سایت جامع خودرو در ایران


» توفان هاوال بهار ۹۷ به ایران می‌رسد ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

توفان هاوال بهار ۹۷ به ایران می‌رسد

دسته بندی : اخبار عادی ، خودرو ، هاوال تاریخ : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶


گزارش بازدید گزارشگر اعزامی «دنیای‌خودرو» از کارخانه great wall چین

به گزارش « آگاهی ها خودرو » ، great wall یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان چین به شمار می‌رود که سال‌هاست به انگیزه کیفیت بالای محصولاتش وارد‌کننده‌های زیادی را برای عرضه این خودرو در بازار ایران به خود جذب کرده است. گروه بهمن ولی با در گزین کردن داشتن زیر ساخت‌های لازم برای فرآوری و ارائه خدمات پس از فروش سرانجام به سرنویس نماینده بزرگ‌ترین فرآوری‌کننده خودروهای SUV در چین گزینش شد تا توفان هاوال پس از سال‌ها در بازار شاسی‌بلند‌های ایران راه بیفتد.

بازدید از خط فرآوری هاوال و برند لوکس گریت‌وال یعنی «وِی» فرصت مناسبی بود تا مشخص شود گروه بهمن با گزینش جدیدش آینده روشنی در بازار پراقبال شاسی‌بلندها خواهد داشت.

هاوال

خط فرآوری هاوال

فروش چشمگیر

«پر‌فروش‌ترین suv در بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان»؛ شعاری برای ‌شاسی‌بلند‌های هاوال که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. ‌شاسی‌بلندهایی که در بازاری بدون محدودیت پرچم دارند و در چشم وهمچشمی با برندهای روز اروپایی و ژاپنی توانسته‌اند رهبر خودروهای بلند قامت در سرزمین اژدهای سرخ شوند.

بازدید از مرکز پژوهش و گسترش، خط فرآوری و میدان‌های آزمایش بزرگ‌ترین فرآوری‌کننده suv در چین یک حسن بزرگ دارد و دم‌هم تغییر دیدگاه هر بیننده‌ای نسبت به خودروهای چینی است.

آمیزه ای از سامان، فناوری و دانش روز که نظر هر بازدید‌کننده‌ای را نسبت به این تفکر که خودروهای چینی کیفیت ندارند، تغییر می‌دهد. هواپیما پس از هفت‌ساعت‌و‌نیم پرواز، بال‌هایش را روی باند فرودگاه پکن باز می‌کند و پس از یک‌ساعت رژه رفتن در فضای فرودگاه نوبت به پیاده شدن مسافران می‌رسد. در این سفر کوتاه پیمان است چینی‌ها خودی نشان دهند و با دست پر اعلام کنند که کالاهای چینی صرفا بی‌کیفیت نیستند و در بسیاری از موارد می‌توان روی ساخته چشم‌بادامی‌ها حساب باز کرد.

پس از یک شب ماندن در پایتخت، راهی بائودینگ می‌شویم؛ شهری در همسایگی پکن که حالا به نام هاوال و گریت‌وال شناخته می‌شود. شاید خیلی‌ها ندانند که گریت‌وال بزرگ‌ترین فرآوری‌کننده خودروهای suv در چین است و با ۴۰شرکت زیر‌گردآور خود، ۷۰هزار نیروی کارآزموده را در دو شهر تیانجین و بائودینگ مشغول به کار کرده است.

هاوال

هاوال

هاوال رقیبی سرسخت برای خودروسازان جهان

نشان هاوال بر بالای یکی از بلند‌ترین برج‌های بائودینگ چشم‌نوازی می‌کند. ساختمانی بزرگ و مجهز که سال‌هاست کار پژوهش و گسترش هاوال در آنجا انجام می‌شود. اینجا محل کار بسیاری از بزرگان صنعت خودروی جهان است.

از پیِر لدرک آلمانی که طراحی‌هایش در زاگاتو ، ford و ب‌ام‌و‌های سری ایکس زبانزد شد تا الکساندر تیبریو که با سال‌ها پیشینه همکاری با جنرال‌موتورز، volkswagen‌واگن، مرسدس‌بنز و ford به این مرکز آمده و پیمان است بازار suvهای جهان را به چالش بکشند.

اگرچه گریت‌وال افزون بر این مرکز در ژاپن، هندوستان، اروپا و امریکا هم مراکزی برای پژوهش و گسترش برپایی کرده است ولی اینجا در بائودینگ چین بزرگ‌ترین مرکز پژوهش و گسترش فرآوری خودرو با سرمایه‌ای نزدیک به یک‌میلیارد دلار بدست مالک شرکت یعنی جک وی راه اندازی شده تا روزانه ۷هزار تن برای گسترش این برند در گیتی اندیشه‌، تلاش و طراحی کنند.

great wall ۳۳ ساله به دنبال تسخیر گیتی

۳۳سال پیش یعنی در سال ۱۹۸۴میلادی گریت‌وال موتور سیکلت راه اندازی شد و ۶سال پس به ازآنش جک وی در آمد. هفت سال پس از خصوصی‌سازی گریت‌وال بود که صادرات محصولات دم به دیگر کشورها آغاز و این مرکز نیز در سال ۲۰۰۲ برپایی شد. گریت‌وال در سال ۲۰۰۷در لیست ۱۰خودرو‌ساز برتر چین پیمان گرفت و در سال ۲۰۱۳با شناسایی هاوال توفانی در بازار خودروی چین به‌پا کرد.

ورود هاوال به بازار، گریت‌وال را در زمره سه شرکت برتر در زمینه فناوری پیمان داد و سرانجام سرمایه‌گذاری‌های جک وی، مایه شد هاوال در سال ۲۰۱۶فروش خود را به یک‌میلیون دستگاه خودرو برساند و مدل H6 دم رتبه چهارمین SUVپرفروش گیتی را به خود گزین کردن دهد.

هاوال

خط فرآوری هاوال

برای بازدید از مرکز پژوهش و گسترش هاوال، ساعت‌ها و روزها زمان لازم است؛ مرکزی پیشرفته که با حضور زبده‌ترین کارشناسان و طراحان خودرو در گیتی می‌تواند فرآورده قابل اطمینانی را راهی بازار کند. دیدن چنین گردآور‌ای در چین که خودروهایش همیشه به بی‌کیفیتی متهمند، کمی دور از چشمداشت است.

در هاوال همه‌چیز تحت مهار است و بهترین‌های طراحی و ساخت موتور سیکلت و قطعات اینجا دور هم جمع شده‌اند تا دم‌طرف خط فرآوری خودرویی را تحویل بازار دهند که در فناوری و کیفیت تنها چیزی که از رقبای ژاپنی و اروپایی خود کم دارد بها است و بس!

هاوال با کیفیت ولی اقتصادی

پس از بازدید از مرکز پژوهش و گسترش نوبت به خط فرآوری هاوال و برند لوکس دم یعنی «وِی» می‌رسد؛ گردآور‌ای از خطوط فرآوری که در فضایی برابر ۱۳کیلومتر چهارگوش بنا شده است و گنجایش فرآوری سالانه یک‌میلیون دستگاه خودرو را دارد.

در خط فرآوری هاوال و «وِی» ربات‌ها حرف نخست و پایان را می‌زنند و کارگرها تنها نقشی که بازی می‌کنند، بازبینی است و بس. صفر تا صد فرآوری هاوال در این فضا فرآوری می‌شود و پیمان نیست تکه‌ای از بیرون گردآور وارد خط فرآوری شود.

خط فرآوری هاوال

خط فرآوری هاوال

کارگاه پرس و جوش شاید گیرا‌ترین قسمت باشد، دم‌هم هنگامیکه تمام فرایند فرآوری بر دوش ربات‌هایی است که با بالاترین سرعت مشغول کارند و انتقال فرآورده تولیدی‌شان به بیرون از خط به کاری نفس‌گیر برای کارگران تبدیل شده است.

ربات‌ها مشغول کارند و پرسنل فنی مشغول بازبینی! یکی از نکات دلنشین این خط، بازبینی کاملا ربات روی روند کار است تا در چهره بروز کوچک‌ترین مشکلی در فرآوری بدنه خودرو، زنگ هشدار به صدا در‌آید و پرسنل فنی قدم به میدان بگذارند.

پیوستگی قطعات بدنه که تمام می‌شود نوبت به مونتاژ قطعات می‌رسد؛ همان کاری که در بسیاری از خودروسازی‌های درونی مرسوم است و با این‌حال مونتاژ در هاوال زمین تا آسمان با دیگر خودروسازی‌ها فرق دارد.

در خط مونتاژ کارگرها و ربات‌ها پابه‌پای هم کار می‌کنند تا محصولی بی‌بدی از خط بیرون شود. خط مونتاژ شاسی بدست IT زیمنس آلمان هدایت می‌شود.

خط فرآوری هاوال

خط فرآوری هاوال

دیدن این شمار ربات در یک کارخانه کمی شگفت است، مدیران هاوال حتی جابه‌جایی و ارسال قطعات به بخش‌های گوناگون خط فرآوری را هم به ربات‌های هوشمند سپرده‌اند تا با قرارگرفتن در فضای کارخانه و خط فرآوری دم خودت را کمی جلوتر از زمان پیدا کنی.

نیرو‌نمایی در خانه پدری!

شاید یکی از دلنشین‌ترین صحنه‌ها در کارخانه هاوال، به کارگیری مدل H9 برای جابه‌جایی محموله‌های سنگین قطعات در پیرامون کارخانه باشد. کانتینر‌هایی که به یکدیگر متصل شده‌اند و پسرهای پر‌شور هاوال به‌راحتی آنها را جابه‌جا می‌کنند.

بازدید از خط رنگ هاوال به‌انگیزه شرایط ایزوله این قسمت فراهم نبود ولی بازدید از دیگر بخش‌های بزرگ‌ترین کارخانه فرآوری SUV در چین یک چیز را در ذهنم تغییر داد و اینکه آینده صنعت خودروی گیتی در دستان همین چشم‌بادامی‌های پر‌تلاش است و همین امروز و فرداست که باید چشم براه پیشی‌گرفتن آنها از رقبای ژاپنی و اروپایی‌شان باشیم‌، دم‌هم با قیمتی پایین‌تر و کیفیتی قابل چشم وهمچشمی.

خط فرآوری هاوال

خط فرآوری هاوال

بیرون از کارخانه هاوال و در خیابان‌های پکن و بائودینگ، چینی‌ها برای خرید SUV هاوال را به دیگر محصولات ترجیح می‌دهند.

البته فضای بازار خودرو در چین با ایران تفاوت‌های بسیاری دارد و هیچ مصرف‌کننده‌ای برای پشتیبانی از فرآوری ملی خود ناچار به خرید خودروی چینی نمی‌شود.

چینی‌ها برای خریدشان صاحب اختیارند و از میان برندهای معروفی همچون toyota، nissan، مرسدس‌بنز و volkswagen‌واگن ترجیح داده‌اند هاوال‌سواری کنند؛ خودرویی که نمونه H9 دم در آزمایش‌ها نشان داد، دست‌کمی از لندکروزر ژاپنی ندارد و می‌تواند در چند سال آینده نام خود را در دنیای ‌شاسی‌بلند‌ها ماندگار کند.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام