سایت جامع خودرو در ایران


» کاهش فرآوری یک کار غیر کارشناسی است ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷


پاسخ دستیار وزیر «صمت» به کارایی استانداردها بر افت میزان فرآوری

به گزارش «آگاهی ها خودرو»، این روز‌ها بحث افزایش استانداردهای خودرویی و اجرایی‌ شدن دم‌ها بسیار داغ شده است. در این زمینه گواه اظهارات متفاوت و گاها متناقض مدیران و مسئولان وزارت صنعت، معدن و بازرگانی بوده‌ایم. به‌هر حال گفته می‌شود خودروهایی مانند Kia Pride، tiba، پژو۴۰۵، samand و چندین خودروی دیگر توانایی پاس‌کردن این استانداردها را ندارند.

برونرفت این خودروها از خط‌فرآوری یعنی کم‌شدن چیزی نزدیک ۶۰۰هزاردستگاه خودرو از فرآوری همه صنعت خودروی ایران؛ مساله‌ای که مایه شد انجمن خودروسازان خواستار برپایی راهی برای جلوگیری از کم‌شدن تیراژ فرآوری در کشورمان شوند.

صنعت خودرو

صنعت خودرو

با این حساب فرآوری خودرو در ایران با استانداردسازی به چیزی نزدیک ۸۰۰ تا ۹۰۰هزاردستگاه خودرو خواهد رسید. یعنی تنها ۶۵۰هزاردستگاه از خودروهای درونی توانایی پاس‌کردن استانداردهای خودرویی را دارند. البته در این میان خودروسازان با ورود برخی از خودروها در سال‌های پسین و بالابردن تیراژ فرآوری دم‌ها، عملا خود را برای این کاهش فرآوری آماده کرده‌اند.

ولی آیا اجرای استانداردهای خودرویی به‌طور حقیق منجربه کاهش تیراژ خودرو در کشور می‌شود یا بها خودروها بالا می‌رود؟ آیا برنامه‌ریزی برای فرآوری خودروهای اقتصادی انجام شده است؟

در همین زمینه محسن‌صالحی‌نیا دستیار وزیر صمت درخصوص اینکه آیا با اجرای این استانداردها فرآوری خودرو ۶۰۰هزاردستگاه کاهش پیدا می‌کند و یک خلاء در این رابطه به‌هستی خواهد آمد یا خیر، به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «به نظر بنده این فرضیه، درست نیست.»

دستیار صنایع وزارت صمت با بیان اینکه هیچ مشکلی درخصوص اجرای استانداردها هستی ندارد، می‌افزاید: «باید بگویم خودروهای اقتصادی کشورمان بی گمان براساس شرایط استاندارد فرآوری خواهند شد.»

صالحی‌نیا با پافشاری بر این نکته که فرآوری خودرو پیوسته خواهد داشت، اظهار می‌کند: «این که بگوییم یک خلاء ۶۰۰هزاردستگاه‌خودرویی با افزایش و اجرایی‌شدن استانداردها به‌هستی می‌آید، فرضی عملیاتی و کارشناسی نیست.»

البته این در شرایطی سرنویس می‌شود که با اجرای کامل و درست استانداردهای ۸۵گانه بسیاری از خودروهای موجود که البته تیراژ بالایی هم دارند، از رده بیرون می‌شوند. یعنی این خودروها قابلیت افزایش استاندارد را ندارند.

به‌نظر می‌رسد وزارت صمت برای رهایی از این فرض غیرکارشناسی، کوشش در عقب‌انداختن اجرای استانداردها یا تشویقی و اختیاری‌کردن بسیاری از دم‌ها برای خودروسازان را دارد و همین عاملی خواهد بود تا مشخص شود بسیاری از این خودروها دست کم تا دوسال آینده همچنان فرآوری خواهند شد.

از طرفی دیگر درصورتی که استانداردها افزایش پیدا کند، بی گمان گواه افزایش بها خودروها خواهیم بود و همین مساله مایه شده بسیاری بر پیامدها اجرای دم پافشاری کنند.

آرش محبی‌نژاد دبیر انجمن تکه‌سازان در این باره می‌گوید: «اعمال استانداردهای جدید خودرویی، بسیار خوب بوده و رویهمرفته با دم موافقیم؛ ولی این جستار برخی عوارض پهلویی به همراه دارد که باید راهی هم برای دم‌ها اندیشیده شود.»

وی، توان خرید پایین مردم را به‌سرنویس نخستین عارضه سرنویس کرد و گفت: «در سال‌های گذشته، سطح درآمدی جامعه همگام با افزایش هزینه‌ها رشد نداشته است، بر این بنیاد با اعمال استانداردهای جدید که فرآوری خودروهای پرتیراژ کنونی را متوقف خواهد کرد، در کنش خودروی با بها کمتر از ۵۰میلیون‌تومان در بازار نخواهیم داشت.»

به‌نظر می‌رسد وزارت صنعت، معدن و بازرگانی باید فکری بنیادی برای صنعت خودرو داشته باشد. از طرفی بایسته است استانداردهای جدید اجرایی شوند و از سوی دیگر باید به اندیشه افزایش بها خودروها و مشکلاتی باشیم که می‌تواند گریبان‌گیر خودروسازان و مشتریان باشد.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام