سایت جامع خودرو در ایران


» توافق بر سر حذف خودروهای کهنه ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

توافق بر سر حذف خودروهای کهنه

دسته بندی : خودرو تاریخ : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶


توافق بر سر حذف خودروهای کهنه

نشست خبری هیات‌مدیره انجمن تکه‌سازان ایران دیروز در شرایطی با حضور نمایندگانی از وزارت صنعت،معدن و بازرگانی و همچنین خودروسازی برگزار شد که برآیند اظهارات آنها نشان می‌دهد توافقی کلی بر سر حذف خودروهای کهنه در یک بازه زمانی دست کم دو ساله، چهره گرفته است.

به گزارش دنیای اقتصاد هرچند خودروسازان و تکه‌سازان درونی پیش‌تر پایداری‌هایی در برابر کنار گذاشتن محصولات کهنه نشان می‌دادند، با این حال گویا در پایان به این نتیجه رسیده‌اند که حذف این خودروها و جایگزینی شان با مدل‌هایی به روزتر و با کیفیت‌تر، آینده زنجیره خودروسازی کشور را نیز تضمین خواهد کرد.البته نکته‌ای که خودروسازان و تکه‌سازان روی هنگام پافشاری دارند، تعریف یک بازه زمانی بخردانه (حدودا دو ساله) برای کنار گذاشتن خودروهای کهنه است. به راستی آنها اگرچه موافق برونرفت خودروهای کهنه مانند peugeot ۴۰۵ و Kia Pride هستند، ولی نسخه حذف ناگهانی را نپسندیده و معتقدند این نسخه نمی‌تواند چندان شفابخش باشد.

هنگام طور که خودروسازان و تکه‌سازان و همچنین نماینده وزارت صنعت، معدن و بازرگانی در نشست خبری دیروز سرنویس کردند، بهتر است حذف خودروهای کهنه در یک بازه زمانی دست کم دو ساله و به‌تدریج چهره گیرد، تا هم فرصتی برای شناسایی فرآورده جایگزین باشد و هم کمترین زیان به مشتریان و البته صنایع خودرو و تکه کشور برسد. اشاره تکه‌سازان و خودروسازان به راستی به استانداردهای اجباری است که از دی‌ماه امسال و تا دی‌ماه سال آینده به‌تدریج به استانداردهای پیشین اضافه خواهند شد. بر پایه اعلام سازمان ملی استاندارد، شمار استانداردهای خودرو تا دی‌ماه سال آینده به ۸۵ باره افزایش می‌یابد و هر خودرویی نتواند آنها را پاس کند، پروانه پیوستگی فرآوری نخواهد داشت. حال خودروسازان و تکه‌سازان می‌گویند، در این مدت مانده تا دی‌ماه ۹۷، نمی‌توان محصولات جایگزین را برای خودروهای کهنه رو کرد و از همین رو بهتر است مدت زمان بیشتری برای حذف و جایگزینی آنها در نظر گرفته شود.

در حال آماده بخش اعظم تیراژ خودروسازی کشور را محصولاتی کهنه و از آن دو سه دهه پیش تشکیل می‌دهند که نه مشتریان درونی از سطح کیفی آنها آشکارکردن خوشنودی می‌کنند و نه امکان چندانی برای صادرات شان هستی دارد. با هستی این سطح کیفی نامناسب و ناخشنودی مشتریان درونی و نداشتن بازارهای صادراتی، خودروهای کهنه به چند انگیزه همچنان در خطوط فرآوری باقی مانده‌اند و تلاش‌ها برای حذف شان، به جایی نرسیده است.در این میان، یکی از اصلی‌ترین انگیزه ها حفظ خودروهای کهنه، به درونی‌سازی بالای آنها مربوط می‌شود؛ به‌نحوی‌که به‌نوعی زندگی تکه‌سازان کشور به قطعات این خودروها وابسته است. شرایط به شکلی است که در حال آماده منبع تغذیه اصلی تکه‌سازان، همین خودروهای کهنه با درونی‌سازی بالای ۹۰ درصد هستند و بنابراین همواره این نگرانی ازسوی فعالان صنعت تکه و خودرو مبنی بر از میان رفتن بخش زیادی از تکه‌سازان در چهره حذف ناگهانی خودروهای کهنه، هستی داشته و دارد. درواقع ازآنجاکه تکه‌سازی ایران صادرات چندان بالایی نداشته و به خودروسازی کشور و محصولاتش وابسته است، این نگرانی هستی دارد که با کنار رفتن خودروهای کهنه، کار و جنبش بسیاری از سازندگان قطعات متوقف شود.

نکته دیگر درباره برونرفت خودروهای کهنه، کاهش سبد فرآورده خودروسازان است. فعالان زنجیره خودروسازی کشور معتقدند، با پروا به بهره بالای محصولات کهنه (از دید تیراژ) در سبد فرآورده خودروسازان کشور، بدون دودلی حذف ناگهانی آنها به کاهش تیراژ و برآیند اینکه افت فروش شرکت‌های خودروساز و به تبع هنگام، تکه‌سازان منجر شود. این نگرانی از هنگام جهت است که خودروسازان نتوانسته‌اند جایگزینی پسندیده برای محصولات کهنه خود بیابند، حال آنکه اگر در درازا این سال‌ها فکری به حال جانشینی آنها می‌شد، اکنون نگران کنار رفتن همانند Kia Pride و peugeot ۴۰۵ نبودند.

ولی مساله دیگری که درباره کنار گذاشتن خودروهای کهنه مطرح می‌شود، حذف خودروهای به اصطلاح ارزان بها از بازار است. خودروسازان و تکه‌سازان می‌گویند اگر خودروهای کهنه را به‌طور ناگهانی و بدون تعریف یک بازه زمانی بخردانه کنار بگذاریم، آنگاه امکان یافتن جایگزین‌هایی پسندیده را برای آنها نخواهیم داشت و برآیند اینکه مشتریان متضرر خواهند شد. به‌عبارت بهتر، حرف خودروسازان و تکه‌سازان این است که حذف ناگهانی همانند Kia Pride و peugeot ۴۰۵، دست بسیاری از مشتریان را از بازار خودرو کوتاه خواهد کرد، زیرا جایگزین مناسبی (از دید بها) برای این خودروها تعریف نشده است. البته بی گمان خودروهایی با کیفیت‌تر و به‌روزتر را می‌توان جانشین محصولات کهنه کرد، منتها دشوار اینجاست که بها خودروهای جدید بسیار بالاتر از peugeot ۴۰۵ و Kia Pride از آب در می‌آید؛ بنابراین بسیاری از مشتریان عملا امکان خرید آنها را نخواهند داشت و این به معنای حذف بازار خودروهای به اصطلاح ارزان است. هرچه هست، در حال آماده به‌انگیزه هستی اتفاقاتی همچون کاهش درخواست و نبود صادرات گردآور تکه‌سازی و خودروسازی کشور به این نتیجه رسیده است که حذف محصولات کهنه و فرآوری محصولات جدید به‌نوعی به سود آنها است. منتهاسر فرصت و طی یک برنامه‌ریزی بخردانه،‌ نه ناگهانی و احساسی.
دشواری ها مشترک خودروسازی و تکه‌سازی

ولی در نشست خبری دیروز، مرتضی مرتضوی رئیس انجمن تکه‌سازان با پافشاری بر اینکه خودروسازی و تکه‌سازی کشور دشواری ها مشترک دارند، گفت: برای فرآوری محصولات با کیفیت و جدید، نیاز به سرمایه‌گذاری جدید داریم، ولی بدبختانه شوربختانه سیستم بانکی در این باره پشتیبانی چندانی انجام نمی‌دهد. وی افزود: برای سرمایه‌گذاری‌های جدید، نخست باید تکلیف خودروسازان با شورای چشم وهمچشمی مشخص و بها‌گذاری آزاد شود، ثانیا دولت مصوباتی در راستای افزایش اعتبار خودروسازان در سیستم بانکی تهیه کند.

در پیوستگی ولی مازیار بیگلو دبیر انجمن تکه‌سازان با اشاره به استانداردهای ۸۵ گانه خودرو، گفت: نه ما و نه خودروسازان هیچ‌کدام نگفته‌ایم مخالف حذف خودروهای کهنه هستیم، بلکه بحث مان این است که باید یک بازه زمانی بخردانه برای این ماجرا در نظر گرفته شود. وی در واکنش به اینکه سازمان استاندارد می‌گوید برنامه زمانبندی ارتقای استاندارد خودروهای درونی را با شرکت‌های خودروساز هماهنگ کرده، افزود: ما در نشست ها مشترک با سازمان استاندارد سرنویس کردیم که برای ارتقای استانداردها و حذف خودروهای کهنه، به سه سال زمان نیاز داریم، ولی مسوولان سازمان بدون توافق پایانی با خودروسازان، اعلام کردند دی‌ماه ۹۷ واپسین فرصت برای اجرای استانداردهای ۸۵ گانه است. بیگلو پیوستگی داد: کسی با برونرفت خودروهای کهنه مخالف نیست، با این حال حرف ما و خودروسازان این است که کنار گذاشتن همانند Kia Pride و peugeot ۴۰۵ به‌طور ناگهانی و بدون شناسایی جایگزین، به زیان همه به‌خصوص مشتریان تمام خواهد شد. وی همچنین با طرح این سوال که هزینه استانداردسازی را چه کسی باید پرداخت کند؟ گفت: دویی نظر ما در باره اجرای استانداردهای ۸۵ گانه مربوط به کمتر از ۱۰ قلم استاندارد است که سنسور برخورد نکردن با رهگذر پیاده، سیگنال تغییر لاین و دی‌لایت خودرو از هنگام میان است.

به گفته دبیر انجمن تکه‌سازان، بهتر است از انتهای سال ۹۸ و به‌تدریج، برونرفت خودروهای کهنه آغاز شود تا کمترین آسیب به بازار و مشتریان برسد. اظهارات بیگلو در شرایطی است که سازمان ملی استاندارد اعلام کرده قصدی برای تغییر زمانبندی ارتقای خودروهای درونی به استانداردهای ۸۵ گانه ندارد. با این حال ولی در پیوستگی نشست دیروز، رایزن خودرویی وزیر صنعت،معدن و بازرگانی نیز از رایزنی این وزارتخانه با سازمان استاندارد برای مهلت‌دهی به خودروسازان در اجرای استانداردهای ۸۵گانه آگاهی ها داد. اصغر خسروشاهی گفت: گفتگو میان مدیران وزارت صنعت و سازمان استاندارد در باره اجرای استانداردهای ۸۵گانه صنعت خودرو در حال انجام است و در این باره باید برنامه‌ریزی جدیدی چهره گیرد.

وی افزود: درخواست ما مهلت‌دهی به خودروسازان است تا پس از گذشت یک فرصت زمانی، استانداردهای جدید برای خودروهای تولیدی اعمال شود. خسروشاهی با بیان اینکه باید برای توقف فرآوری خودروهای کهنه برنامه‌ریزی شود، گفت: نمی‌توانیم فرآوری خودرویی که با بها پایین به مشتریان عرضه می‌شود را متوقف کنیم و مردم را از داشتن خودرو بی بهره کنیم.وی همچنین از پیگیری جستار تغییر تعرفه گمرکی واردات قطعات خودرو به کشور آگاهی ها داد و گفت: بر پایه پیشنهادی که در وزارت صنعت مطرح است، تعرفه گمرکی واردات قطعات برای خودروهایی که میزان درونی‌سازی آنها کمتر از ۲۰ درصد است، از رقم ۴۰ به ۵۵ درصد افزایش خواهد یافت؛ همچنین برای خودروهایی با میزان درونی‌سازی ۲۰ تا ۳۰ درصد، تعرفه گمرکی از ۳۲ درصد به ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.به گفته رایزن خودرویی وزیر صنعت، تعرفه گمرکی واردات قطعات برای خودروهای با درونی‌سازی ۳۰ تا ۴۰ درصد نیز همان ۲۶ درصد پیشین و برای درونی‌سازی ۴۰ تا ۵۰ درصدی همان ۲۰ درصد پیشین پیشنهاد شده است؛ همچنین تعرفه گمرکی برای خودروهای با درونی‌سازی بالای ۵۰ درصد نیز برابر ۱۵ درصد پیشنهاد شده است.

خسروشاهی در پیوستگی با پافشاری بر لزوم برونرفت شورای چشم وهمچشمی از جستار بها‌گذاری خودروها، گفت: در حال‌آماده دولت هیچ یارانه‌ای به صنعت خودرو پرداخت نمی‌کند و حمایتی از این صنعت نمی‌شود، برآیند اینکه ورود شورای چشم وهمچشمی به بها‌گذاری خودرو لزومی ندارد. وی در واکنش به این جستار که ورود شورای چشم وهمچشمی به بها‌گذاری خودرو به‌انگیزه انحصار در بازار است، گفت: در حال‌آماده انحصاری در بازار نداریم و شرکت‌ها با یکدیگر چشم وهمچشمی دارند.در نشست دیروز همچنین فرهاد به‌نیا، سخنگوی انجمن تکه‌سازان نیز اندک بودن سقف اعتبارات پرداختی به تکه‌سازان را از دسته دشواری ها این صنعت سرنویس کرد و گفت: این جستار را از راه انجمن پیگیری می‌کنیم ولی تاکنون نتوانسته‌ایم از شورای پول و اعتبار به نتیجه‌ای برسیم. وی با پافشاری بر لزوم جلوگیری از افزایش بها مواد اولیه فرآوری قطعات ازسوی دولت، گفت: در این چهره، بها خودرو نیز افزایش نخواهد یافت و این در حالی است که افزایش بها خودرو می‌تواند مایه ناخشنودی و زیان تولیدکنندگان شود.به‌نیا پافشاری کرد: اگر وزارت صنعت و شورای چشم وهمچشمی نمی‌توانند راهکاری برای مدیریت بها مواد اولیه داشته باشند؛ بنابراین رخست دهند که بها خودرو نیز آزاد شود. وی همچنین با اشاره به طلب ۸ هزار میلیارد تومانی تکه‌سازان از Iran KHodro و سایپا گفت: در حال‌آماده Iran KHodro طلب تکه‌سازان را بیشینه ۴ ماهه پرداخت می‌کند ولی این مدت برای سایپا بیشتر از ۴ ماه است.
انتقاد از فناوری کهنه تکه‌سازان

اظهارات به‌نیا در شرایطی بود که حسین درودگری، مدیرعامل ساپکو با هشدار به تکه‌سازان، از آنها خواست به سمت فناوری‌های جدید رفته و خود را در یک برنامه ۵ ساله، به‌روز کنند. وی با انتقاد از فناوری کهنه شرکت‌های تکه‌ساز ایرانی،‌ گفت: با پروا به روند دگرگونی ها فناوری، تکه‌سازان نیز باید در فرآیندهای فرآوری خود دگرگونی ها بنیادی برپایی کنند. در حال‌آماده فناوری فرآوری خودرو در جهان به سمت محصولات برقی در حال پیشرفت است و با این هستی، تکه‌سازان ما تا ۵ سال آینده دچار مشکلاتی خواهند شد.

درودگری با پافشاری بر اینکه تکه‌سازان باید پروا بیشتری به طراحی، مهندسی و تحقیقات داشته باشند، گفت: دریافت خواسته ها تکه‌سازان از خودروسازان مهم است ولی نه به اندازه جستار بقای صنعت تکه‌.درودگری پیوستگی داد: ساز و برگ ۲۰ سال پیش تکه‌سازان جوابگوی نیاز کنونی صنعت خودروسازی نیست. مدیرعامل ساپکو همچنین در باره قراردادهای منعقد شده با تکه‌سازان برای فرآوری قطعات محصولات جدید peugeot نیز گفت: برای فرآوری قطعات peugeot ۲۰۰۸، peugeot ۳۰۱ و peugeot ۲۰۸ برابر ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پیمان نامه با ۷۰ تکه‌ساز منعقد شده است. وی با بیان اینکه طراحی، پژوهش و گسترش و مهندسی نیازمند سرمایه‌گذاری کلانی نیست، گفت: تکه‌سازان در پهنه طراحی،‌ مهندسی و تحقیقات ناتوانی دارند که باید در این بخش سرمایه‌گذاری شود. به گفته وی، پیشتر نزدیک ۹۰درصد قطعات خودرو بدست ایران‌خودرو فرآوری می‌شد، در‌حالی‌که هم‌اکنون ۸۰ درصد قطعات از سوی تامین‌کنندگان فرآوری می‌شود و برخی سازندگان، کشاورز بودند که وارد تکه‌سازی شدند.لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام