سایت جامع خودرو در ایران


» آخوندی ابقا شد ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

آخوندی ابقا شد

دسته بندی : اخبار عادی ، خودرو تاریخ : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶


گزارش «دنیای خودرو» از نشست بازخواست وزیر جنجالی دولت روحانی

در روز پرحاشیه‌ای که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا با دستور دونالد ترامپ برکنار شد، عباس آخوندی، وزیر راه‌و‌شهرسازی که برای سومین بار جهت بازخواست به انجمن شورای اسلامی پا گذاشت، کامیاب شد با کسب ۱۵۲‌رای مخالف، ۹۲رای موافق و ۲‌رای ممتنع درباره بازخواست، در روزی پرکار و پرتنش از بهارستان‌نشینان سرسخت رای اعتمادی از نو بگیرد؛ رای اعتمادی که اگر هنگام را در کنار دو رای اعتماد کسب شده در کابینه دولت‌های یازدهم و دوازدهم، دو دوره بازخواست دیگر و رای اعتماد او در کابینه دولت هاشمی رفسنجانی پیمان دهیم، بی گمان تا مدت‌ها نام او را در تاریخ سیاسی کشور جاودانه و رکورددار خواهد کرد.

در این گزارش به بررسی نظرات موافقان و مخالفان وزیر و همچنین، بخشی از سخنان وی در پدافند از خود خواهیم پرداخت.

موافقان بازخواست وزیر راه و شهرسازی

پشتمان را خالی کردند

ستوده تر امیرآبادی، عضو هیات‌رئیسه انجمن شورای اسلامی گفت: «پیامکی برای نمایندگان ارسال شده که به آخوندی رای دهند، از این روی امیدی به نتیجه‌بخش بودن بازخواست ندارم. چشمداشت داشتم دوستان امیدی تا پسین، پای بازخواست بمانند ولی امروز در پشتیبانی‌از بازخواست گفتگو نکردند. حال ما ماندیم و کیان (اشاره‌ای به فرمانده جنگی در فیلم مختارنامه)، پشت‌مان را خالی و عقب‌نشینی کردند.»

این عضو هیات‌رئیسه انجمن همچنین با اشاره به سانحه قطار، گفت: «آگاهی موثق دارم مدیرانی که در این سانحه کناره گیری دادند، در گردآور وزارت راه، در مناصب بالاتری منصوب شده‌اند.»

به فردی با انگیزه‌تر نیازمندیم

داریوش اسماعیلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن انجمن در این نشست گفت: «پس از رای اعتماد به آقای آخوندی در دولت دوازدهم، با خود پیمان کردم که جبران گذشته کنم و رای اعتماد به آقای آخوندی ندهم، زیرا نشست ها ما با ایشان نتیجه‌ای جز این نداشت که باید فردی با انگیزه‌تر بر سر کار آید چون این به سود مردم و دولت خواهد بود. ولی در این نشست گفته شد ما در طرح بازخواست شتاب کرده‌ایم و اینکه این بازخواست تنها به‌خاطر سرنگونی هواپیمای تهران ـ یاسوج رخ داده است. در پاسخ باید گفت این بازخواست تنها ناظر به سرنگونی هواپیما نیست، کما اینکه چشمداشت می‌رفت وزیر دست کم یک پوزش کند تا کمی زخم داغ‌‌دیدگان التیام بخشیده شود.»

وزیر راه ناکارآمد است

داد هاشمی‌پور، نماینده کهگیلویه‌وبویراحمد با پافشاری بر اینکه آخوندی با عملکردش، ناکارآمدی و گریز از مسئولیت را در وزارت راه‌وشهرسازی نشان داده است، گفت: «آقای آخوندی در درازا چهارسال‌ونیم تکاپو در وزارت راه‌وشهرسازی ثابت کرده است که توانمندی لازم برای تصدی این وزارتخانه را ندارد.»

وی با پافشاری بر اینکه هرگونه برخورد غیراخلاقی را محکوم می‌کنم، گفت: «بنده در گفتگو‌هایم راستگو هستم و حرفم این است که آقای آخوندی توانمندی لازم و دانستن مسئولیت کافی برای وزارت راه‌وشهرسازی را ندارد. مردم ما به وزیر شیردل و باصداقت نیاز دارند تا امور را سامان ببخشد.»

مخالفان بازخواست وزیر راه و شهرسازی

آخوندی چشم براه بودجه دولتی نماند

الیاس حضرتی، عضو کمیسیون اقتصادی انجمن،‌ گفت: «آخوندی توانسته از امکانات کشور کاربرد کند و با مدیریتی پویا فرصت را برای جذب سرمایه‌گذارهای بیگانه فراهم سازد.»

حضرتی در پیوستگی گفت: «بازخواست‌کنندگان این فرمایش را با شتاب انجام دادند و در محورهای بازخواست، این نقص مشخص است. خو بدی در میان ما هستی دارد که وقتی فاجعه و بحرانی در کشور پیش می‌آید، به‌جای اینکه به‌دنبال ریشه چالش باشیم، آغاز به سرزنش می‌کنیم. وزیر هنوز در چالش و در میان برف و باران است و به منطقه سردسیر رفته و ما عوض اینکه به او روحیه دهیم و چشم براه گزارش جعبه‌سیاه بمانیم، آغاز به بازخواست او می‌کنیم.»

نباید وزارتخانه‌ها را ادغام می‌کردیم

سیدحسن علوی، نماینده مردم سنندج در پدافند از وزیر راه‌وشهرسازی، گفت: «آیا همه دشواری ها مربوط‌به یک وزیر است؟ هنگامی که انجمن مایه شد چند وزارتخانه تجمیع شود، باید به دشواری ها امروز هم اندیشه می‌کرد.» نماینده مردم سنندج پافشاری کرد: «آیا جستار هواپیمای ATR مربوط‌به وزارت راه‌وشهرسازی است؟ در هنگام زمان اگر شهید دادمان تو یا درون هواپیما شهید نشده بود، بازخواست می‌شد. قانون، رویه، دستورکار، آیین‌نامه‌ها و پیمان نامه‌ها در جهان ورجاوند( varjavand) است ولی در ایران ما مستمسک فرد هستیم و پوشیدن برایمان فضیلت است. باید بدانیم وزارت راه‌وشهرسازی ۵۵هزارنفرنیرو دارد و کارها
ساده نیست.»

پوزش آخوندی از مردم و داغ‌دیدگان

وزیر راه‌وشهرسازی در آغاز پدافند از خود در نشست بازخواست گفت به‌سرنویس بالاترین مسئول این وزارتخانه به‌خاطر هرنوع رنجی که برای مردم پیش‌آمده از هنگام‌ها پوزش می‌خواهد.

آخوندی گفت: «حوادث پسین نگرانی‌هایی را برای مردم برپایی کرده زیرا عزیزتر از جان مردم و حفظ ایمنی، رفاه و آسایش هنگام‌ها، هیچ چیز دیگری هستی ندارد. من نمی‌خواهم توجیه کنم ولی پیش از هر چیزی به‌سرنویس بالاترین مسئول وزارت راه‌وشهرسازی از هر گونه رنجی که برای مردم پیش آمده، اعم‌از اینکه کوتاهی و تقصیری متوجه ما بوده یا نه، پوزش می‌خواهم؛ چراکه به هرحال کار هیچ دستگاه اجرایی بدون نقص نیست.»

نگاه فرآیندی به سوانح داشته باشیم

آخوندی اضافه کرد: «آنچه مایه بهبود شرایط می‌شود این است که نگاه فرآیندی به سوانح و حوادث داشته باشیم و اطلاعات را به شکل ریزبین در برگزیدن مردم پیمان دهیم. به‌هرحال حمل‌ونقل یک سیستم پیچیده و باز است و میلیون‌ها تن در هنگام ایفای نقش می‌کنند. بنابراین ما وقتی از یک سانحه گفتگو می‌کنیم، نه از یک عامل بلکه از گردآور عوامل حرف می‌زنیم.»

رویارویی با چالش، با کدام ساز و برگ؟!

وزیر راه‌وشهرسازی در پیوستگی دفاعیات از عملکردش، به بررسی ساز و برگ در برگزیدن این وزارتخانه پرداخت و گفت: «درازا راه‌های منتهی به تهران ۹۰۰کیلومتر است که دست کم شمار نیروی موردنیاز برای راهداری در مواقع دلنازک مثل شرایط برفی ۵۰۰نفر است که دربایستن به ۲۰۰دستگاه برف‌روب و نمک‌پاش نیز دارد، ولی همه دستگاه نمک‌پاش ما در تهران ۴۲دستگاه هنگام هم با زندگی ۲۵ساله است. آیا انگاشت می‌کنید با این مقدار ساز و برگ می‌توان عملکرد صددرصدی داشت؟»

آخوندی با بیان اینکه میزان راه‌های کشور به ۲۱۷هزارکیلومتر رسیده است، گفت: «برای نگه‌داشتن راه‌های کشور بر پایه استانداردهای جهانی به چیزی نزدیک ۱۰هزارمیلیاردتومان پول نیاز است که همه اعتبار راهداری در بهترین حالت به ۲۰۰۰میلیاردتومان می‌رسد.»

وی افزود: «بنده شرمنده روی همکاران خود هستم. شمار زیادی از کارگران دردسر‌کش راهدار و نگهداری ریل که در شرایط بسیار سخت کار می‌کنند، در درازا سه ماه گذشته حقوق نگرفته‌اند. فراموش نکنیم همه ما با هم در یک کشتی کار می‌کنیم پس باید ببینیم چگونه می‌توانیم به یکدیگر کمک کنیم تا کشور را گردانیدن کنیم.»

در پیشامد قطار کناره گیری دادم

وزیر راه‌وشهرسازی درباره اینکه چرا کناره گیری نداده است، گفت: «اگر پیمان باشد پس از بروز هر پیشامد‌ای وزرای مربوطه کناره گیری دهند، دلیلی هستی ندارد. باید بررسی کنیم که یک وزیر چه زمانی پس از وقوع پیشامد کناره گیری می‌کند. انگیزه استعفای یک وزیر در کشوری پیشرفته برای همبستگی اجتماعی و برداشتن موانع جهت رسیدگی به حوادث است. اگر درباره این پیشامد من راهبند رسیدگی بودم، بی گمان کناره‌گیری می‌کردم.»

وی روشنگری داد: «فردای روز پیشامد قطار تبریز ـ مشهد ساعت ۸:۳۰صبح به آقای جهانگیری زنگ زدم و گفتم که از وزارت کنار می‌روم تا به ابعاد پیشامد رسیدگی شود، چون این رخداد در گستره راه‌آهن رخ داده بود و مربوط به وزارتخانه بنده بود. ولی این پیشامد در گستره وزارتخانه ما نبوده که بنده بخواهم کناره گیری دهم. همان قدر که استعفای به‌هنگام درست است، استعفای نادرست هم نادرست است.»

قطار حومه‌ای؛ تنها راه رهایی تهران

وزیر راه‌وشهرسازی در پیوستگی با طرح این سوال که ایران چقدر در برابر حوادث تاب‌ می‌آورد،‌ گفت: «تمام حمل‌ونقل تهران وابسته به حمل‌ونقل جاده‌ای است. مثلا وقتی ما بخواهیم به فرودگاه پیشوا برویم ولی جاده بسته باشد، امکان دسترسی نیست. در شهر تهران روزانه ۵۵۰هزارخودرو وارد یا بیرون می‌شود و وقتی بارش شدید برف رخداد می‌افتد، گرفتاری سختی را گواه هستیم.»

وی افزود: «تنها راه‌حل تهران، حمل‌ونقل حومه‌ای است. ما باید به‌سمتی برویم که حمل‌ونقل را به‌سوی راه‌آهن سوق دهیم. تا هنگامیکه ترددها متکی به جاده است با همین مسائل درگیر خواهیم بود. ما در برنامه ششم پیشنهاد کردیم شرکت راه‌آهن حومه تشکیل شود و نخستین کاری که کردیم به کارگیری امکانات موجود تهران بود. درحال‌آماده خط‌های راه‌آهن در مسیرهای تهران ـ گرمسار، تهران ـ کرج، تهران ـ قم و تهران ـ پرند اجرا شده است. کدام یک از این‌ها پیش از این دوره هستی داشت؟ ما با همین امکانات اندک به‌دنبال پرکار‌کردن راه‌آهن حومه بودیم.»

وزیر راه‌وشهرسازی با بیان اینکه ۷۰۰میلیون‌یورو برای ۴۵۰ریل‌باس در چند ماه گذشته با کره‌ای‌ها پیمان نامه بسته شده، گفت: «ما ۱۰۰میلیون‌رهنورد در روز را برای مترو پیش‌بینی کرده‌ایم و برای اینکه حمل‌ونقل ما راه‌آهن‌‌محور شود، سیاست شهرسازی ریل‌پایه را در شورای عالی شهرسازی به تصویب رساندیم که بر این بنیاد ۳۳ایستگاه به‌سرنویس مرکز گسترش شهرها پیش‌بینی شد. تنها در اهواز ایستگاه راه‌آهن، درحال گسترش به ایستگاهی با ۳۲۰هزارمترمربع است تا به‌سرنویس مرکز گسترش شهر اهواز شناخته شود.» آخوندی اضافه کرد: «اگر بخواهیم حمل‌ونقل را دربرابر حوادث تاب‌آور کنیم، باید به سمت شهرسازی ریل‌پایه برویم.»
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام