمایه‌گذاری سر راست است، چه میزان منابع مالی باید در این صنعت سرمایه‌گذاری کرد تا بتوان به اهداف پیش‌بینی‌شده دست یافت؟

باید نزدیک ۸میلیارددلار در صنعت تکه‌سازی سرمایه‌گذاری انجام شود تا اهداف صادراتی که برای این صنعت در سال۱۴۰۴ پیش‌بینی شده است، عملیاتی شود.

چه اقدامات دیگری باید در این زمینه انجام شود تا بتوان به نتیجه دلخواه و موردنظر دست یافت؟

در کشورهای صاحب‌سبک در صنعت خودرو، دولت‌ها با در گزین کردن گذاشتن تسهیلات ارزان و بلندمدت به سرمایه‌گذاران، آنها را در انجام کار خود یاری می‌کنند. این در حالی است که چنین رویکردی باید در کشور ما نیز دنبال شود.

نقش قوانین و آیین نامه در این رابطه چگونه است؟

سال‌هاست تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران با قوانین دست‌وپاگیر دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند که در این زمینه لازم است قوانین و آیین نامه تسهیل شوند. در این رابطه چندسالی است قانون بهبود پیوسته فضای کسب‌و‌کار در سنا به تصویب رسیده ولی پس از این مدت هنوز این قانون اجرایی نشده است.
اگر این قانون به مرحله اجرا برسد، بسیاری از مشکلاتی که گریبانگیر تولیدکنندگان و تکه‌سازان است، از میان خواهد رفت.

باتوجه به هستی تکه‌سازان کوچک و میانه در کشور، برای تحقق صادرات ۶میلیارددلار تکه، آیا ادغام این یکتا‌های تکه‌سازی نباید در دستور کار پیمان بگیرد؟

اگر ادغام تکه‌سازان چهره گیرد، صادرات بسیار تسهیل می‌شود، در‌حالی‌که ادغام تکه‌سازان با دو دشوار قانونی و فرهنگی روبه‌رو است. به بیان‌دیگر علاوه‌بر آنکه موانع قانونی بر سر راه این ادغام هستی دارد ولی هنوز زیرساخت‌های فرهنگی لازم برای انجام این کار هستی ندارد.

درصورتی‌که تکه‌سازان درهم ادغام شوند، هزینه‌های فرآوری بسیار کاهش می‌یابند، فرآوری اقتصادی‌تر خواهد شد و این فرمایش کار را برای صادرات هموارتر
خواهد کرد.

با پروا به راه‌های گوناگون صادرات تکه، ما باید چه الزام و پیش‌شرطی را رعایت کنیم تا بتوانیم به صادرات پایدار تکه دست یابیم؟

در این زمینه باید یک نکته مهم و بنیادی را مدنظر پیمان داد و دم فرآوری در تیراژ و پیمانه اقتصادی است. به بیان دیگر اگر تیراژ فرآوری در پیمانه اقتصادی به شماره مشخصی برسد دارای برتری است، در غیر این چهره نمی‌توان با رقبا در زمینه فرآوری چشم وهمچشمی کرد.

به‌سرنویس اگزمپل برای مقال اگر ما در کشور تکه‌ای را در تیراژ ۱۰۰هزار فرآوری کنیم ولی کشور رقیب همین تکه را در تیراژ یک‌میلیون فرآوری کند، در چنین شرایطی نمی‌توان به چشم وهمچشمی پرداخت بلکه در این موقعیت باید به فرآوری تکه در تیراژ و پیمانه اقتصادی اقدام کرد تا بتوان در وهله نخست با رقبا به چشم وهمچشمی پرداخت و در وهله دوم به یک بازار صادراتی با ثبات دست یافت.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام