سایت جامع خودرو در ایران


» آغاز طرح جدید نوسازی ناوگان حمل‏ و ‏نقل بار و رهنورد ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷


طی مراسمی با حضور وزیر کشور و خودروسازان کلید خورد

به گزارش « آگاهی ها خودرو » ، مراسم آغاز طرح نوسازی ناوگان حمل‏ و ‏نقل همگانی بار و رهنورد شهری کشور روز گذشته در محل وزارت کشور با حضور وزیر کشور، رئیس مدیریت چالش، گروهی از خودروسازان و گروهی از عوامل بانک‏های عامل برگزار شد.

این مراسم در پیوسته مصاحبه تلویزیونی رئیس ‏جمهور و همایش طرح‏های نوسازی ناوگان حمل‏ و نقل جاده ای کشور برپا شد که حسن روحانی در هنگام، بر نوسازی سالانه ۷۰هزار خودروی سنگین فرسوده پافشاری کرد. حالا پس از گذشت نزدیک یک‌ماه از هنگام همایش، وزیر کشور، خودروسازان و برخی مدیران پیوسته گرد هم آمدند تا نخستین اقدامات را در گذرگاه نوسازی ناوگان فرسوده باری و مسافری کشور انجام دهند. ولی بنا بر سخنان دستیار وزیر کشور، برای فاز نخست این طرح که طی سال آینده انجام خواهد شد، تاکنون نوسازی ۲۱هزار خودروی باری قطعی شده است و تا هدف ‏گذاری ۷۰هزار دستگاهی برای هر سال، ۵۰هزار دستگاه فاصله هستی دارد.

مراسم آغاز طرح نوسازی ناوگان حمل‏ و ‏نقل همگانی بار و رهنورد شهری کشور

مراسم آغاز طرح نوسازی ناوگان حمل‏ و ‏نقل همگانی بار و رهنورد شهری کشور

همکاری خودروسازان؛ پیش‏نیاز نوسازی ناوگان

عبدالرضا رحمانی‌فضلی در مراسم آغاز طرح نوسازی ناوگان حمل ‏و ‏نقل همگانی بار و رهنورد شهری کشور که بامداد روز گذشته در محل وزارت کشور برگزار شد، با بیان این‏که رئیس‏ جمهور با عنایت ویژه ‏ای این جستار و نوسازی ناوگان امور شهری را شخصا پیگیری می‏کند، اظهار کرد: منابع این فرمایش کاملا مشخص است و بخشی از هنگام بدست وزارت نفت و از محل صرفه ‏جویی سوخت و بخش دیگر نیز بدست بانک‏ها و خودروسازان تامین می‏شود که جنبش بزرگی است.

وزیر کشور شهرداری‏ها را دچار اشکالات ساختاری و عملکردی دانست و‏ گفت: از نظر نیروی انسانی شهرداری‏ها نزدیک چهار برابر گنجایش باره نیاز نیرو دارند. یعنی نزدیک ۸۰درصد منابع شهرداری‏ها باید صرف پرداخت حقوق شود که این فرمایش مصلحت نیست.

وی پیوسته داد: خودروسازان باید همت کرده و این موضوعات را به گونه نبکوتر پیگیری کنند که بتوانیم فرآوری را در تو یا درون با همکاری بخش بیگانه تقویت کنیم زیرا این بازار، بازار بزرگی است و می‏توان با هنگام‏ها وارد گفتگو شد تا بخشی از بازار را در صادرات فرآوری به دست آوریم.

نوسازی ۲۱ هزار خودروی باری در سال آینده

دستیار آبادانی و گسترش امور شهری و روستایی وزیر کشور نیز در این مراسم، حمل ‏و‏نقل را یکی از مهم‏ترین زیربناهای گسترش در هر کشوری دانست و نقش هنگام را در گسترش و زیست شهری، کلیدی برشمرد.

محمدعلی افشانی اظهار کرد: در سال جدید رئیس ‏جمهور حمل‏ و ‏نقل همگانی و نوسازی ناوگان حمل‏ و‏ نقل را به سرنویس یکی از مهم‏ترین برنامه‏ های خود اعلام کرد و از جستار حمل‏ و ‏نقل همگانی پشتیبانی جدی خواهند داشت.

وی در پیوسته گفت: بهبود ناوگان حمل‏ و نقل همگانی کشور بنا به دستور وزیر کشور به یکی از نخستینگی‏های مهم وزارت کشور تبدیل شده و این بهبود در دو بخش حمل‏ و ‏نقل بار و رهنورد است. همچنین هر دو برنامه در دستور کار وزارت کشور است و چندی اتوبوس با همکاری بانک‏ها و خودروسازان آماده تحویل به شهرداری‏ها خواهد شد.

در درستی از امروز تا پایان سال، ۲۸۶اتوبوس تحویل داده خواهد شد و امروز نیز ۱۴۴اتوبوس و ۶۸مینی‌بوس آماده تحویل است و تلاش ‏ما بر این است که امسال قدم‏های مهمی در این گستره برداریم.

افشانی در پیوسته این مراسم از برنامه‏ریزی‏های انجام‌شده برای تحویل ۲۱هزار خودروی باری طی سال آینده آگاهی ها داد و گفت:‏ در این طرح تسهیلات بانکی و مابه‌التفاوت نرخ بهره پرداخت شده و قراردادهای بانکی نیز امضا شد‌ه‌اند.

فرسودگی ۵۰درصدی ناوگان تهران

در همین حال، مدیرعامل شرکت یکتا اتوبوسرانی شهر تهران آمار جدیدی از چگونگی اتوبوس‏های موجود در ناوگان اتوبوس‏رانی کشور اعلام کرد و از فرسودگی ۵۰درصد اتوبوس‏های تهران آگاهی ها داد.

پیمان سنندجی گفت: این اتوبوس‏ها بالای ۸ سال زندگی کرده‏اند و دولت نیز از سال ۸۹ تاکنون هیچ اتوبوسی برای شرکت یکتا خریداری نکرده و تسهیلاتی نیز در این باره به شرکت یکتا وابستگی داده نشده است. سنندجی معتقد است با پروا به لیست بلند نیازهای حمل ‏و نقل همگانی و بهره اندک هنگام از جابه‏ جایی‏های روزانه به نظر می‏رسد دولت باید بخشنده ‏تر از گذشته به‏ دنبال پرداخت بهره خود از گسترش حمل ‏و نقل همگانی باشد.

وی فرسودگی را مهم‏ترین چالش ناوگان اتوبوس‏ر‏انی دانست و گفت: درحال‏‏آماده شرکت یکتا اتوبوس‏رانی با میانه زندگی بیش‌از ۹سال دارای یکی از فرسوده ‏ترین ناوگان‏ها در درازا تاریخ خدمات‏ رسانی است.

در این سال‏ها دولت اتوبوسی خریداری نکرده و هر سال چندی از اتوبوس‏ها نیز به‌انگیزه فرسودگی بیش‏ از حد از رده بیرون و اسقاط شده‌اند. ناوگان مینی‏بوس ‏رانی نیز به انگیزه فرسودگی و تامین نشدن منابع باره نیاز جهت نوسازی با همکاری سازمان تاکسی‏رانی اقدام به اسقاط مینی‏بوس‏ها کرد و مینی‏بوس‏های فرسوده را با تاکسی نو جایگزین کرد.

اکنون شمار ۱۱۹دستگاه ناوگان مینی ‏بوس باقی‏مانده نیز در نوبت نوسازی یا جایگزینی با تاکسی پیمان دارند. مهم‏ترین چالش این گستره بی‌قواره بودن گسترش شبکه خطوط با گسترش مناطق شهر تهران مانند پهنه غرب است.

نیاز ۲۵۰۰ دستگاهی تهران به اتوبوس‏

به گفته پیمان سنندجی، مطابق برنامه ۵ساله دوم شهرداری تهران، شمار اتوبوس‏های پایتخت باید تا اواخر سال پدران (۱۳۹۷) به ۹۰۰۰ دستگاه برسد و همچنین اتوبوس‏های برقی این شرکت نیز تا ۴۰۰ دستگاه ارتقا و افزایش یابد.

وی در این زمینه گفت: تا پایان آبان امسال، ۵۴ اتوبوس زیر یک سال به ناوگان اضافه شده و ۶۰۲ اتوبوس هم در فاصله سنی یک تا ۵سال پیمان دارند. هزار و ۱۰۹ اتوبوس در سن ۶ تا ۸ سال، هزارو۸۳۲ دستگاه میان ۹ تا ۱۰ سال و دو هزار و ۵۵۷ دستگاه اتوبوس هم بالای ۱۰ سال زندگی دارند.

همچنین بر‏بنیاد دستک تحویل و دگرگونی شهرداری تهران، شمار اتوبوس‏های شهرداری تهران از سال ۹۳ که شش‌هزار‌و۴۲۳ دستگاه بوده در سال ۹۶ به شش‌هزارو ۱۵۴دستگاه رسیده است.

سنندجی در پیوسته افزود: تاکنون مجموعا ۹۴دستگاه اتوبوس بدست بخش خصوصی به ناوگان اتوبوس‏رانی تهران افزوده شده که ۵۰ دستگاه هنگام در سال ۹۵ خریداری و ۳۴دستگاه هنگام نیز در همین سال باره بهره ‏برداری پیمان گرفته است. وی گفت: در حال آماده نزدیک ۶هزارو۳۰۰دستگاه اتوبوس در ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران کار و جنبش دارد.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام