سایت جامع خودرو در ایران


» هشداری پنهان در گزارش اولیه سانحه تهران-یاسوج ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

هشداری پنهان در گزارش اولیه سانحه تهران-یاسوج

دسته بندی : اخبار عادی ، خودرو تاریخ : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶


به گزارش « آگاهی ها خودرو » ، سینا رویایی در سرمقاله شماره امروز (سه شنبه -۲۲ بهمن ۱۳۹۶) روزنامه دنیای خودرو، به جستار « سانحه تهران-یاسوج » پرداخت.

دبیر گروه حمل‌ونقل روزنامه دنیای خودرو در این باره نوشت:

ایران با دورشته‌کوه بزرگ که گستره وسیعی از این سرزمین را فراگرفتن کرده‌اند، یکی از صعب‌العبورترین مناطق گیتی برای سفرهای زمینی است. مورخان بخش زیادی از امنیت مناطق کوهستانی ایران را در درازا تاریخ دور و دراز دم، مدیون سختی عبور زمینی مهاجمان از این مناطق دانسته‌اند.

بعداز پیدایش وسیله نقلیه‌ای به نام هواپیما، به‌نظر می‌رسد موانع زمینی تاحد زیادی رفع شده باشد، ولی تجربه، صنعت هوانوردی در ایران را نیز به موضوعی ویژه بدل کرده است.

هواپیمای ATR

هواپیمای ATR

بر پایه گزارشی که امروز درباره تبیین اولیه علت سرنگونی هواپیمای تهران-یاسوج از سوی کمیته بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری اعلام شد، هواپیمای ATR با محدودیت‌هایی روبرو بوده است.

بر پایه این گزارش پس‌از ثبت چندی سرنگونی و پیشامد برای هواپیمای ATR پیشنهاداتی ازسوی کمیته ایمنی حمل‌ونقل آمریکا به شرکت سازنده هواپیما ارائه شده تا در جریان دم سیستم‌های هشداردهنده شرایط یخ‌زدگی به خلبان اصلاح شود که این پیشنهاد سرانجام در سال ۲۰۰۹ ازسوی شرکت سازنده ارائه شد.

اگرچه شرکت هواپیمایی آسمان فرآیند تعمیرات سنگین این هواپیمای خود را در شیراز پیگیری کرد، ولی به انگیزه محدودیت‌های موجود و عدم پشتیبانی کارخانه سازنده قطعات که آمریکایی است، امکان به کارگیری این سیستم جدید یخ‌زدا و انجام آرایش فنی لازم را پیدا نکرد. پس از دم با پیشنهاد کارخانه سازنده هواپیما، یک راه‌حل دوره ای دربرگیرنده آموزش‌های ویژه و اصلاحات در مدارک هواپیما به شرکت آسمان ارائه شده بود که باید به تایید سازمان هواپیمایی کشوری ایران می‌رسید، ولی این راه‌حل جایگزین به سازمان ارائه نشد و در زمان وقوع سانحه، اجرای فرمان نامه فنی فوق بی برنامه بوده است.

این بی برنامگی اگرچه خطای عامل انسانی را در این سانحه افزایش می‌دهد، ولی باید پروا داشت که خلبان به انگیزه محدودیت‌های فوق ناچار به کاهش بلندی هواپیما شده بود. خرده ساختاری موجود در هواپیماهای ATR برای پرواز در ارتفاعات بالای ۴۰۰۰متر باید درباره شرایط کوهستانی ایران درنظر گرفته می‌شد.

کشور ما از یک سو، رشته‌کوه البرز را در خود دارد که بلندترین نقطه ایران یعنی کوه دماوند، با بلندی ۵۶۷۱متر در این رشته دیده می‌شود. کوه‌های دیگری چون دانش کوه (۴۶۵۰متر)، سیاهلان (۴۱۷۵متر)، پالون گردن (۴۳۷۵متر) و شاهوار (۳۹۴۵متر) نیز در همین رشته پیمان دارند.

ازسوی دیگر بلندترین چکاد ( Chekad) رشته کوه‌های زاگرس، کوه دینار یا dena نام دارد که هواپیمای تهران- یاسوج به دم برخورد کرده و بلندی دم به ۴۴۰۹متر می‌رسد.

از دیگر کوه‌های بلند کوهستان زاگرس می‌توان کوه‌های برده رش (۳۶۰۲متر)، شاهور (۳۳۰۹متر)، پرو (۳۳۵۷متر)، الوند (۳۵۸۰متر) اشترانکوه (۴۰۵۰متر)، زردکوه (۴۲۲۵متر) و کوه فارغان (۳۲۶۷متر) را نام برد که همگی برای پرواز هواپیماهای ATR در چهره هستی شرایط نامناسب آب‌وهوایی خطرساز هستند.

تا به امروز ۸فروند از این هواپیماها با آغوش باز به ایران بال گشوده‌اند و پیمان است ۱۲فروند دیگر نیز به‌تدریج وارد ناوگان هوایی کشور شوند. درصورتی‌که ایراد فوق در این هواپیماها برطرف نشود، باتوجه‌به توان اندک دم‌ها در اوج‌گیری، باید نسبت‌به رفع ایراد سیستم یخ‌زدا در این هواپیماها اقدام شود و یا تحویل ۱۲فروند باقی‌مانده به حالت تعلیق درآید.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام