سایت جامع خودرو در ایران


» طرح کاهش تعرفه واردات خودرو اردیبهشت در انجمن بررسی می‌شود ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷


رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون بیخ ۹۰ انجمن در گفت‌وگو با «دنیای خودرو»

پس از اتفاقاتی که در سال‌جاری برای بسته بودن سایت ثبت‌سفارش خودرو و همچنین افزایش تعرفه‌ها افتاد، نمایندگان انجمن تصمیم گرفتند دست‌به‌کار شوند و طی طرح دو فوریتی تعرفه خودرو‌های وارداتی را کاهش دهند، حال با‌پروا به روزها پرترافیک انجمن در انتهای سال پیمان شده است، این طرح دو فوریتی در ابتدای سال آینده در صحن علنی انجمن بررسی شود.

در همین رابطه بهرام پارسایی، رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل۹۰ انجمن در گفت‌وگو با «دنیای‌خودرو» از بررسی این طرح دو فوریتی در اردیبهشت‌ماه سال آینده آگاهی ها داد.

واردات خودرو از امارات

واردات خودرو 

با ‌پروا به دم‌که طرح دوفوریتی کاهش تعرفه واردات خودرو در امسال مطرح نشد، سال آینده چه زمانی را می‌توان برای طرح دم در صحن علنی بهارستان متصور بود؟

درحال‌آماده ۵طرح دوفوریتی در دستور کار انجمن پیمان دارد و هر‌هفته یک طرح دوفوریتی در صحن علنی انجمن مطرح می‌شود. طرح دوفوریتی کاهش تعرفه واردات خودرو، طرح پنجم است و در اردیبهشت‌ماه سال آینده در صحن ارائه می‌شود.

این طرح را چندنفر از نمایندگان امضا کرده‌اند؟

۲۱۷‌تن از نمایندگان مردم در انجمن شورای اسلامی طرح را امضا کرده‌اند.

جزئیات این طرح چیست؟

این طرح دوفوریتی دربرگیرنده مواردی چون کاهش تعرفه خودروها به ۵۵درصد، کاهش سالانه ۵ تا ۱۰درصدی تعرفه خودروهای وارداتی، حذف عوارض واردات خودروهای هیبرید و همچنین حذف عوارض خودروهای غیرهیبرید با سوخت یورو ۵ و ۶ می‌شود.

چرا کمیسیون اصل۹۰ وارد بحث واردات خودرو شد و چه روندی طی شد تا این طرح دو فوریتی به امضای نمایندگان رسید؟

در امسال تعرفه واردات خودرو میان ۱۵تا ۶۱درصد نسبت‌به سال گذشته افزایش یافته است. به‌طوری که تغییر نرخ تعرفه‌ها و عدم ثبات در این بخش مایه شدند کمیسیون اصل۹۰ طرح دوفوریتی ضوابط حقوق ورودی خودروها و ساماندهی بازار خودروهای وارداتی را ارائه کند که با پیشباز نمایندگان در صحن علنی انجمن شورای اسلامی نیز روبرو شد.

اجرای این طرح دو فوریتی چه پیامدهایی به دنبال خواهد داشت؟

اجرای این طرح دوفوریتی مایه افزایش کیفیت خودروهای درونی، افزایش خدمات پس‌از‌فروش و کاهش بها خودرو می‌شود. ضمن اینکه کلیه منافع دم برای عموم مردم خواهد بود.

گفته می‌شود به دستور رئیس‌جمهور تعرفه خودروهای هیبرید کاهش یافته است، ارزیابی شما از این تصمیم چیست؟

بله، با هستی این کلیه اعضای کمیسیون اصل۹۰ و دیگر کمیسیون‌ها پیگیری‌های لازم را جهت کاهش تعرفه خودروهای وارداتی انجام خواهند داد.

انگیزه ها شما برای کاهش تعرفه واردات خودورهای هیبرید چیست؟

باتوجه ‌به ابرچالشی به‌سرنویس آلودگی هوا که تمام کلان‌شهرهای کشور را درگیر خود کرده است، این تعرفه نه‌تنها باید افزایش پیدا می‌کرد، بلکه بایسته بود برای شرکت‌ها و خودروسازانی که چنین خودروهایی را فرآوری می‌کنند، مشوق‌هایی درنظر گرفته می‌شد تا بتوانند این خودروها را در تو یا درون فرآوری کنند.

این در حالی است که ما پافشاری داریم حتی برای خودروهای هیبرید، بسته‌های تشویقی ارائه شود نه اینکه در شرایط آلودگی هوا و دشواری ها زیست‌محیطی، جلوی واردات خودروهای هیبرید گرفته شود.

همچنین خودروهای غیرهیبرید که وارد کشور می‌شوند، مصرف سوخت آنها پایین است و با‌پروا به کاتالیزورهایی که در مصرف سوخت هستی دارد، سوخت را ناقص منتشر نمی‌کنند و سبب آلودگی شدید هوای کشور و کلان‌شهرها نمی شوند.

پیمان است مرکز پژوهش‌های انجمن، گزارشی در باره چگونگی و بازار خودروی کشور تهیه کند. هدف از انتشار این گزارش چیست؟

گزارش بررسی عملکرد صنعت خودرو در دو پهنه واردات و تعرفه و همچنین شیوه پشتیبانی از خودروسازی درونی از سوی وزارت صنعت، به‌وسیله مرکز پژوهش‌های انجمن به‌سرنویس بازوی پژوهشی خانه امت این گزارش تهیه می‌شود و در صحن علنی انجمن برای آگاهی نمایندگان و همچنین مردم قرائت خواهد کرد.

ماجرای ورود خودروهایی که در زمان بسته بودن سایت، ثبت‌سفارش شدند و برخی از دم‌ها نیز از باژگاه ترخیص شده‌اند، چیست؟

در زمان بسته بودن سایت، نزدیک ۱۹هزار خودرو ثبت‌سفارش شد و بدبختانه شوربختانه چندی از این خودروها نیز از باژگاه ترخیص شده‌اند. درحالی‌که آمار ریزبین خودروهای ترخیص‌شده در دسترس نیست. البته استعلامات لازم در این زمینه انجام می‌شود ولی به‌چهره کلی شمار خودروهای ترخیص‌شده بیش از چند صد دستگاه است.

ذکر این نکته بایسته است وابستگی سامانه‌ای میان باژگاه و معاونت مربوطه در وزارت صنعت، معدن وتجارت هستی دارد. این امکان هستی داشت از این روش اقدامات لازم انجام شود تا این شمار خودرو ترخیص نشوند.

ازسویی این نگرانی هستی دارد افرادی که بیرون از زمان قانونی ثبت‌سفارش کرده‌اند با‌پروا به عدم‌شفافیت یا عدم‌امنیت سیستم بتوانند تاریخ ثبت‌سفارش را تغییر دهند و از تاریخ غیرقانونی بیرون کنند.

چندی پیش رأی دیوان عدالت اداری درباره دستور زودگذر توقف مصوبه دولت در قبال افرایش تعرفه واردات خودرو اعلام شد ولی تاکنون این رأی از سوی دولت اجرا نشده است. ارزیابی شما از این جستار چیست؟

رأی صادره دیوان عدالت اداری در زمینه توقف مصوبه جدید دولت و برگشت به مصوبه پیشین درباره عوارض و تعرفه واردات خودرو لازم‌الاجراست. این رأی به معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری ابلاغ شده، اینکه مسئولان باژگاه و وزارت صنعت، معدن و بازرگانی می‌گویند رأی به دم‌ها ابلاغ نشده است، انگیزه نخواهد شد که این مصوبه اجرا نشود. در همین زمینه ما چشم براه هستیم این دستور هرچه تند‌تر اجرا شود.
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام