سایت جامع خودرو در ایران


» هر ۱۵ روز یک بار با چالش روبرو می‌ شویم ماشین 98

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

هر ۱۵ روز یک بار با چالش روبرو می‌ شویم

دسته بندی : اخبار ویژه ، خودرو تاریخ : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶


در نشست انجمن واردکنندگان خودرو با خبرنگاران مطرح شد

به گزارش آگاهی ها خودرو ، نشست انجمن واردکنندگان خودرو با خبرنگاران، در آستانه سال نو برگزار شد. در این نشست رئیس انجمن واردکنندگان خودرو بیان کرد: «واردکنندگان خودرو هر ۱۵روز با یک چالش روبه‌رو هستند.»

کوروش مرشد سلوک در پاسخ به سوال گزارشگر «دنیای خودرو» درباره مصوبه جدید هیات‌دولت برای تعیین تعرفه ۱۱۵درصدی ترخیص خودروهای بالای ۴۰هزاردلاری که در باژگاه مانده‌اند، گفت: «این خودروهای در باژگاه‌مانده، پیش‌فروش شده‌اند و مشتری‌ها در چشمداشت ترخیص کالاها هستند. همه برندها پیمان نامه دارند و بها پایانی شده است. درحال‌آماده مشتری چشم براه ترخیص با بها پیشین است ولی با افزایش ۴۰درصدی بها روبه‌رو می‌شود. بسیاری از برندها رویدادها پیش‌بینی نشده را در قراردادها لحاظ کرده‌‌اند، درنتیجه پی‌آمدهای بالارفتن بها، به مشتری تحمیل می‌شود که کشمکش مصرف‌کننده و واردکننده را به‌دنبال داشته و مطمئنا گلایه‌های بسیاری در مراجع مطرح خواهد شد. در این جریان برندها با پرداخت زیان دیرکرد و هزینه انبارداری مواجهند و این جستار سود واردکننده را از میان می‌برد.»

مرشدسلوک در پیوستگی گفت: «ما به‌سرنویس انجمن می‌توانیم این جنبش را مذموم بدانیم و انگیزه ها برپایی چنین حرکاتی را کالبدشناسی کرده و به‌جای تکذیب، درباره دم گفتگو کنیم.»

وی سرنویس کرد: «دولت شرایطی را برپایی می‌کند که مایه برپایی رانت می‌شود و پس به‌دنبال گرفتن کسی می‌رود که از رانت کاربرد کرده است. درحالی‌که مساله باید به‌چهره ریشه‌ای حل شود. زمانی‌که ما در فرآیند انجام ثبت‌سفارش دست داشتیم، تخلفات را اعلام کردیم، ولی بعدازآن نقش نظارتی انجمن در این باره قطع شد.»

مرشد سلوک با اعلام اینکه بهره واردات خودرو ۷۰هزاردستگاه است، گفت: «این رقم دربرابر یک‌میلیون‌و‌چهارصدهزارتومان بهره فرآوری، تنها ۵درصد از بازار را در بر می‌گیرد.»

وی بیان کرد: «در سال آینده به‌طور قطع سنا به جستار تعرفه‌ها ورود و دم را اصلاح خواهد کرد.»

ورود ۱۹هزارخودرو به‌چهره غیرقانونی

نایب‌رئیس انجمن واردکنندگان خودرو نیز در این نشست با بیان اینکه از دی ماه سال ۹۵ تاکنون ۱۴دستورالعمل بسیار مهم صادر شده است، گفت: «غیرفعال‌شدن گری‌مارکت مایه شد فعالان این پهنه در فرصتی که داشتند، از تمام حق ثبت‌سفارش کاربرد کنند و ۴۰درصد بیشترازحد معمول واردات در ۶ماهی که ثبت سفارش اعتبار دارد، خودرو ثبت و وارد کنند که دولت با دیدن این جستار بابت واردات خودرو نگران شد.»

فرهاد بزرگی‌زاد پیوستگی داد: «همزمان با این جستار، مواردی مانند توقف ثبت‌سفارش، افزایش استانداردها به ۵۱ و پس از دم ۸۵مورد، اسقاط خودروهای وارداتی ۸برابر تولیدشده‌ها، حذف مشوق مصرف سوخت، افزایش تعرفه‌ها و… رویداد افتاد. پس‌از دم ثبت‌سفارش برای هر دوگروه واردکننده رسمی و گری‌مارکت باز شد. یعنی ما به حالت پیش برگشتیم با این تفاوت که درآمد دولت از این روش افزایش یافت.»

وی سرنویس کرد: «تمام این رویدادها که نتیجه تصمیم‌های غیرسیستمی و ناهماهنگ است، مایه برپایی شرایطی می‌شود که کار و جنبش اقتصادی در کشور ما را توجیه‌ناپذیر می‌کند. درواقع پارامتری که مشخص می‌کند کدام کشور برای سرمایه‌گذاری پسندیده است، رفتار دولت دم کشور با بخش خصوصی است. بنابراین ما با عدم ثبات، سرمایه‌گذار درونی را ferrari می‌دهیم و سرمایه‌گذار بیگانه هم جرات نمی‌کند وارد کشور شود.»

وی پیوستگی داد: «درنتیجه این تصمیمات اشتباه، نزدیک به ۱۹هزارخودرو به‌طور غیرقانونی در این مدت وارد کشور شده‌اند. ثبت‌سفارش‌هایی تمدید شده که پروانه نداشته یا خودروهایی ترخیص شده که ثبت سفارش دم‌ها به‌چهره کامل انجام نشده است. ما در انجمن برای رفع این موارد، در این مدت با نهادهای نظارتی همکاری کرده‌ایم و در این راستا ۱۰۰کارت بازرگانی تعلیق شده است.»

رانت، نتیجه فضای نامطمئن اقتصادی

بزرگی‌زاد سرنویس کرد: «بودجه دولت براساس تعرفه قدیم بسته شده است و دولت با بزرگواران به این جستار که پس از ارائه بودجه چه اقداماتی خواهد کرد، این تصمیم را گرفته است تا شاید بتواند به درآمد مشخص شده خود از محل واردات خودرو دست پیدا کند. سال ۹۷ برای واردکنندگان خودرو سال خوبی به‌نظر نمی‌رسد و پیوستگی این روند به‌معنای سرکوب تقاضای کیفی واردکننده‌هاست.»

دبیر انجمن نیز در این نشست بیان کرد: «در زمان بسته‌بودن سایت ثبت‌سفارش به واردکنندگان پیشنهادات خلافی داده می‌شد که به‌ازای ۵ تا ۲۰میلیون‌تومان، ثبت سفارش برای دم‌ها انجام شود.»

مهدی دادفر اضافه کرد: «وقتی فضای بی‌اعتمادی اقتصادی برپایی می‌شود، کسان به رانت رو می‌آورند.»
لینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.آخرین دیدگاه‌ها

    مطالب محبوب
    اینستاگرام