سایت جامع خودرو در ایران


» مسافران اتوبوس‌ های میان‌ شهری چه حقوقی دارند؟ ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷


این روزها و در شرف سفرهای نوروزی، مسافران با مراجعه به هر پایگاه خبری، به مطلبی تحت‌سرنویس «مسافران هوایی چه حقوقی دارند؟» برمی‌خورند. از دم‌جا که «دنیای خودرو» در شماره‌های پیشین خود به‌چهره مبسوط به این جستار پرداخته، این بار قصد داریم مسافران اتوبوس‌های میان‌شهری را با حقوقشان آشنا کنیم؛ منشوری ۱۶ماده‌ای که سال گذشته با هدف ارتقای خدمات‌دهی به مسافران جاده، حق ایمنی، حق گزینش و حق دسترسی به اطلاعات درست به‌طور رسمی به سازمان‌های ذی‌ربط ابلاغ شد.

مسافران اتوبوس‌ های میان‌ شهری

مسافران اتوبوس‌ های میان‌ شهری

بایستگی تعریف حقوق رهنورد

منشور حقوق مسافران میان‌شهری در راستای تکمیل پروژه دولت برای تعریف حقوق شهروندی، گردآوری و تصویب شد. سالانه جمعیت کثیری از هموطنان از خدمات حمل‌ونقل رهنورد جاده‌ای کاربرد می‌کنند، بنابراین، حقوق دم‌ها در این سیستم موردقضاوت پیمان می‌گیرد و بایستگی دارد پروا ویژه‌ای به دم معطوف شود. گفتنی‌است، بر پایه پسینیان آمار رسمی، بیش‌از ۹۰درصد حمل‌ونقل کشور ازطریق جاده‌ها چهره می‌گیرد.

براساس پسینیان پژوهش ها میدانی، سالانه ۱۷۰میلیون‌تن به‌وسیله حمل‌ونقل همگانی جاده‌ای سفر می‌کنند که این شمار براساس دستک حمل، برآورد شده و شدنی است با بشمارآوردن مسافرگیری بیرون از پایانه، بالاتر هم باشد.

در بهره بالای حمل‌ونقل همگانی جاده‌ای نیز حمل اتوبوسی اهمیت بسیاری دارد؛ تا آنجا که براساس اطلاعات آماری، ۸۳درصد سفرهای میان‌شهری را اتوبوس‌ها انجام می‌دهند و از لحاظ شمار صندلی نیز براساس اطلاعات اوایل آذرماه، ۱۴۵۷۹دستگاه‌اتوبوس، ۲۱۰۶۶دستگاه‌مینی‌بوس و ۲۷۰۸۲سواری هستی دارد؛ بنابراین با بشمارآوردن مجموع صندلی‌ها، کم وبیش یک‌میلیون‌صندلی در بخش جاده‌ای کشور موجود است.

همچنین، نزدیک‌به ۱۲۰هزارراننده در حمل‌ونقل جاده‌ای داریم که از این شمار ۳۷هزارنفر، راننده اتوبوس هستند که ۱۱هزارو۶۰۰نفر از این شمار را خود مالکان تشکیل می‌دهند و ۳هزارنفر در استخدام شرکت‌ها بوده و مابقی در قالب کمک‌راننده مشغول به تکاپو هستند.

با این حساب، بهترین روش برای وارسی بر عملکرد این سیستم پهن و دراز، آشناکردن مسافران با حقوق اولیه خودشان است تا سازمان‌های دولتی ازطریق گلایه‌های مردمی و بدون دخالت سر راست در فرمایش وارسی، نسبت‌به اصلاح دشواری ها و نکوهش شرکت‌ها و کسان لغزش‌کار اقدام کنند.

ازسوی دیگر، این فرمایش مایه دم می‌شود که شرکت‌های پرکار در بخش حمل‌ونقل رهنورد جاده‌ای، بزرگداشت رهنورد و تامین امکانات رفاهی برای دم‌ها را بیش‌ازپیش جدی بگیرند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، اگرچه پیش‌از این نیز بندهایی مشخص درباره گرامیدن به حقوق رهنورد در گستره حمل‌ونقل جاده‌ای هستی داشته، ولی به‌واسطه این منشور و ابلاغ رسمی دم، حقوق تعریف‌شده رنگ و بویی الزامی‌تر به خود گرفته است.

منشور حقوق رهنورد

منشور حقوق رهنورد را می‌توان بزرگ‌ترین قدم برای هماهنگ‌سازی همه مباحثی دانست که مربوط به حقوق رهنورد است. این منشور پس‌از ابلاغ ضوابط جدید در میانه ها تابستان سال گذشته، بدست داود کشاورزیان، ریاست وقت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تنظیم و به گردآور شرکت‌های حمل‌ونقل و تشکل‌های صنفی و ادارات همه راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سراسر کشور ابلاغ شد.

این منشور که با نظرخواهی سر راست از فعالان بخش خصوصی و همکاری پیوسته دم‌ها با سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تنظیم شده، سه‌بخش خدمات پیش‌از سفر، حین سفر و بعداز سفر را در ۱۶ بند تحت‌پوشش خود پیمان داده است.

این جستار نشان‌دهنده دم است که «آگاهی‌رسانی ریزبین از شرایط و بسته خدمات و روش عرضه دم» به رهنورد، به‌سرنویس یک ریشه مهم بدست شرکت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای رهنورد پذیرفته شده است؛ بدین چم(cham ) که دم‌ها ادامه کاربرد مسافران از خدمات خود و جذب مشتریان ثابت را تنها لازمه زندگی در بازار رقابتی جاده‌ای می‌دانند.

استان‌های تحت پوشش

اگرچه ابلاغ سراسری این منشور، همگی استان‌ها را ملزم به رعایت حقوق رهنورد می‌کند، ولی جستار قابل‌پروا در این میان، این است که استان‌های کشور به دوبخش «استان‌های مسافرپذیر» و «استان‌های سفرپذیر» بخش می‌شوند.

بنابر این تعریف، استان‌هایی چون تهران، خراسان رضوی، فارس، تبریز و خوزستان را می‌توان در زمره استان‌هایی که بیشترین پذیرش رهنورد را دارند، پیمان داد. پس طبیعی است که وارسی بر این استان‌ها، بیش از دیگر استان‌های کشور خواهد بود.

جستار شکایات

به گفته مسئولان سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، اکثر شکایاتی که در یک سال گذشته ازسوی مسافران مطرح شده، متوجه موضوعاتی چون «دیرکرد در ابتدای سفر»، «کاستن وقت حین سفر» و «پذیرایی در درازا سفر» بوده است.

گفتنی‌است، مسافران می‌توانند ازطریق سامانه پیام کوتاه ۲۰۰۰۱۴۱ یا اپلیکیشن ۱۴۱ و سایت‌های سازمان و دفاتر نمایندگی در پایانه‌های مسافربری، نسبت‌به طرح شکایات خود اقدام کنند.

منشور حقوق رهنورد

براساس متنی که در پایگاه اینترنتی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای (در قالب ۱۶ بند) آمده است: «رهنورد حق دارد بلیت مسافرتی به‌نام خود را در برگزیدن داشته، به اطلاعات سفر دسترسی آسان داشته باشد، به‌طور آزادانه نسبت‌به گزینش شرکت مسافربری و گزینش صندلی جهت صدور بلیت اقدام کند، به‌منظور حصول اطمینان از دریافت خدمات استاندارد، پروانه تکاپو ارائه‌کننده خدمات را دید و مطالعه کند، از رفتار پسندیده و حسن‌برخورد و بزرگداشت کارکنان شرکت و رانندگان و خدمه سرویس‌های مسافرتی برخوردار شده و شئونات اخلاقی و اسلامی و انسانی در پیرامون سفرهای میان‌شهری درباره وی کاملا رعایت شود، از خدمات به‌هنگام و بدون دیرکرد بهره‌ ببرد، در چارچوب آیین نامه نسبت‌به انصراف از سفر و واپسداد بلیت خود اقدام کند، از خدمات دلخواه و کاملا بهداشتی در پیرامون سفرهای میان‌شهری بهره‌مند شود، از سفری ایمن و با رعایت کامل اصول ایمنی و دارای پوشش بیمه‌ای پسندیده کاربرد کند، در محل‌های مجاز (به‌غیر از گوشه ‎ها پایانه‌های مسافری) و با رعایت اصول ایمنی و آیین نامه ترافیکی، از وسیله نقلیه پیاده شود، در مکان‌های پسندیده و به‌مدت لازم برای انجام فرایض دینی و همچنین صرف خوراک در حین سفر توقف داشته باشد، پس‌از پایان عملیات فروش اینترنتی بلیت، پیام کوتاه جهت تایید خرید بلیت و تصویر چاپی بلیت خریداری‌شده را دریافت کند، شکوائیه خود را از عملکرد حمل‌و‌نقلی شرکت، راننده و کارکنان دم، بیشینه تا یک‌ماه پس‌از تاریخ سفر در مراجع حمل‌ونقلی مربوطه از قبیل ادارات همه راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، مطرح و ثبت کرده و به سامانه کارآمد رسیدگی به شکایات دسترسی داشته باشد، هرگاه وسیله نقلیه در درازا گذرگاه سفر به هر علت از کار بازماند، امکان پیوستگی مسافرت با وسیله نقلیه پسندیده هرچه زودتر و بدون برپایی هزینه‌ای اضافی ازسوی شرکت برای وی فراهم شود و توشه همراه خود را تا سقف وزنی ۲۰کیلوگرم، به‌چهره رایگان در سفرهای میان‌شهری حمل کند.»
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام