سایت جامع خودرو در ایران


» آینده خودروسازی ایران و انتظارات مشتریان ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

آینده خودروسازی ایران و انتظارات مشتریان

دسته بندی : اخبار ویژه ، خودرو تاریخ : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶


بررسی دگرگونی ها روز افزون فناوری ساخت خودرو در جهان و کارایی دم بر صنعت خودروی کشور

به گزارش « آگاهی ها خودرو » ، دگرگونی ها بازار خودروی کشور همچون دگرگونی ها اجتماعی و فناوری متغیر است. مفاهیم زیبایی، نیاز و خواست مشتری نیز در درازا زمان تغییر کرده است. صنعت خودرو به‌سرنویس صنعتی کامل که تمام عوامل فناوری و صنعتی را در خود دارد، از این قاعده مستثنی نبوده و نیست.

شاید روزگاری یک آپشن در لوکس‌ترین خودرو، سفارشی و دور از دسترس بود ولی امروز در خودروهای اقتصادی به‌سرنویس آپشنی لازم شناخته می‌شود.

صنعت خودروی کشور

صنعت خودرو

دگرگونی ها با شتاب رخ می‌دهد. روزگاری کسی انگار نمی‌کرد خودروهای خودران وارد بازارهای جهانی شوند. ایده‌ای که تنها در داستان‌های تخیلی مورداستفاده پیمان می‌گرفت، ولی امروز به درستی پیوست.

البته باتوجه‌به نیاز و بازاری که در کشورهای گوناگون هستی دارد، شدنی است این فناوری‌ها به کشورهای درحال گسترش مانند ایران با گذشت چندین سال وارد شود، ولی این فاصله‌ها در فارس و یزد اینگونه می‌گویند) ارتباطات با شتاب در‌حال کم شدن است.

سال‌ها پیش در بازار خودروی ایران، نیاز و خواسته مشتریان به‌انگیزه انحصار و بسته بودن با امروز متفاوت بود. یعنی بر حسب شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور، مشتریان چشمداشت بسیار کمتری داشتند. شاید دید مشتریان نسبت به یک خودرو و نیازهایی که با خرید دم برطرف می‌کردند با آنچه که در فارس و یزد اینگونه می‌گویند) آماده هستی دارد متفاوت بود و صرف تندرست‌بودن و جنبش‌کردن خودرو دیگر نمی‌توانست سنجه خوبی برای خرید خودرو باشد.

درشرایطی که خودرویی مثل peykan برای عموم جامعه مشتریان کاملا پذیرفته شده بود و خودرویی مثل pride نوین به حساب می‌آمد، با ورود خودروهای جدید و فناوری‌های پیشرفته شرایط دگرگون شد.

پیشرفت فناوری، آمدن اینترنت به خانه‌ها و برپایی فارس و یزد اینگونه می‌گویند) ارتباطات، بازشدن دروازه‌های کشور پس از سال‌ها محدودیت و…. همگی دست به دست هم دادند تا خواسته مشتریان تغییر کند.

این دگرگونی ها در طراحی، بخش‌های فنی و آپشن‌ها رخ داده و ساختار نیازها را تغییر داده است. امروز مشتریان جدا از موارد ذکر شده به گویه‌های ایمنی و مصرف سوخت نیز اهمیت می‌دهند و بی گمان با بالا رفتن فرهنگ و آگاهی مشتریان، بحث پیرامون‌زیست نیز به‌سرنویس یک ارزش در آینده برای خریداران سطح بالا مطرح خواهد شد.

بابک صدرایی کارشناس بزرگتر بازار خودرو

بابک صدرایی کارشناس بزرگتر بازار خودرو

شاید کامیابی خودروهای کره‌ای در بازار خودروی ایران و الگوبرداری از دم‌ها پروا مشتریان ایرانی را به بحث زیبایی و آپشن‌دار بودن خودروها نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد که خودروسازان درونی باید در این فرمایش سرمایه‌گذاری کنند و با الگو قراردادن صنعت خودروی کره، محصولاتی باکیفیت، قشنگ و نوین را فرآوری کنند.

هرچند در سال‌های تازه برای محصولات فرآوری تو یا درون با نام‌های فرآوری ملی و خودروهای ۱۰۰درصد ایرانی سرمایه‌گذاری بسیاری انجام شده است، ولی به نظر می‌رسد خودروسازان ایران راه بسیاری برای رسیدن به شرایط خودروسازان کره‌ای در پیش دارند و نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتری هستند.

در این میان خودروسازان چینی از این خلاء به خوبی کاربرد کردند و خودروهایی با نما و آپشن مشتری‌پسند را راهی بازار ایران کردند و اتفاقا کامیاب بودند.

راز کامیابی شرکت‌های بزرگ خودروسازی را می‌توان در بستگی تنگاتنگی که میان بخش‌های ایده‌پردازی و طراحی فرآورده با واحدهای بازاریابی وحود دارد، دانست که منجر به بازارسازی برای محصولات می‌شود.

بدین چم(cham ) که مشخصات فرهنگی – اجتماعی و روانشناسی بازارهای هدف موردبررسی پیمان می‌گیرد و پارامترهای دم در طراحی و ساخت خودرو در نظر گرفته می‌شود.

کاری که در شرکت‌های خودروساز درونی دیده نمی‌شود و طراحی فرآورده با کندی انجام شده و دم تاثیرگذاری لازم را در بازار نخواهد گذاشت. بسیاری از آپشن‌های نسبتا روز امروزه با فرآوری انبوه، نه بها بالایی دارند و نه فناوری پیچیده، ولی نصب دم‌ها در خودرو نوعی ارزش‌آفرینی برای فرآورده و ارزش گذاری برای مشتری است. کاری که باید در تولیدات درونی فراوان انجام شود.

در چهره پیوسته راه موجود و بی‌تفاوتی به نیازهای مشتریان، فاصله میان خودروسازی کشور و جامعه مشتریان روزبه‌روز بیشتر می‌شود. خودروسازان کشور با انجام تحقیقات میدانی و الگوقراردادن طراحی‌های کامیاب از میان خودروهای وارداتی و برپایی بستگی با مشتریان ایرانی، از خانواده‌ها، دودمان جوان و بانوان و…. می‌توانند دگرگونی ها بنیادین را برپایی کنند.

هر نهاد اقتصادی – تولیدی که نیاز و خواسته بازار هدف را نشناسد، نمی‌تواند جنبش کند. یکی از سستی‌های صنعت ما همواره قطع بستگی با نهادهای اجتماعی و مردمی بوده و همین فرمایش دیوار بی اعتمادی را میان مردم و صنایع ما برپایی کرده است.

مشتریان ایرانی به‌دنبال دگرگونی، داشتن خودرویی نوین با آپشن‌های رفاهی و ایمنی بخردانه هستند و در دنیای امروز و در کشوری که ادعای بیش از نیم سده تکاپو در صنعت خودرو را دارد، این خواسته پیچیده و غیرمعقول نیست.

در پایان کشورمان روزی باید به شبکه جهانی بازرگانی بپیوندد و ناگزیر با قوانین جهانی بازی کند. دم روز اگر با خواست و نیاز بازار هماهنگ نشویم، گواه قهر مردم و فراموشی آنان می‌شویم که این پایانی تلخ و نابودکننده است.

بابک صدرایی – کارشناس صنعت خودرو
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام