سایت جامع خودرو در ایران


» گفت‌وگو با چیکا کاکو مهندس بزرگتر پروژه تازه ترین شاسی‌بلند toyota ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷


به گزارش «آگاهی ها خودرو»، پس‌از مراسم رونمایی از کراس‌اوور سایز کوچک ولی لوکس UX در نمایشگاه ژنو، نشریه موتورترند با چیکا کاکو مهندس بزرگتر پروژه فرآوری این خودرو گفت‌وگویی را انجام داد.

بانو کاکو نخستین زنی است که در رده مدیران بزرگتر toyota پیمان می‌گیرد. به غیر از پروژه lexus UX، او مدیریت پروژه گسترش سیستم مولتی‌مدیای جدید lexus به نام تاچ تریسر را نیز برعهده داشته و در پایان سمت معاونت بزرگتر بخش میان‌الملل lexus در گروه خودروسازی toyota به او واگذار شده است.

در اینجا متن مصاحبه موتورترند را با این مدیر بزرگتر toyota می‌خوانیم.

lexus UX

lexus UX

lexus UX را با چه خودروهایی قابل‌سنجش می‌دانید؟

به‌سرنویس یک کراس‌اوور می‌توان به خودروهایی همچون ب‌ام‌و X1، مرسدس‌بنز GLA و audi Q3 اشاره کرد. ولی به‌هرحال می‌توان نام audi A3، مرسدس‌بنز A کلاس و ب‌ام‌و سری ۱ را نیز آورد. اگر بخواهیم به بازار کنونی نگاهی بیندازیم، نزدیک‌ترین گزینه به فرآورده ما ب‌ام‌و X2 است.

گفته شده که UX برمبنای پلت‌فرم GA-C lexus بنا شده است، GA-C و TNGA چه معنایی دارد؟

lexus GA-C ساختار اصلی ما در پلت‌فرم C toyota است که به دم TNGA نیز گفته می‌شود، یعنی همان پلت‌فرمی که در CH-R، آئوریس و البته پریوس کاربرد می‌کنیم.

درواقع TNGA پلت‌فرم جامعی است که میان محصولات سایز کوچک ما به اشتراک‌گذاشته می‌شود و به‌خاطر سطح پایین صداهای اضافی و لرزش کم، رانندگی مطلوبی را فراهم می‌کند.

ما برای UX این پلت‌فرم را بهبود بخشیدیم، به‌سرنویس نمونه گرانیگاه را پایین‌تر آوردیم و درهای آلومینیومی کاربرد کردیم. قابلیت خمش نیز به واسطه جوشکاری لیزری ارتقا یافته و رویهمرفته هندلینگ بهتری را در این پلت‌فرم برپایی کرده است.

برای UX چه بازاری را هدف پیمان داده‌اید؟

از نظر حجم فروش، اروپا بزرگ‌ترین بازار این خودرو است، ولی بی گمان رویداد‌های خوبی برای دم در ژاپن و آمریکای شمالی رخ خواهد داد. هدف‌گذاری ما فروش در ۸۰کشور بوده است.

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که در نمایشگاه ژنو متوجه شدیم، این بود که lexus و toyota دیگر در خودروهای سواری، از موتور سیکلت دیزل کاربرد نخواهند کرد. lexus UX چگونه می‌تواند در بازار اروپا چشم وهمچشمی کند، وقتی تمام رقبای دم از موتور سیکلت دیزل بهره می‌برند؟

امروزه هیبرید یکی از نشانه‌های lexus مخصوصا در اروپاست. بیش‌از ۹۸ درصد محصولات lexus در اروپا هیبرید هستند. من اندیشه می‌کنم مردم بیشتر به خاطر گشتاور پایانی بالای موتورهای دیزلی به دم‌ها دلبستگی‌مند هستند، ولی به‌نظرم موتور سیکلت دولیتری هیبرید جدید ما توازن خوبی میان قوت و مصرف سوخت برپایی کرده است.

بنابراین توان خروجی lexus UX هیبرید با کرا‌س‌اوورهای لوکس آلمانی با موتور سیکلت دیزل برابری می‌کند؟

اندیشه می‌کنم صفر تا صد ما خیلی بهتر شده است، ولی شتاب اولیه تمام ماجرا نیست. ما این خودرو را «مبارز CO2» نامیده‌ایم و در دم مصرف‌سوخت برای ما ارجحیت داشته است.

از این رو است که سیستم چهارچرخ متحرک بیشتر در مناطق صعب‌العبور پرکار می‌شود، چراکه سیستم AWD برای خودروهای اسپرت چهارچرخ متحرک طراحی نشده است.

چراغ‌های پشت UX شکل جذابی دارند. می‌شود درباره طراحی دم‌ها حرف بزنید؟

نما این خودرو به‌طور کلی منحصربه‌فرد است، ولی در چراغ‌های عقب به مسائل آیرودینامیکی پروا ویژه‌ای شده و درواقع از باله‌های عقب خودروهای پیکار‌ای برای دم الهام گرفته شده است.

طراحان و مهندسان ما برای پاسخ‌دادن به این سوال با یکدیگر همکاری می‌کردند تا متوجه شوند چگونه می‌توان به نما مناسبی رسید، درحالی‌که بتوان جریان هوا را نیز مهار کرد.

به راستی هدف ما این بود جریان هوا را ثابت نگه داریم و نگذاریم در پشت خودرو مایه برپایی نقاط فشار مختلفی شود. به دیده داشتن این نکات را می‌توان در گوشه دادن به انتهای گلگیرها نیز تماشا کرد.

اگر از نمای بغل به خودرو نگاه کنید، پوشش گلگیرهایی را خواهید دید که مانند به هیچ خودروی دیگری نیست، قسمت جلوی این پوشش کروی شکل است و در قسمت پشتی گوشه‌دار شده است.

در باره فضای درونی چگونه؟

پیش از هرچیز به‌خاطر سایز کوچک فرآورده می‌خواستیم دید گسترده‌ای در کابین هستی داشته باشد. بنابراین جای‌گذاری به گونه ای با قواعد دانش ارگونومی همخوانی داشت که حجم زیادی از کابین را اشغال نکند، مخصوصا برای من که فردی کوتاه قامت با قد یک متر و ۶۱ سانت هستم و بیشتر نزدیک به شیشه می‌نشینم، در کابین UX هرچقدر هم تنظیمات صندلی را به سمت پایین ببرم، هنوز دید خوبی بر جاده خواهم داشت.

در قسمت استراحتگاه آرنج نیز کوشش شده برخلاف دیگر کابین‌ها محل پسندیده و پوشش‌دهنده‌ای گزینش شود. ما همچنین دودمان دوم تاچ تریسر را از مدل LC روی این خودرو آورده‌ایم و پیمان است در آینده بیشتر درباره تغییر و دگرگونی ها دم بگوییم.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام