سایت جامع خودرو در ایران


» یک نماینده سنا: استاندارد کردن خودروها به عزم جدی نیاز دارد ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷


نگرانی‌های وزیر بهداشت از مرگ‌و‌میر بالای برخورد‌ها

وزیر بهداشت با ابزار نگرانی از آمار مرگ ومیر برخورد در ایران گفت ایران ۲ تا ۳ برابر اروپا کشته می‌دهد و از استاندارهای پایین برخی خودروهای درونی ایراد گرفته است. به‌گفته یک نماینده سنا خودروهای فرآوری تو یا درون باید استاندارد شوند و این فرمایش نیاز به عزم جدی دارد تا موانعی که بر سر راه هنگام هستی دارند، برطرف شوند.

به گزارش «تازه ها خودرو»، درچند سال گذشته آمار حوادث رانندگی که منجر به معلولیت و فوت ایرانی‌ها شده، کاهش چشمگیری نداشته و بارها صدای مسئولان را در آورده است. امسال وزیر بهداشت بارها از آمار بالای مرگ‌و‌میر تصادفات و خودروهای غیراستاندارد انتقاد کرده است.

خودروسازان

خودروسازان

به‌تازگی سیدحسن داور‌زاده‌هاشمی، وزیر بهداشت آمار تکان‌دهنده‌ای را درباره چگونگی برخورد‌های جاده‌ای در ایران اعلام کرد.

وی که روز گذشته در سیزدهمین همایش سراسری رؤسا و مدیران شهربانی راهنمایی‌و‌رانندگی کشور در ستاد ناجا سخنرانی می‌کرد، گفت: «پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰، سومین عامل مرگ‌و‌میر انسان‌ها در جهان تصادفات هستند و متاسفیم بگوییم به ازای هر ۱۰هزار خودرو در اروپا ۱۲ تا ۱۳ تن کشته می‌شوند ولی در ایران نزدیک ۳۷ باره است.»

وزیر بهداشت با انتقاد از استاندارهای پایین برخی خودروها در کشور گفت: «جاده‌ها بهتر از گذشته شده‌اند ولی با استاندارد فاصله دارند، حضور شهربانی مشهود است و اورژانس، هلال‌سرخ و آتش‌نشانی هم حضور دارند ولی هنوز تا رسیدن به درجه دلخواه فاصله داریم.»

داور‌زاده با آشکارکردن خوشنودی از کاهش ۴۰درصدی کشته‌های مربوط به برخورد در کشور از سال ۸۴ تا امروز افزود: «در دامنه فرهنگ‌سازی می‌توانیم کنش کنیم، بهورزان پایگاه‌های بهداشت سلامت و مراکز عالی سلامت در این باره اقدام کنند و می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های کلان تاثیرگذار باشند ولی در کنش کاهش فوت، شمار مرگ و کاهش در معلولیت ازجمله کارهای دامنه ماست.»

وزیر بهداشت با آشکارکردن نگرانی از آمار بالای مرگ جوانان در برخورد‌های جاده‌ای گفت: «۱۹ تا ۲۰ درصد جوانان زیر ۲۰سال به‌خاطر بی‌توجهی، غفلت، ساده‌اندیشی و هیجان جان می‌بازند زیرا نتوانسته‌ایم پرورش و جهت‌دهی درست داشته باشیم و این فرمایش به نابودی آنها می‌انجامد.»

چند ماه پیش هم وزیر بهداشت گفته بود «حوادث رانندگی شایع‌ترین علت مرگ سنین زیر ۴۰ سال هستند و اصلاح صنعت خودرو بایسته است.»

وزیر بهداشت بر این باور است که علاوه‌بر نقش رسانه‌ها در فرهنگ رانندگی و اصلاح جاده‌ها، صنعت خودرو هم دشوار دارد و باید اصلاح شود.

کاهش آمار مرگ‌و‌میر با خودروهای استاندارد

عبدالله رضیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به اینکه آمار تصادفات جاده‌ای در چند سال گذشته کاهش یافته است، به «دنیای‌خودرو» می‌گوید: «نقش خودروهای درونی غیراستاندارد در آمار کشته‌های تصادفات انکارناپذیر است و بدبختانه شوربختانه خودروهای غیراستاندارد منجر به مرگ بسیاری از کسان می‌شود.

ضمن اینکه اگر استاندارد خودروهای درونی ارتقا پیدا کند، بها خودروها هم افزایش می‌یابد. این فرمایش با قوت خرید مردم سازگار نیست و باید چاره‌ای برای هنگام پیدا کرد تا توان خرید مردم افزایش یابد. البته شکی نیست خودروهای فرآوری درونی باید استاندارد شوند و اگر موانعی در سر راه هنگام هستی دارد، برطرف شوند، بی گمان این اقدام چهره خواهد گرفت هرچند چنین کاری نیاز به عزم جدی دارد.»

حمید گرمابی، عضو دیگر کمیسیون صنایع و دستیار به نقش سه عامل نیروی انسانی، جاده و خودروها در حوادث رانندگی اشاره می‌کند و درباره استاندارد کردن خودروها می‌گوید: «بدبختانه شوربختانه خودروهای ما استانداردهای لازم را ندارند و همین جستار در آمار مرگ‌و‌میر تصادفات بسیار نقش دارد.

در‌حالی‌که در بیشتر کشورهای جهان خودروها کاملا استاندارد هستند و بایسته است هرچه زودتر اقدام جدی برای استاندارد کردن خودروهای درونی انجام شود تا علاوه‌بر افزایش ایمنی، آمار مرگ‌و‌میر تصادفات در کشور ما نیز کاهش یابد.»
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام