سایت جامع خودرو در ایران


» رشد تکنولوژیک از راه انتقال الزامات فنی قطعات ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

رشد تکنولوژیک از راه انتقال الزامات فنی قطعات

دسته بندی : اخبار ویژه ، خودرو تاریخ : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶


در نشست پایان سال انجمن تکه‌ سازان خودرو مطرح شد

به گزارش «آگاهی ها خودرو»، رایزن خودرویی وزیر نیز به‌سرنویس مهمان در این نشست حضور یافت. خواسته ها تکه‌سازان، بها خودرو، جوینت‌ونچر با شرکت‌های بیگانه و… از محورهای اصلی مطرح‌شده در این نشست خبری به شمار می‌روند.

حسین درودگری – مدیرعامل ساپکو :

دشوار مهم؛ فناوری کهنه تکه‌ سازان

تکه‌سازان باید دگرگونی ها بنیادی در روند فرآوری خود برپایی کنند. دشواری ها مربوط به خواسته ها و بدهی‌ها و… به شکلی قابل‌حل هستند. ولی هستی فناوری کهنه در شرکت‌های تکه‌ساز ایرانی دشوار مهمی است که باید برطرف شود.

فناوری این صنعت در گیتی با شتاب در حال تغییر است و تکه‌سازان ایرانی هم باید در فرایندهای فرآوری خود دگرگونی ها بنیادی برپایی کنند. در‌حال‌آماده فناوری فرآوری خودرو در گیتی به سمت فرآوری محصولات برقی درحال جنبش است که باتوجه به اوضاع تولیدکنندگان قطعات خودرو در کشور، طی سال‌های آینده دشواری ها زیادی در این زمینه خواهیم داشت. بدین سان تکه‌سازان باید پروا بیشتری به طراحی، مهندسی و پژوهش و گسترش داشته باشند.

البته مشخص است پرداخت خواسته ها تکه‌سازان جستار بسیار مهمی است ولی این دشوار به هر روی حل می‌شود و نباید درگیر هنگام شویم. جستار اصلی و حیاتی امروز صنعت، این است که تکه‌سازی از میان نرود. دستگاه‌ها و خودرو‌آلات زندگی مشخصی دارند و با ساز و برگ ۲۰سال پیش تکه‌سازان نمی‌توانند پاسخگوی نیاز امروز صنعت خودرو باشند.

بحث مواد اولیه، قالب و ابزار نیز جستار مهمی است. در این زمینه کار زیادی انجام شده است. نزدیک ۸۰درصد نیاز ما در این رابطه از تو یا درون کشور تامین می‌شود. اکنون قالب‌های ریخته‌گری در کارخانه‌ای که در تبریز برپایی شده، با خودرو‌آلات به‌روز فرآوری می‌شود.

صنعت خودرو اگر پیمان باشد پایدار بماند، باید به سمت صادرات برود. به‌همین انگیزه ۳سال است برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا تکه‌سازان به سمت جذب فناوری روز بروند.

البته نه اینکه این فناوری را کامل خریداری کنند. اگر پیمان باشد محصولی با توانایی صادراتی فرآوری کنیم، باید تمام این دگرگونی ها و اصلاحات انجام شوند.

در باره قراردادهای امضاشده با تکه‌سازان برای فرآوری قطعات محصولاتی مانند پژو۲۰۰۸، peugeot ۳۰۱ و peugeot ۲۰۸ برابر ۲۵۰۰میلیاردتومان پیمان نامه با ۷۰قطعه‌ساز به امضا رسیده است.

پیش‌از این نزدیک ۹۰‌درصد قطعات خودرو بدست ایران‌خودرو فرآوری می‌شد، در‌حالی‌که هم‌اکنون ۸۰درصد قطعات بدست تامین‌کنندگان فرآوری می‌شود.

سید مرتضی مرتضوی رئیس هیات‌مدیره انجمن تکه‌سازان خودرو :

بانک‌ها و شورای چشم وهمچشمی؛ دشوار مشترک خودروساز و تکه‌ساز

می‌توان گفت دشواری ها تکه‌سازان و خودروسازان از یک کالا هستند. اگر دشوار هرکدام مرتفع نشود، دیگری نیز دشوار خواهد داشت. دو دشوار اصلی این دو بخش، نخست بانک‌ها و پس شورای چشم وهمچشمی است.

در تمام گیتی بانک‌ها به ارتقای فناوری و قوت تولیدکنندگان کمک می‌کنند ولی در کشور ما با هستی رشد ۷۰درصدی فرآوری خودرو، بانک‌ها هنوز برنامه‌ای در این زمینه ندارند.

باوجود همه این دشواری ها، تکه‌سازان طی ۲۰ سال گذشته توانسته‌اند دامنه دانش‌فنی خود را همزمان با کشورهای فنی گیتی ارتقا دهند. مانند اتفاقی که در همکاری با بوش و زیمنس و… افتاده است.

تکه‌سازان ایرانی به‌انگیزه توان و تفکر، ارتباطات خود با بیگانه‌ها را برپایی و تقویت کرده‌اند. ولی دشوار سرمایه‌گذاری دارند و نیازمند نقدینگی هستند. بانک‌ها هم سقف اعتباری را افزایش نمی‌دهند.

اینکه گفته می‌شود با پرداخت‌های روز، نمی‌توان برای ارتقای فناوری سرمایه‌گذاری کرد، گفتگو درستی است. در تمام گیتی بانک‌ها باتوجه به پیشینه و کار و جنبش شرکت‌ها به آنها برنامه می‌دهند و مهار می‌کنند تا مشخص شود تولیدکننده این هزینه را طی چند سال فرسوده کرده است.

دغدغه سرمایه‌گذاری و کمبود پول را تولیدکننده به‌تنهایی حل نمی‌کند. آنچه می‌تواند در فرمایش سرمایه‌گذاری برای ارتقای سیستم فنی و تکنولوژیکی کارساز باشد، کمک سیستم بانکی و مصوبه دولتی است.

تکه‌سازان امروز با وام‌های بالای ۲۵درصد نمی‌توانند پیوسته دهند. بها تمام مواد اولیه که بر پایه ارز تعیین می‌شود، امروز چهار برابر شده، درحالی‌که بها خودرو این میزان افزایش نداشته است.

این جستار آسیب جدی به صنعتی می‌زند که پس از صنعت نفت، بیشترین رشد اقتصادی را مایه شده است.

بحث صادرات نیز جستار مهمی است که باید به هنگام اشاره شود و باید بگوییم امروز تکه‌سازان زیادی محصولات خود را به کشورهای گوناگون صادر می‌کنند. ما پتانسیل کافی از لحاظ توان و دانش لازم داریم.

فرهاد بهنیا، سخنگوی انجمن تکه‌سازان ایران :

تکه‌سازان ۸ هزارمیلیاردتومان طلب دارند

عدم مدیریت درست بها مواد اولیه یکی از دشواری ها مهم تکه‌سازان است. بها فولاد، آلومینیوم، مس، مواد پتروشیمی در‌حال بالا رفتن است در‌حالی‌که شورای چشم وهمچشمی هیچ دخالتی نمی‌کند، بلکه دست شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه را باز گذاشته است. با‌این‌حال برای بقای تکه‌سازی، دولت باید از افزایش بها مواد اولیه فرآوری جلوگیری کند.

چنانچه وزارت صنعت و شورای چشم وهمچشمی نمی‌توانند راهکاری برای مدیریت بها مواد‌اولیه داشته باشند، دستور بدهند بها خودرو نیز آزاد شود. همچنین مباحث مربوط به ارز ازجمله نوسانات نرخ ارز و حذف ارز مبادله‌ای، کارایی شدیدی بر بها تمام‌شده فرآوری تکه‌سازان داشته است.

شورای چشم وهمچشمی باید بها‌گذاری خودرو را آزاد کند. این رخداد به‌آرش( arash) افزایش قطعی بها نیست، بلکه در مواردی شاید بها‌ها کاهش یابد. چرا‌که در این شرایط بها رقابتی خواهد بود و در بازار و با‌پروا به میزان عرضه و درخواست تعیین می‌شود.

در زمینه پرداخت خواسته ها هم مشکلاتی هستی دارد. در‌حال‌آماده ایران‌خودرو طلب تکه‌سازان را بیشینه ۴ماهه پرداخت می‌کند ولی این مدت برای سایپا بیشتر از ۴ ماه و همه خواسته ها هم در‌حال‌آماده نزدیک ۸هزارمیلیاردتومان است.

اندک بودن سقف اعتبارات پرداختی به تکه‌‌سازان درونی نیز ازجمله دشواری ها این صنف است. البته تاکنون برای حل این جستار اقداماتی انجام شده و بدبختانه شوربختانه باید بگویم از راه شورای پول و اعتبار هم در این‌خصوص به نتیجه‌‌ای نرسیده‌ایم.

مازیار بیگلو، دبیر انجمن تکه‌سازان ایران :

برای حل دشواری ها اصلی به درهای بسته دولتی بر می‌خوریم

تمرکز ما همچنان بر دو دشوار بزرگ تکه‌سازان است. دشوار نخست مربوط به افزایش بها مواد اولیه است که از ابتدای امسال تا امروز رخداد افتاد.

بها مواد اولیه نزدیک ۳۵درصد افزایش داشت و شرایط به‌گونه‌ای شده که فرآوری برای تکه‌سازان صرفه اقتصادی ندارد و با زیان همراه است. در این رابطه جلساتی با شورای چشم وهمچشمی و خودروسازان برگزار شده است.

خودروسازان با افزایش بها قطعات موافق هستند ولی شورای چشم وهمچشمی در این زمینه همکاری نمی‌کند و این فرمایش تبدیل به یک دشوار بزرگ برای تولیدکنندگان تکه شده است.

جستار دیگر به خواسته ها معوقه تکه‌سازان مربوط است که هنگام را پیگیری کرده‌ایم. ولی دست خودروسازان در این زمینه هم بسته است. چراکه در این زمینه شورای پول و اعتبار همکاری لازم با خودروسازان و تکه‌سازان را ندارد.

در‌حالی‌که خودروسازان از سال ۹۴ تا امروز نزدیک ۷۰درصد افزایش تیراژ فرآوری داشته‌اند ولی حد اعتبار مربوط به آنها به‌همان سال ۹۴ باز می‌گردد و شورای پول و اعتبار با افزایش نزدیک اعتباری خودروسازان موافقت نمی‌کند.

انجمن تکه‌سازان از راه انجمن شورای اسلامی و وزارت صنعت‌،‌معدن‌و‌بازرگانی پیگیر این دشواری ها است تا از یک‌سو بها‌گذاری آزاد شود و خودروساز قوت تعیین بها داشته باشد و از سوی دیگر با پشتیبانی شورای پول و اعتبار روند پرداخت خواسته ها تکه‌سازان درست شود.

انتقال فناوری به آرش( arash) برپایی فناوری بدست یک شرکت بیگانه به‌طور سر راست نیست. بلکه به آرش( arash) این است که مثلا شرکتی مانند peugeot، الزامات فنی قطعات موردنیاز خود را به سازندگان ایرانی منتقل می‌کند.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام