سایت جامع خودرو در ایران


» نگاهی به چگونگی renault در پرتو عملکرد سودآور ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

نگاهی به چگونگی renault در پرتو عملکرد سودآور

دسته بندی : اخبار عادی ، خودرو تاریخ : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶


به گزارش « آگاهی ها خودرو » ،کمپانی فرانسوی renault کامیاب شد در سال ۲۰۱۷ رکورد جدیدی از فروش و سودآوری را ثبت کند و بدین سان تا اندازه ای از فشار دولت بر کارلوس گون مدیرعامل این شرکت برای ارائه یک برنامه روشن‌ و مشخص‌تر درباره شناسایی جانشین بعدی او و اقدامات مربوط به ادغام گود‌تر با شریک بازرگانی ژاپنی‌اش یعنی nissan بکاهد.

کارلوس گون

کارلوس گون

رشدی فراتر از پیش‌بینی‌ها

پس از هنگام‌که renault اعلام کرد کامیاب شده با رشدی ۱۷‌درصدی به ۳٫۸۵۴‌میلیارد‌یورو (۴٫۸۴میلیارددلار) سود عملیاتی دست پیدا کند و درآمد این شرکت نیز باتوجه‌به تقاضای رو‌به افزایش در بازار اروپا، با رشد ۶٫۶درصدی خود به ۵۸٫۷۷‌میلیارد دلار رسیده، روز آدینه ارزش سهام این شرکت افزایش پیدا کرد.

این میزان درآمد و حاشیه سود، فراتر از ۳٫۵۶‌میلیاردیورو سودعملیاتی پیش‌بینی‌شده بدست تحلیلگران است که پیش‌تر براساس ۱۴گزارش مالی تنظیم شده بود. هرچند درآمد پایانی renault کمتر از ۵۹٫۲۵میلیاردیوروی پیش‌بینی شده بود.

آرنت الینگهورست تحلیل‌گر نهاد‌ اورکور با اشاره به صرفه‌جویی‌های فرآوری که بیش از سه‌برابر افزایش داشته و به مبلغ ۶۶۳‌میلیون‌یورو رسیده، گفت: «ما هرگز چشمداشت چنین رقمی را نداشتیم.»

ارزش سهام renault در روز آدینه با ۳‌درصد رشد به ۸۸٫۵۹یورو رسید. سود عملیاتی در بخش مرکزی خودروسازی (بدون در‌نظر‌گرفتن سودعملیاتی گروه آوتوواز روسیه که به تازگی به این شرکت پیوسته) با ۱۵٫۲‌درصد رشد به ۳۶۳‌میلیون یورو رسید.

renault کامیاب شده سود سهام خود را به‌ازای هر بهره با ۱۲٫۷‌درصد رشد به ۳٫۵۵‌یورو برساند و قول داده به‌رغم بدتر شدن شرایط نقدینگی که ۳۰۳‌میلیون یورو زیان را برای این شرکت به همراه داشته، حاشیه سود عملیاتی خود را در سال ۲۰۱۸ نیز بالای ۶‌درصد حفظ کند.

کارایی دولت

عملکرد مالی نیرومند renault می‌تواند به کارلوس گون کمک کند که درباره پیوستن renault و nissan، با فشارهای کمتری از سوی دولت فرانسه که بزرگ‌ترین سهامدار renault به شمار می‌رود، روبرو شود.

دولت فرانسه مالک ۱۵درصد از سهام renault و در هیات‌مدیره این شرکت نیز صاحب دو کرسی است. ولی کارلوس گون ۶۳ ساله به روشنی اعلام کرده که renault و nissan هیچ شتاب‌ای برای ادغام ندارند و بر این دیدگاه پافشاری کرده که امکان ادغام و پیوستن کامل این دو شرکت نیز امکان‌پذیر نیست، زیرا دولت فرانسه بخش بزرگ‌ای از سهام renault را در برگزیدن دارد.

گون در گفت‌وگو با تحلیل‌گران اقتصادی گفته است: «اصلا نمی‌دانم در پیوستگی همکاری، طرف ژاپنی با این که دولت فرانسه بخش بزرگ‌ای از سهام renault را در ازآنش خود دارد، چگونه کنار خواهد آمد.»

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که در جست‌وجوی نقشه راهی مشخص و شفاف برای ضمانت سودآوری این شرکت، ائتلاف هنگام و تمام سایت‌های صنعتی هنگام‌ها در فرانسه است.

بازگشت به renault؟!

هیات‌مدیره renault روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ماه ژوئن در نشست سالانه از سهامداران خود می‌خواهد کارلوس گون را برای یک دوره چهارساله دیگر به renault بازگردانند تا در این مدت او اقدامات لازم را برای بازگشت‌‌ناپذیرسازی ائتلاف و قوت بخشیدن به برنامه جانشینی انجام دهد. درحال‌آماده renault مالک ۴۳٫۴درصد از سهام همتای ژاپنی خود، nissan است که هنگام هم ۳۴درصد از سهام mitsubishi را در برگزیدن دارد.

چشمداشت می‌رفت که کارلوس گون تمام اختیارات مدیریتی خود را به یک مدیرعامل جدید منتقل کند و پس در نقشی غیر اجرایی تنها به بازبینی کار ائتلاف renault-nissan- mitsubishi مشغول شود.

ولی به‌گفته منابع آگاه این برنامه به خاطر شک و شبهه‌هایی درباره شکل و آینده ائتلاف از سوی دولت فرانسه تغییر پیدا کرده است. در برابر کارلوس‌گون دستیار خود تیه‌ری بولور را به‌سرنویس مدیر بزرگتر اجرایی renault شناسایی کرده است.

هرچند برخی از مدیران مستقل درخصوص فرآیند این استخدام و درنظرگرفتن کاندیدهای بیرون از renault آشکارکردن نگرانی کرده‌اند.

گون در پاسخ گفته است: «این صرفا اعلام نامزد ازسوی مدیرعامل است و هیات‌مدیره نقشی در هنگام نداشته‌ است. ولی من می‌خواستم هیات‌مدیره نیز دخیل باشند تا حس کنند در این تصمیم نقش داشته‌اند. منابع renault تایید کرده‌اند که گون همچنین پذیرفته که دستمزدش به میزان ۳۰درصد کاهش پیدا کند.»
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام